|

Bush'un politikası Kuzey Kore krizini doğurdu

Güney Kore'nin eski devlet başkanı Kim Dae-jung, ABD Başkanı George Bush'un yürüttüğü siyasetin bugünkü Kuzey Kore krizini doğurduğunu öne sürdü.

Aa
00:00 - 11/10/2006 Çarşamba
Güncelleme: 10:04 - 11/10/2006 Çarşamba
Yeni Şafak
Bush'un politikası Kuzey Kore krizini doğurdu
Bush'un politikası Kuzey Kore krizini doğurdu

Güney Kore'nin eski devlet başkanı Kim Dae-jung, “Kuzey Kore'nin pazartesi günü yaptığını açıkladığı nükleer deneme, ABD'nin Kuzey Kore siyasetinin iyi düşünülmemiş olduğunu kanıtladı. ABD, bundan böyle Pyongyang'daki rejimi değiştirmeye çalışmamalı, tersine Kuzey Kore ile karşılıklı dengeyi içeren bir anlaşma yapmalı” ifadesini kullandı.

1997 ile 2003 yıllarında devlet başkanlığı yapan Kim Dae-jung, Kuzey Kore ile yakınlaşma siyasetinin mimarlarındandı. Kuzey Kore ile yürütülen bu siyaset Alman Willy Brandt'tan esinlenilmişti. Bu çerçevede Kim Dae-jung, Pyongyang'a giden ilk Güney Kore lideri olmuş ve 15 Haziran 2000'de Kuzey Kore lideri Kim Jong-il ile ortak bir açıklama yapmıştı.

Kuzey Kore'nin nükleer krizinin patlak verdiği 1990'lı yıllardan beri Seul, karşılıklı denge içeren bir yaklaşım benimsemiş ve bu konuda dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'ı ikna etmeye yaklaşmıştı.

Bu durumu hatırlatan Kim, “Başarmaya yakındık, ama Bush yönetimi geldi ve anlaşmayı çöpe attı. Bu da bugünkü başarısızlığa yol açtı. ABD, Kuzey Kore'nin nükleer bir güç olduğunu kabul etmeyebilir, ama bu Kuzey Kore'yi daha da provokasyona itmekten başka bir işe yaramaz” uyarısında bulundu.

Kim, krizin çözümünün en iyi yolunun Kuzey Kore ile ABD arasında bir diyalog başlatmak olduğunu da kaydetti.

18 yıl önce