|

Esed Halep'i varil bombasıyla vurdu: 17 ölü

Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının Halep'in Tarik Bab ilçesine "varil bombasıyla" düzenlediği saldırıda 17 kişi öldü.

Aa
00:00 - 23/11/2013 Cumartesi
Güncelleme: 17:27 - 23/11/2013 Cumartesi
Yeni Şafak
Esed Halep'i varil bombasıyla vurdu: 17 ölü
Esed Halep'i varil bombasıyla vurdu: 17 ölü

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, orduya ait savaş uçağının Tarik Bab ilçesindeki Halavini kavşağında bulunan bir yerleşim yerini "varil bombasıyla" vurması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 17 kişinin öldüğü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı kaydedildi. Yaralıların Halep'teki sahra hastanelerine kaldırıldığı, hastanelerdeki imkanların yetersizliği nedeniyle acil tıbbi yardım ve kana ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Halkın, yıkılan evlerin enkazı altında kalanlara iş makineleriyle ulaşmaya çalıştığını ve ölü sayısının artmasından endişe edildiği aktaran SRGC, saldırıyı "katliam" olarak nitelendirdi.

ÖSO'dan Esed'e petrol darbesi

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin, Suriye'nin doğu kesimindeki Deyru'z Zor bölgesinde ülkenin en büyük petrol kuyusunun denetimini sağladığı bildirildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) yaptığı açıklamada, ÖSO birlikleriyle rejime bağlı güçler arasında çıkan çatışmalarda 20 askerin etkisiz hale getirildiği, silahlı muhaliflerin bölgede 7 tank ile çok sayıda askeri araç ve mühimmata el koyduğu ifade edildi.

Irak sınırına yakın bir bölgede bulunan petrol kuyusu,Suriye rejimi açısından kritik önem taşıyor. Ömer petrol kuyusunun kaybedilmesiyle Şam yönetiminin tamamen ihraç petrole bağlı kalabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak Suriye resmi makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

11 yıl önce