|

Evo Morales üçüncü kez Devlet Başkanı

Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da dün düzenlenen devlet başkanlığı seçimini Evo Morales kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Aymara yerlisi Morales, oyların yüzde 60'ını alarak ülkede üç kez arka arkaya devlet başkanlığı seçimini kazanan ilk kişi oldu.

Aa
00:00 - 13/10/2014 Pazartesi
Güncelleme: 11:58 - 13/10/2014 Pazartesi
Yeni Şafak
Evo Morales üçüncü kez Devlet Başkanı
Evo Morales üçüncü kez Devlet Başkanı

Başkent La Paz'da, devlet başkanlığı sarayının balkonundan halka hitap eden Morales, kazandığı zaferi Küba'nın eski Devlet Başkanı Fidel Castro ve Venezuela'nın geçen yıl ölen lideri Hugo Chavez'e adadı.

Dokuz eyaletten sekizinde seçimi kazanan Morales, "Bu, sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı çıkanların zaferidir. Ekonomik liberalizm sürecini tamamlayarak büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz" dedi.

55 yaşındaki Morales, Bolivya Cumhuriyeti'ni kuran ve 1829-1839 yıllarında ülkenin ilk devlet başkanı olan Marshal Andres de Santa Cruz'un ardından ülkede en uzun süre iktidarda kalan lideri olacak.

Eskiden Koka Üreticileri Sendikası'nın liderliğini yürüten Morales, ilk kez 18 Aralık 2005'teki seçimi kazanarak devlet başkanlığı koltuğuna oturmuştu. Güney Amerika'nın idaresi en zor ülkelerinden biri kabul edilen Bolivya'da ekonomik ve siyasi istikrarı sağlayan Morales, 25 Ocak 2009'daki seçimde de ikinci kez seçilmişti.

Morales'in en büyük rakibi, çimento üreticisi Samuel Doria Medina ise oyların yüzde 25'ini aldı.

Yenilgiyi kabul eden Doria Medina, "Bolivya halkına daha iyi bir gelecek sağlamak için çalışmaya devam edeceğini" sözünü verdi.

10 yıl önce