|

CIA Butto suikasti için El Kaide'yi suçladı

ABD istihbaratı Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı Michael Hayden, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun öldürülmesiyle ilgili olarak, El Kaide ile Pakistanlı aşiret lideri Beytullah Mahsud'la bağlantılı militanları suçladı.

Aa
00:00 - 18/01/2008 Cuma
Güncelleme: 10:50 - 18/01/2008 Cuma
Yeni Şafak
CIA Butto suikasti için El Kaide'yi suçladı
CIA Butto suikasti için El Kaide'yi suçladı

Washington Post gazetesine bir demeç veren Hayden, Butto'nun, El Kaide'nin desteğiyle, Pakistanlı yerel aşiret lideri Mahsud'la ittifak yapan savaşçılar tarafından öldürüldüğünü söyledi. CIA'nın bu yargıya varmasına neden olan istihbarat konusunda bilgi vermeyen Hayden, Butto suikastı için "Bu, Beytullah Mahsud'un etrafındaki şebeke tarafından yapıldı" diye konuştu. Haberde ayrıca Hayden'in, suikastı, Pakistanlı liderlere yönelik diğer saldırı ve intihar eylemlerini içeren organize bir kampanyanın parçası olarak nitelediği belirtildi. Hayden, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref hükümetini istikrarsızlıkla tehdit eden yeni şiddet dalgasının arkasında da aynı şebekenin bulunduğunu söyledi.

Butto'nun 27 Aralıkta Ravalpindi'de öldürülmesinden sonra Pakistan hükümeti de, saldırının ardından El Kaide ile bağlantılı yerel lider Mahsud'un bulunduğunu açıklamıştı.

16 yıl önce