Dünya DSÖ açıkladı Ukraynada sağlık merkezlerine 64 saldırı düzenlendi

DSÖ açıkladı: Ukrayna'da sağlık merkezlerine 64 saldırı düzenlendi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya'nın saldırılarının sürdüğü Ukrayna'da şimdiye kadar sağlık hizmeti veren merkezlere 64 saldırı yapıldığını duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
DSÖ açıkladı: Ukraynada sağlık merkezlerine 64 saldırı düzenlendi
ARŞİV

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna'da savaşın sağlık sistemine olumsuz etkileri ele alındı.

Çatışmalardan ötürü yaklaşık 7 milyon kişinin evini terk ederek başka şehirlere yerleştiği ve iç göçe maruz kalan her 3 kişiden birinde kronik hastalık bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Ülke genelinde bine yakın sağlık tesisinin çatışma hattında yer aldığı, bu nedenle çok sayıda hastanın tedavi sürecinin aksadığı kaydedildi.

Kovid-19 ile mücadele durma noktasına geldi

Savaşın ülkede Kovid-19 ile mücadeleyi neredeyse durma noktasına getirdiği de vurgulandı ve savaş başlayana kadar ülkede günde en az 50 bin kişi aşılanırken 24 Şubat'tan 15 Mart'a kadar sadece 175 bin kişiye Kovid-19 aşısı yapıldığı ifade edildi.

DSÖ'nün verilerine göre, 24 Şubat'tan 22 Mart'a kadar ülkede sağlık hizmeti veren 64 merkez saldırıya uğrarken bu saldırılarda 15 kişi hayatını kaybetti, 37 kişi yaralandı.

​Ukrayna'dan dehşete düşüren iddia: Rusya 500 sivili 'canlı kalkan' yapmak için hastanede rehin aldı
FOTOĞRAF 13
Title
Savaşın başladığı günden beri Rusya'nın Ukrayna'daki sivil yerleşim yerlerine bomba yağdırdığı haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Rus birliklerin özellikle hastaneleri hedef alması dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Rusya'nın iddiaları reddetmesine rağmen bölgeden gelen görüntüler acı gerçeği gözler önüne serdi. <br>
Title
Geçtiğimiz hafta Rusya, kentte kadın ve doğum hastanesi hedef alındı. Bir çok hamile kadın ve bebeği bombaların hedefi oldu. Dünyayı sarsan saldırının üzerinden bir kaç gün geçmeden Rus birlikleri bu kez de bir onkoloji hastanesi vurdu.<br>
Title
500 KİŞİ REHİN TUTULUYOR<br><br>Bugün, stratejik liman kenti Mariupol'den benzer bir haber geldi. İddialara göre Rus birlikleri güney şehrindeki bir hastaneyi ele geçirdi. Rus askerleri içerideki 500 kişiyi 'canlı kalkan' olarak kullanmak için rehin tutuyor.<br>
Title
ÇEVRE EVLERDEKİ SİVİLLERİ BURAYA GETİRDİLER<br><br>Bölge Valisi Pavlo Kyrylenko'ya göre Rus güçleri, hastane yakınındaki evlerden 400 kişiyi ve hastane içinde bulunan 100 doktor ve hastayı bina içinde topladı. <br>
Title
CANLI KALKAN İDDİASI<br><br>Yoğun bakım hastanesi olarak da bilinen hastanede ise Rus askerlerinin içeridekileri canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.<br>
Title
'ÇOK SERT ATEŞ EDİYORLAR'<br><br>Kyrykleenko, \"Hastaneden çıkmak imkansız, çok sert ateş ediyorlar\" dedi.<br>
Title
TEDAVİLER SIĞINAKLARDA SÜRÜYOR<br><br>Hastanenin ana binası bombardıman nedeniyle ağır hasar gördü ancak sağlık personeli bodrumda kurulan derme çatma koğuşlarda hastaları tedavi etmeye devam ediyor.<br>
Title
Yoğun bakım hastanesi olarak da bilinen hastanenin saldırılardan önceki hali.
Title
PREMATÜRE BEBEKLER ORTADA KALDI<br><br>Bölgeden gelen tek acı haber bu değil. Günlerdir aralıksız devam eden bombardımandan kaçmak isteyen binlerce kişi bölgeyi terk etti. Aileler akın akın kaçmaya çalışırken Mariupol hastanelerinde umutsuz sahneler vardı. <br>
Title
Şehrin üç numaralı hastanesinde, anne babaları ölmüş ya da kenti terk etmek zorunda kalmış küçük prematüre bebekler savaşın ortasında yaşam mücadelesi veriyor.
Title
350 BİN KİŞİ KENTTE MAHSUR<br>Mariupol Belediye Başkanı Danışmanı Petro Andriushchenko, dün bölgedeki duruma ilişkin yaptığı açıklamada, “Rus saldırılarının başlamasının ardından ilk 3 günde 690 bin kişi tahliye edildi. <br><br>
Title
Ancak 1 Mart’tan bu yana 350 bin kişi de kentte mahsur kaldı.
Title
İnsanların büyük bir kısmı binaların bodrum katlarında ya da sığınaklarında insani olmayan koşullarda kalıyor. Gıda yok, su yok, elektrik yok, ısıtıcı yok” ifadelerini kullandı.\" dedi.
​Ukrayna'dan dehşete düşüren iddia: Rusya 500 sivili 'canlı kalkan' yapmak için hastanede rehin aldı
Rusya-Ukrayna savaşı 21. gününde devam ediyor. Rusya'nın saldırılarının ardı arkası kesilmezken, Ukraynalılar da direnişini sürdürmeye çalışıyor. Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'de de büyük yıkımlar meydana gelirken, Bölge Valisi Pavlo Kyrylenko'dan dehşete düşüren bir iddia geldi. Kyrylenko, Rus askerlerinin kentteki bir hastaneyi ele geçirdiğini, çevre evlerdeki Ukraynalıları, doktor ve hastalar olmak üzere yaklaşık 500 kişiyi binada rehin tuttuğunu öne sürdü. Bölge Valisi, rehinelerin Rusya tarafından canlı kalkan olarak kullanılacağını belirtti.

Sağlık hizmetlerine saldırılara "savaş taktiği" nitelemesi

Açıklamada ifadelerine yer verilen DSÖ Ukrayna Temsilcisi Dr. Jarno Habicht, sağlık merkezlerine yapılan saldırıları kınarken, "Sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar uluslararası insan hakları hukukunun ihlali olmakla birlikte sağlık altyapısını yıkmak ve insanları umutsuz bırakmak için uygulanan bir savaş taktiğidir." değerlendirmesinde bulundu.

Habicht, bu saldırıların zaten korumasız olan sivilleri daha mağdur hale getirdiğini vurgulayarak, "Sağlık hizmetleri asla bir hedef değildir ve olmamalıdır." ifadesini kullandı.

Ukrayna'da bebekler sığınaklarda dünyaya gözlerini açıyor
FOTOĞRAF 10
Title
5 No'lu Doğum Hastanesinin Başkanı Dmytro Govseev, 24 Şubat'ta başlayan savaşın ilk saatinden bu yana hiçbir yere ayrılmadan hastanede görev yaptıklarını söyledi.<br><br>Toplam 28 kadının hastanede bulunduğunu ve yakın zamanda doğum yapmalarının beklendiğini aktaran Govseev, \"Durum ne olursa olsun burada çalışacağız.\" dedi.<br><br>
Title
Hastanede doktorların vardiyalı çalıştığını, ailelerinin ve sağlık personelinin hastane sığınağına yerleştirildiğini aktaran Govseev, savaştan önce yaklaşık 15-16 kadının hastanede her gün doğum yaptığını, savaşla birlikte sayının 6'ya düştüğünü vurguladı.<br><br>Govseev, \"Şimdi (öğleden sonra) 2 kadın hastanemizde doğum yaptı. Savaşın başlangıcından bu yana son 7 günde burada doğum yapan yaklaşık 20 kadın oldu.\" ifadesini kullandı.
Title
- \"Ülkemiz büyük değil ama insanlarımız çok cesur\"<br><br>9 aylık hamile Olesa da AA muhabirine Türkçe yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya doğum için geldiğini ve savaş nedeniyle hastane sığınağına sığınmak zorunda kaldığını söyledi.<br><br>Olesa, \"İnşallah en kısa zamanda kazanırız. Ben öyle düşünüyorum, herkes öyle düşünüyor. Moralim bozuk değil, iyi hissediyorum. İnşallah en kısa zamanda bu savaşı bitireceğiz.\" diye konuştu.
Title
Sığınakta herkesin yardımlaştığını ve birbirini desteklediğini vurgulayan Olesa, savaş haftası da dahil olmak üzere son 3 haftadır hastanede bulunduğunu dile getirdi.<br><br>Olesa, \"Çok desteğe ihtiyacımız var. Diğer ülkeler, bizi çok destekliyor. Belki çok büyük bir ülke değiliz ama insanlarımız çok cesur, kimse hiçbir şeyden korkmuyor, birbirimize yardım ediyoruz.\" ifadesini kullandı.<br><br>32 yaşındaki hamile kadın, oğlunun adını \"ışık\" anlamına gelen Luka koyacağını söyledi.
Title
- \"Burada ölümle yaşam arasında bir ikilem var\"<br><br>Erkek bebek bekleyen 35 yaşındaki Anna ise en büyük arzusunun sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek olduğunu dile getirerek \"Burada kendimizi evimizde olduğundan çok daha güvende hissediyoruz çünkü burada sığınabileceğimizi biliyoruz. Doktorların gözetimi altındayız ve burada yiyecek de var.\" dedi.
Title
6 gündür bodrumda olduğunu anlatan Anna şöyle devam etti:<br><br>\"Burada yeni hayatları dünyaya getiriyoruz. Ama hastane duvarının diğer tarafındakiler (Rus kuvvetleri) bu canları alabilir. Burada ölümle yaşam arasında bir ikilem var. Her şeyin bir an önce bitmesini istiyoruz. İnsanlar yeni bir can dünyaya getirmenin ne kadar zor olduğunu bilselerdi asla savaşlar olmazdı.\"<br><br>Anna, oğluna \"Mark\" adını vereceklerini söyledi.
Title
- Tüm köprüler kapatıldı<br><br>28 Şubat sabahı oğlunu dünyaya getirdiğinden beri hastanede olan 35 yaşındaki Yulia da şehirdeki bir köprü hariç tüm köprülerin kapalı olması nedeniyle \"çok stresli\" olduğunu söyledi.<br><br>Hastane personeli ve doktorlarının çok iyi olduğunu belirten Yulia, daha güvenli olduğu için gündüz doğum yaptığını belirtti.<br><br>- \"Kardeş ulus\" saldırdı<br><br>Yelizaveta adında yeni doğmuş bir kız çocuğunun babası olan 39 yaşındaki Aleksii, \"Bugünkü savaş ve kardeş ulustan gelen saldırganlık durumu göz önüne alındığında sadece bebeğimin sağlıklı doğup doğamayacağından endişe ediyordum.\" dedi.<br><br>Salı günü hastaneye geldiklerini anlatan Aleksii, \"Çocuğumun şimdiki gibi zamanlarda değil huzurlu bir zamanda büyümesini diliyorum.\" ifadesini kullandı.<br><br>Doktorların kadınlara yardım etmek için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Aleksii, \"Doktorlar tüm övgüyü ve saygıyı hak ediyor.\" görüşünü dile getirdi.<br><br>Aleksii, dün geceyi dışarıda duyulan siren sesleri arasında ellerinde bir bebekle geçirdiklerini vurguladı.
Title
- Sağlık personelinin aile fertleri<br><br>6 yaşındaki kardeşi Nazar ile doğum hastanesinde kalan 12 yaşındaki Sonya, zamanlarının çoğunu barınakta geçirdiklerini ve hava saldırısı uyarısı veren sirenler olmağı zaman bodrumdan sadece yemek, duş almak veya oyun oynamak için çıktıklarını söyledi.
Title
Sonya, \"Genellikle (sığınağa) geri dönüyoruz. Bize burada yemek veriyorlar. Biz de burada uyuyoruz. Siren seslerini çok sık duyuyoruz.\" ifadesini kullandı.<br><br>Annelerinin hastanede kıdemli ebe olarak çalıştığını belirten Sonya, 5 gündür sığınakta kaldıklarını ve bu süre boyunca bebeklerin nasıl doğduğuna tanık olduklarını anlattı.
Title
Ukrayna'da bebekler sığınaklarda dünyaya gözlerini açıyor
Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sürerken Ukraynalı hamile kadınlar, başkent Kiev'deki doğum hastanesinin sığınağında bebeklerini dünyaya getirmeye devam ediyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.