Dünya "Çamur kamplarda" yaşayan küçük İsmail Kahverengiden nefret ediyorum

"Çamur kamplarda" yaşayan küçük İsmail: Kahverengiden nefret ediyorum

Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçarak İdlib'de alt yapısız, çamur içindeki kamplarda barınan sivillerden Abdulkadir Annan, "Çadırlar iki sıra halinde ve arasından bir yol geçiyor. Ancak bu yol, çamur deryası olmuş durumda. Bu yola çakıl taşı serilmesi gerekiyor" dedi.

Haber Merkezi AA
İsmail, Esed'in saldırılarından kaçıp kampa yerleşti.
İsmail, Esed'in saldırılarından kaçıp kampa yerleşti.

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları nedeniyle sığındıkları uygunsuz çadır kentlerde yağmur ve çamurla mücadele eden çocuklar ve ailelerinin yardım bekleyişi sürüyor.

Suriye'de Esed rejimi, İran destekli yabancı terörist gruplar ve Rusya'nın saldırıları sonucu evlerini terk ederek nispeten güvenli bölgelere göç eden siviller, derme çatma çadırlarda hayatta kalmaya çalışıyor.

İdlib'in kuzey kırsalında, kış aylarının çetin geçtiği Maaburin köyü yakınlara sığınan 350 kişiden oluşan 65 aile yardım bekliyor.

İdlib'de bir gün bir ömre bedel...
OYNAT 01:00
İdlib'de bir gün bir ömre bedel...
Suriye'nin İdlib şehrinde Esed rejimi ve Rusya'nın saldırılarından kaçarak güvenli bölgelere göç eden aileler, soğuk ve çamurla mücadele ediyor. İdlib'in Türkiye sınırına yakın ilçelerinden Sarmada'da bulunan ve 130 ailenin barındığı Sarut kampında yoğun yağış ve altyapı eksikliği nedeniyle oluşan göletler, yardıma muhtaç ailelerin yaşamını zorlaştırıyor.

Toprak arazi üzerine kurulan kamptaki aileler, su sızdıran sobasız çadırlarda kalıyor

Şeyh Mustafa isimli çadır kentin sorumlusu Abdulkadir Annan, yaşadıkları sıkıntıları AA muhabirlerine anlattı.

  • Annan, Esed rejimi ve destekçilerinin Maarratünuman ilçesine saldırıları nedeniyle evlerini terk ettiklerini dile getirerek, "Bir yerden bir yere göç ederek, en sonunda buraya sığındık. Çamur içindeki bu kampta 65 aile yaşıyor" dedi.

"Çadırlar iki sıra halinde ve arasından bir yol geçiyor. Ancak bu yol, çamur deryası olmuş durumda. Bu yola çakıl taşı serilmesi gerekiyor" diyen Annan, çadır kentin alt yapısının olmadığını vurguladı.

İdlib'de çamura batmış kampları, çocukların gülümsemeleri ısıtıyor
FOTOĞRAF 23
Title
Beşşar Esed rejimi ve Rusya'nın saldırıları nedeniyle İdlib kırsalına göç eden ailelerin çocukları, soğuk ve çamurun esir aldığı kamplarda yaşıtlarıyla oyun oynayıp vakit geçirmeye çalışırken, çadırlarına döndüklerinde ısınabilmeyi arzuluyor.
Title
Yanlarına aldıkları birkaç parça eşyayla araçlara doluşan Suriyeliler, güvenli gördükleri bir alana çadır kurarak yeni hayatlarına başlıyor.
Title
İdlib'in kuzeyinde, Hatay sınırı yakınlarındaki Sarmada ilçesi ve çevresi, bu şekilde gelen yüzlerce aileye ev sahipliği yapan bölgelerden biri.
Title
Büyük kısmı zeytin bahçeleri ya da kayalıklarla dolu bölgede, hemen her noktada bir çadır kamp görmek mümkün.
Title
Çadırlarını genellikle yol kenarındaki tarla ve bahçelere kuran Suriyeliler, soba, gıda ve su gibi birçok temel yaşam malzemesine ulaşmakta güçlük çekiyor.
Title
Soğuk ve yağışın hakim olduğu bölgedeki hüzünlü sessizliği ise kampın minik bedenleri bozuyor.
Title
İnsanlar hava şartları nedeniyle çadırlarından çıkmamaya çalışırken, her şeyden habersiz çocuklar ise ailelerinin ikazlarına rağmen, çamurlu sokaklarda zaman geçiriyor.
Title
Kimi montsuz, kimi çorapsız, kimisi de çamura bulanmış kıyafetleriyle çadır sokaklarında dolaşan çocuklar sopa, balon, taş ve çamurla çeşitli oyunlar oynuyor.
Title
Göç nedeniyle eğitimleri yarıda kalan çocuklar, okullarına kavuşacakları günü beklerken, bilye ve balonla oynuyor, ya da çadırlara çamurla, çeşitli resimler çiziyor.
Title
Güney Sarut kampı sakinlerinden 9 yaşındaki Omar Affar, kamplarında her yerin çamur olduğunu söyledi.
Title
Okula gidemedikleri için üzgün olduğunu anlatan Affar, Arkadaşlarımın bazılarını burada tanıdım. Beraber oynuyoruz. Burası çok soğuk ve yardım gelmiyor. Çadır, battaniye ve soba istiyoruz dedi.
Title
Arkadaşlarıyla çamurdan resimler yapan Hüsam El Ali de kamplarında ihtiyaç duydukları hiçbir şeyin olmadığını belirtti.
Title
Çamur dolayısıyla yürümekte zorlandıklarını dile getiren Ali, Oyun oynayacak topumuz, oyuncağımız, hiçbir şeyimiz yok. Çadırımızda hiçbir şeyimiz yok. Ama yine de iyiyiz. Üşüdüğümüzde ısınsak yeter ifadelerini kullandı.
Title
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.
Title
İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti.
Title
İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.
Title
Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 gerginliği azaltma bölgesi oluşturuldu.
Title
Saldırılardan kaçan yüz binlerce sivil, kuzeyde Türkiye sınırına yakın kesimlere göç etti.
Title
Rusya'nın, Türkiye'yle 17 Eylül 2018'de vardığı Soçi mutabakatından bir süre sonra da saldırılar devam etti.
Title
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ni hedef alan Rusya, rejim ve İran destekli teröristler, yalnızca 2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına, yaklaşık 1 milyon 300 bin sivilin göç etmesine sebep oldu.
Title
Bombardımanlarda bin 600'den fazla sivil can verdi.
Title
Title
İdlib'de çamura batmış kampları, çocukların gülümsemeleri ısıtıyor
Göç ettikleri derme-çatma çadırlarda aileleriyle yaşayan Suriyeli çocuklar, soğuk ve çamurun esir aldığı kamplarda her şeyden habersiz yaşıtlarıyla vakit geçiriyor. Kimi montsuz, kimi çorapsız, kimisi de çamura bulanmış giysileriyle çadır sokaklarında dolaşan minik bedenlerin en büyük isteği, çadırlarına döndüklerinde ısınabilmek.

"Çadırların üstüne branda çekilirse, çocukların üzerine sızan yağmur damlaları azalabilir"

Annan, "Bir insan hasta olsa veya kalp krizi geçirse, kampın diğer tarafındaki ana yola çıkarılana kadar, hayatını kaybedebilir" diye konuştu ve şöyle devam etti:

  • "Gördüğünüz gibi bu çadırlar kış için uygun değil. Kesinlikle değiştirilmesi veya üstlerine branda çekilmesi gerekiyor. Böylece çocukların üzerine sızan yağmur damlaları biraz olsun azalır. Çadır kentte kadın ve erkekler için müşterek çadır tuvaletler var. Ayrı tuvaletler ve su depoları lazım"

İdlib’de hastaneler yeraltına taşınıyor
DÜNYA
İdlib’de hastaneler yeraltına taşınıyor

"Tek isteğimiz evimize geri dönmek"

12 yaşındaki İsmail Adnan da, "Kahverengiden nefret ediyorum. Yağmur yağdığında her yer çamur oluyor. Çadır ve yolların çamurdan temizlenmesini istiyoruz" dedi.

Adnan, çadırlar su sızdırdığı için zor durumda olduklarını vurgulayarak, "Köylerimize dönmemiz en güzeli. Tek isteğimiz evimize geri dönmek. Bunun için de saldırıların durması gerekiyor. Evlerimiz bu çadırlardan kat kat güzel" diye konuştu.

Rus savaş uçaklarının İdlib'de düzenlediği saldırılarda 26 sivil hayatını kaybetti
DÜNYA
Rus savaş uçaklarının İdlib'de düzenlediği saldırılarda 26 sivil hayatını kaybetti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.