Dünya Fijide halk hayatta kalma mücadelesi veriyor

Fiji'de halk hayatta kalma mücadelesi veriyor

Fiji'de halk hayatta kalma mücadelesi veriyor

Hafta sonu etkili olmaya başlayan tropikal Josie siklonunun yol açtığı su taşkınlarında 4 kişinin yaşamını yitirdiği Fiji'de Başbakan Bainimarama, "İklim değişikliğinin neden olduğu ölümcül siklonlar nedeniyle halkımız, hayatta kalma mücadelesi veriyor" açıklamalarında bulundu.

Haber Merkezi AA
Arşiv
Arşiv

Pasifik'teki ada ülkesi Fiji'nin Başbakanı Frank Bainimarama, iklim değişikliğinin neden olduğu ölümcül siklonlar nedeniyle ada halkının hayatta kalma mücadelesi verdiğini bildirdi.

BBC'nin haberine göre Fiji Başbakanı Bainimarama, hafta sonu etkili olan Josie siklonunun ardından ülkenin, aşırı hava koşullarında 'korkutucu bir döneme' girdiği uyarısında bulundu.

  • "Siklonlar daha şiddetli hale geldi"
  • "Şu an bu aşırı hava olaylarından dolayı neredeyse sabit bir tehdit altındayız." diyen Bainimarama, bölgedeki güçlü siklonların iklim değişikliğinin bir sonucu olarak daha şiddetli hale geldiğini ifade etti.

Bainimarama, “Bu krize doğrudan karşı koymak için tüm dünyaya yüksek sesle ve net mesaj vermemiz gerekiyor. Millet olarak, yaklaşmakta olan korkutucu yeni döneme karşılık mukavemet oluşturmaya başlıyoruz. İklim değişikliğinin neden olduğu ölümcül siklonlar nedeniyle halkımız, hayatta kalma mücadelesi veriyor." dedi.

Haftasonu 4 kişi hayatını kaybetmişti

Fiji'ye bağlı Viti Levu Adası'nda hafta sonu etkili olmaya başlayan birinci kategorideki tropikal Josie siklonunun yol açtığı su taşkınlarında ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirmişti.

Pasifik ülkelerinden Fiji’yi Şubat 2016'da 325 kilometre hızla vuran Winston Kasırgası’nda 44 kişi hayatını kaybetmiş, on binlerce kişi evsiz kalmıştı. Kasırganın verdiği maddi hasarın 360 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.

Fransa Salih Müslüm'le görüşmekten vazgeçti
DÜNYA
Fransa Salih Müslüm'le görüşmekten vazgeçti

Veliaht Prens Selman'dan bu kez ABD'de tehlikeli sözler
DÜNYA
Veliaht Prens Selman'dan bu kez ABD'de tehlikeli sözler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.