|

Doğu Türkistan'da imamı öldüren kişi açıklandı

Çin'in kuzeybatısında bulunan Doğu Türkistan Bölgesi'nin Kaşgar vilayetindeki ülkenin en büyük camisinin imamı Cuma Tahir'in öldürülmesi olayının arkasında olduğu iddia edilen kişinin kimliği açıklandı.

Aa
00:00 - 25/08/2014 Pazartesi
Güncelleme: 16:06 - 25/08/2014 Pazartesi
Yeni Şafak
Doğu Türkistan'da imamı öldüren kişi açıklandı
Doğu Türkistan'da imamı öldüren kişi açıklandı

Resmi basında yer alan haberlerde 18 yaşında olduğu belirtilen Aini Aishan adlı kişinin, internet üzerinden yayımladığı görüntülerle hükümet karşıtlığını körüklediği ve imam Tahir'in öldürülmesi olayını organize ettiği iddia edildi.

Emniyet güçlerinin, Aishan'ı cinayetten iki gün sonra tutuklayarak gözaltına aldığı ifade edildi.

Kaşgar'daki Id Kah Camisi'nin imamı Cuma Tahir, 30 Temmuz'da sabah namazının ardından öldürülmüştü. Polis, bıçakla direndiği öne sürülen iki zanlıyı öldürmüş ve bir şüpheliyi gözaltına almıştı. Zanlıların, Turghun Tursun, Memetjan Remutillan ve Nurmemet Abidilimit isimli kişiler oldukları açıklanmıştı.

74 yaşındaki Tahir, bölgede Müslümanlar arasında büyük üne sahip bir din adamıydı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi başta olmak üzere ülkenin bazı yerlerinde patlama ve bıçaklı saldırı gibi olaylar Pekin yönetimi tarafından doğrudan "radikal gruplarla" ilişkilendiriliyor ancak konuyla ilgili net bilgi verilmiyor.

Çin, son dönemde bölgedeki önlemleri artırırken, "bölücü" olduğu iddia edilen kişilerin gözaltı ve yargılanma süreçlerine ilişkin bilgiler kamuoyu ile paylaşılmıyor, sadece verilen cezalar resmi medya aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor.

10 yıl önce