Dünya Bunu da gördük

Bunu da gördük

Birleşmiş Milletler’de kurum tarihinin en ilginç gelişmelerinden biri yaşandı. İsrail, birçok kararını uygulamadığı BM’de 109 ülkenin oyunu alarak Hukuk Komisyonu başkanlığına seçildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Bunu da gördük
İsrail, şimdiye dek birçok kararını uygulamadığı Birleşmiş Milletler'in (BM) daimi 6 komisyonundan birinin başkanlığına seçildi. Bazı üyelerin itirazları nedeniyle gizli yapılan oylama sonucunda Hukuk Komisyonu başkanlığına seçilen İsrail, böylelikle kurulduğu 1949'dan beri üye olduğu BM'de ilk kez bu düzeyde bir koltuğa oturmuş oldu. Sembolik bir öneme sahip olan BM Hukuk Komisyonu, BM Genel Kurulu'na raporlayan 6 daimi komisyondan biri. Bu komisyonların başkanlığına seçilen ülkeler, genellikle uzlaşma yoluyla seçiliyor. Ancak BM'deki Arap ve Müslüman ülkelerin gruplarının İsrail'in bu komisyona başkan atanmasıyla ilgili itirazları üzerine gizli bir oylama düzenlendi. İsrail 175 oyun 109'unu kazanarak 10 oyda kalan İsveç'i büyük bir farkla geride bıraktı. Daha önce BM'nin kendisiyle ilgili onayladığı birçok kararı uygulamayan İsrail böylelikle BM'nin uluslararası hukukla ilgilenen komisyonunun başına gelmiş oldu.

KANUNDIŞILIĞA ÖDÜL!

Danny  Danon
Danny Danon


Sözkonusu gelişmeye tepkiler gecikmedi. BM'de 'gözlemci devlet' statüsünde olan Filistin'in delegesi Şefi Riyad Mansur, İsrail'in 'uluslararası kanunu çiğneyen ülkelerin başında geldiğini' hatırlatarak, “Her geçen gün radikalleşmeye giden, Fransa'nın ortaya koyduğu barış inisiyatifine sırtını dönen, yerleşim politikasında hız kesmeyen, tüm uygulamalarıyla uluslararası kanunu çiğneyen İsrail, adeta uluslararası toplum tarafından ödüllendirilmiş oldu” dedi. Genel Kurulu'ndaki Arap ülkelerini temsil eden Yemen'in BM büyükelçisi Halid el-Yemenî ise üye devletlere seçimi protesto etmeleri çağrısında bulundu. İsrail BM Temsilcisi Danny Danon ise gelişmelerden oldukça memnu. Danon, “Bu konuma seçilmiş ilk İsrailli olmakta gurur duyuyorum” diye konuştu.

Transfer oyunu

BM Genel Kurulu'nda oylamaya sunulacak karar tasarıları BM'nin uzmanlık komisyonları tarafından hazırlanıyor. İsrail'in, başına seçildiği BM Hukuk Komisyonu da bunlardan biri. Akdeniz kıyısında yeralan İsrail, BM'de 'Asya-Pasifik Grubu'nda temsil ediliyordu. Ancak birçok Arap ve Müslüman ülkenin de üye olduğu bu grupta soğuk bir tutumla karşılanan İsrail, 'Batı Avrupa ve Diğer Devletler Grubu'na transfer olmuştu. Bu transferle birlikte İsrail, BM Hukuk Komisyonu'nun başkanlığı için aday gösterilme şansını yakaladı.
Teminat yoksa geçiş de yok: Türkiye'ye baskı sonuç vermez
Ekonomi

Teminat yoksa geçiş de yok: Türkiye'ye baskı sonuç vermez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçmek isteyen ham petrol yüklü gemilerle ilgili son noktayı koydu. Gemilerin sigortalı olduklarını gösteren mektup beyan etmeden Türk boğazlarından geçemeyeceğini açıklayan bakanlık, bekleyen gemi sayısının fazlalığının Türkiye’ye bir baskı aracı olarak kullanılmasının da kabul edilebilir olmadığını vurguladı.
Atamalar İstanbul’un sağlık yükünü hafifletecek
Gündem

Atamalar İstanbul’un sağlık yükünü hafifletecek

Sağlık-Sen İstanbul Şube Başkanı Zafer Caner, sözleşmeli personellerin kadroya alınması kararının sağlık sistemine büyük rahatlama getireceğini söyledi. Caner, “Geçtiğimiz aylarda ilan edilen 85 bin ve pazartesi gecesi açıklanan 27 bin kişilik istihdam kararı bu manada çok anlamlı. Atamalar bir an önce yapılırsa önemli bir rahatlama oluşur” dedi.
Karanlık hiçbir nokta kalmasın: Gerçek mi iftira mı ortaya çıksın
Gündem

Karanlık hiçbir nokta kalmasın: Gerçek mi iftira mı ortaya çıksın

Küçük yaşta tacize uğrayıp 14 yaşında evlendirildiği belirtilen H.K.G. ile ilgili iddialar ülke gündemine oturdu. İktidardan muhalefete, STK’lardan Diyanet’e tüm Türkiye, “Sorumlulardan hesap sorulsun” çağrısı yaptı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı davaya müdahil oldu, TBMM komisyon kurma kararı aldı. Çocuk yaşta evlendirildiği iddia edilen kadının iki kız kardeşi ve ağabeyi açıklama yaptı. H.K.G.’nin ağabeyi, “Böyle bir şey yok, olma ihtimali de yok” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.