|

Brezilya TV’de ‘çete bülteni’

Brezilya’da bir çete, gönderdeği videonun yayınlanması için Globo TV’nin muhabirini kaçırdı. İstediği olunca muhabiri serbest bıraktı

00:00 - 15/08/2006 Salı
Güncelleme: 00:16 - 15/08/2006 Salı
Yeni Şafak
Brezilya TV’de ‘çete bülteni’
Brezilya TV’de ‘çete bülteni’

Brezilya’nın en büyük suç örgütü PCC, ülkenin en popüler televizyon kanalı Globo TV’nin Guillerme Portanova adlı muhabirini kaçırdı. Cumartesi günü yardımcısıyla birlikte lokantada yemek yerken kaçırılan adliye ve yargı muhabiri Portanova, çetenin televizyona gönderdiği videonun yayımlanması şartıyla önce yardımcıyı, video yayımlanınca da spikeri serbest bıraktı.

DVD’YE KARŞILIK

Çete üyeleri, önce serbest bıraktıkları yardımcıyla, kanalın yöneticilerine bir DVD gönderdi. Ve muhabirin salıverilmesi için tek bir şart koştu: Hazırladıkları mesajın televizyonda yayımlanması. Çete, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, adam kaçırma ve şantaj gibi çeşitli olaylara karışmakla suçlanıyor. Çetenin sesini duyurabilmek bu yola başvurduğu belirtildi.

‘BARIŞ VE ADALET İSTİYORUZ’

Video mesajında silahlı, maskeli bir adam Brezilya hapishanelerindeki koşulları protesto ediyor. Arkasındaki duvarda “Barış ve Adalet” sloganının bulunduğu bir pankart göze çarpan bu kişi şöyle diyor: “İnsani koşulların olduğu bir cezaevi sistemi istiyoruz. Sürekli aşağılandığımız, dayak yediğimiz, iflas etmiş bir sistem değil. Brezilya’daki cezaevleri gerçek bir insan çöplüğüdür; insanlar da buraya hayvan gibi atılmaktadır.” Yaklaşık üç dakika süren mesajın sahibi olan PCC çetesinin hapisten yönetildiği söyleniyor.

18 yıl önce