DünyaSahte savaş fotoğrafçısı dünyayı kandırdı

Sahte savaş fotoğrafçısı dünyayı kandırdı

İnternet fenomeni Eduardo Martins, dünyaca ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarını çalarak kendisini BM fotoğrafçısı olarak tanıttı. Dünyanın önde gelen medya kuruluşları sahtekar fotoğrafçının fotoğraflarını bir çok dergi gazete ve internet sitesinde farkında olmayarak yayınladı.

Haber MerkeziDiger
Sahte savaş fotoğrafçısı dünyayı kandırdı
Sahte savaş fotoğrafçısı dünyayı kandırdı

İnternet fenomeni Brezilyalı 32 yaşındaki fotoğrafçı Eduardo Martins, küçüklüğünde tacize uğramış ve daha sonra lösemiye karşı verdiği mücadeleyi kazanmış.

Yaşadığı tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başarmış ve dünyanın en tehlikeli coğrafyalarında görev yapan bir Birleşmiş Milletler (BM) fotoğrafçısı olmuş.

Martins'in çektiği fotoğraflar Getty Images, Wall Street Journal, Vice ve BBC Brasil gibi dünyanın önde gelen medya kuruluşlarında yer alıyordu.

Ancak söz konusu kişinin gerçekte olmadığı anlaşıldı. Martins'in uzun zamandır tüm dünyayı kandırdığı ortaya çıktı. Martins, Instagram hesabını ve kendine ait fotoğraf sitesini tamamen kapattı.

Sözde sörfle stres atıyor

Sahtekar fotoğrafçı Martins, Musul'dan Rakka'ya ve Gazze'ye kadar uzanan zorlu iş seyahatlerinin stresini ise sörf yaparak atıyordu. Bu heyecanlı yaşamından anları ise yaklaşık 125 bin kişinin takip ettiği Instagram hesabından paylaşıyordu.

Ancak BBC Brezilya'nın araştırması, birçok kişinin muhtemelen gıpta ettiği bu yaşam öyküsünün sahte olduğunu, Eduardo Martins'in de var olmayan bir karakter olduğunu ortaya çıkardı.

Ters çevrilmiş dijital fotoğraflar

Yapılan araştırma, kimliği belirsiz bir kişinin, yıllardır profesyonel foto muhabirlerinin canları pahasına gittikleri çatışma bölgelerinden geçtiği fotoğrafları çalıp kendine mal ettiğini ortaya koydu.

Eduardo Martins'in başka kişiler tarafından çekilen fotoğraflarda ufak oynamalar yaparak, çok sayıda gazeteci ve fotoğraf editörünü aldatmayı başardığı anlaşıldı. Martins'in fotoğrafları ters çevirerek ya da kadrajını değiştirerek, sahteciliği önlemeyi amaçlayan yazılımları kandırmayı başardığı görüldü.

Eduardo Martins'in fotoğraflarını alanların sayısı arttıkça, yeni alıcılar bulması da kolaylaştı. Zaman içerisinde web sitelerine ve haber dergilerine mülakatlar vererek tanınırlığını da artırdı.

  • Ekim 2016'da Recount dergisine verdiği mülakatta, "Irak'ta bir çatışma sırasında çekim yaparken, durdum ve Molotof kokteyliyle yaralanan bir çocuğa yardım ettim. Kameramı yere attım ve o çocuğu çatışma alanından uzaklaştırdım... İşimi yaparken çok kereler kendimi içinde bulduğum böylesi anlarda, fotoğrafçı olmayı bırakıp insan olmaya başlıyorum. Böyle durumlarda asla tarafsız kalamam" diyordu.

Sahte kimlik

Martins karakterini yaratan kişinin, ayrıca İngiliz sörfçü Max Hepworth-Povey'nin fotoğraflarını da çalarak, savaş bölgelerindeymiş gibi gösterecek şekilde montajladığı da anlaşıldı.

Hepworth-Povey ortaya çıkarılana kadar bu sahtecilikten hiçbir şekilde haberi olmadığını söyledi.

BBC Brezilya'nın sorularını yanıtlayan Hepworth-Povey, "Bir arkadaşım bana fotoğrafları ilk gösterdiğinde, önce şaka yapıyor, biri benimle dalga geçiyor sandım. Ancak işin aslı benim fotoğraflarım çalınmıştı. Tanımadığım bir adamın internette o kadar insan varken gidip benim fotoğraflarımı kullanması çok manyakça" dedi.

Sahtekar ortaya çıkarıldı

Eduardo Martins için sonun başlangıcı, BBC Brezilya'ya Orta Doğu'dan haber geçen Natasha Ribeiro ile temasa geçmesi oldu.

Ribeiro, bu bölgede çalışan az sayıdaki Brezilyalı gazetecilerden hiçbirisinin Martins ile şahsen tanışmadığını öğrenmesinin ardından durumdan şüphe etmeye ve araştırmaya başladı.

BM: Böyle bir çalışanımız yok

BBC Brezilya, öncelikle BM ile temasa geçti. BM, kendileri için çalışan bu isimde birisi olmadığını söyledi.

Martins adını kullanan kişinin ziyaret ettiğini söylediği kuruluşlarla da temasa geçildi ve bu bilgilerin de doğru olmadığı öğrenildi.

Hepworth-Povey, BBC Brezilya'ya yaptığı açıklamada, 2014 yılında adının "Bruno" olduğunu söyleyen birisinin kendisiyle temasa geçtiğini ve sörfle ilgili bir iş hakkında konuşmak istediğini söyledi.

İkili, internet üzerinden görüşmek için randevulaştı. Ancak Hepworth-Povey, randevu saati geldiğinde karşısındaki kişinin kamerasının çalışmadığını söylediğini ve görüşme bir türlü gerçekleşmeyince kendisinin de ilgisini kaybettiğini belirtti.

Sahte bir başka hesap

Hepworth-Povey, bundan bir hafta sonra Facebook'ta kendi adıyla sahte bir hesap açıldığını ve bunun üzerine kendisine ait gerçek hesabı kapattığını vurguladı.

Bu olayın yaşandığı dönem, Eduardo Martins'in de dünyanın farklı yayın kuruluşlarına çektiğini söylediği fotoğrafları göndermeye başladığı zamana denk geliyor.

Ayrıca, Martins ile Skype üzerinden temasa geçen gazetecilerin, "bağlantı kopmadan" önce yakışıklı bir sörfçünün fotoğrafını gördükleri ve kötü internet bağlantısı nedeniyle iletişimin de sesli ve WhatsApp üzerinden atılan mesajlarla devam ettiği anlaşıldı.

Kadınları da kandırıyor

BBC Brezilya ayrıca, Martins ile internet üzerinden romantik bir ilişki yaşadığını söyleyen tamamı genç ve iyi bir kariyere sahip olan en az altı kadın olduğunu tespit etti.

Kimliklerinin gizli tutulmasını isteyen bu kişiler arasında Martins ile yüz yüze tanıştığını söyleyen de olmadı.

Eduardo Martins karakterinin sahte olduğunun anlaşılmasının ardından BBC Brezilya da bu kişiyle ilgili yaptığı haberi yayından kaldırdı ve okurlarından özür diledi. BBC Brezilya ayrıca bu olayın "doğrulama prosedürlerinin güçlendirilmesine yardımcı olacağını" ifade etti.

Gerçek kimliğine ulaşılamadı

Eduardo Martins kimliğiyle yürütülen sahtecilik ortaya çıkarılmış olmasına karşın bu sahte karakterin arkasındaki kişinin gerçek kimliği ise halen gizemini koruyor.

Sao Paulo'da bulunan DOC Galeria'nın sahibi olan fotoğrafçı Fernando Costa Netto da istemsiz bir şekilde Martins'i kendisinden şüphelenilmeye başlandığı konusunda uyarmış olabileceğini belirtti.

  • BBC Brezilya'ya konuşan Costa Netto, savaş bölgelerinde çalışan Brezilyalı fotoğrafçıların çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi hazırlığında olduğunu ve bu kapsamda Ağustos ayı sonlarında Martins ile de temasa geçtiğini belirterek, "Daha sonra bir haftayı aşkın bir süre ortadan kayboldu. Kaçırıldığını falan düşündüm. Irak'taki bazı meslektaşlarıyla temasa geçtim. Aramaya başladık ve daha sonra yeniden ortaya çıkıp internet bağlantısı olmadığını söyledi" dedi.

Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı
Spor

Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı

Beşiktaş'tan Premier Lig takımlarından Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Watford maçına 57. dakikada dahil oldu. Milli futbolcunun oyuna girdiği sırada deplasman tribününde bulunan Evertonlular, başarılı oyuncuya alkışlarla destek verdi. Cenk'in oyuna girmesinden 22 dakika sonra golü yiyen maviler, son saniyede milli futbolcuyla çok önemli bir fırsattan yararlanamadı.
Burak Yılmaz'dan Bafetimbi Gomis mesajı
Spor

Burak Yılmaz'dan Bafetimbi Gomis mesajı

Trabzonspor'un milli yıldızı Burak Yılmaz, Alanyaspor'u 2-1 yendikleri maçtan sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu. Alanyaspor'un durumunu bildiklerini ancak "Sahada babanı bile tanımayacaksın" diyen tecrübeli golcü, Bafetimbi Gomis'in gol krallığı yürüyüşü hakkında ilginç bir değerlendirme yaptı.
İşte Lionel Messi'nin Süper Lig'de tuttuğu takım
Spor

İşte Lionel Messi'nin Süper Lig'de tuttuğu takım

Dünya yıldızlarının Türkiye Süper Lig'ini takip edip etmediği hep merak edilmiştir. Hatta bu soru bir çok dünya yıldızına "Türkiye'de takip ettiğin bir futbol takımı var mı?" şeklinde sorulmuştur. Sizler için Lionel Messi'nin içinde olduğu yıldızlar ordusunun Süper Lig'de sempati duyduğu takımları derledik.
e-Devlet seferberlik sorgulama
Gündem

e-Devlet seferberlik sorgulama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milli seferberlik açıklaması ardından e-Devlet seferberlik sorgulaması gündem oldu. e-Devlet seferberlik emri sorgulama nedir? Milli seferberlik nedir? Seferberlik ne anlama geliyor? Seferberlikte neler yapılır? Milli seferberlik hangi durumlarda ortaya çıkar? İşte seferberlik ile ilgili detaylar ve e-Devlet seferbelik emri sorgulama girişi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta partisinin 6. olağan il kongresinde konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadelede sivilleri vurduğu iddialarına "Vicdansızlar, ahlaksızlar, edepsizler bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var" ifadeleriyle tepki gösterdi. Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sefer görev emri olanlar göreve hazır olsun ama şu anda ihtiyaç yok" diye konuştu.