|

Fransız Bakan Gazze'de başından darbe aldı

Gazze'de incelemelerde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie, başından darbe aldı.

00:00 - 21/01/2011 Cuma
Güncelleme: 14:30 - 21/01/2011 Cuma
Yeni Şafak
Fransız Bakan Gazze'de başından darbe aldı
Fransız Bakan Gazze'de başından darbe aldı

Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie'nin Gazze'de başından darbe aldığı ve hastaneye götürüldüğü bildirildi.


Bölgedeki AFP muhabiri, Alliot-Marie'nin göstericiler tarafından Gazze'deki El Kuds hastanesine götürüldüğünü belirtti.


Hastane kapısında da bakanın aracının yumurta yağmuruna tutulduğu bildirildi.


Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie'nin Gazze'de başından aldığı darbede yaralanmadığı bildirildi.


Alliot-Marie'nin kaldırıldığı hastane, yetkilileri daha önce yapılan açıklamayı düzelterek, Fransız bakanın olayda yara almadığın duyurdu. 


YOĞUN BİR ŞEKİLDE PROTESTO EDİLMİŞTİ

Alliot-Marie, bu sabah, Erez geçişinden Beyt Hanun'a girdiğinde, bir grup Filistinli tutuklu ailesi tarafından, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle protesto edildi.

Alliot-Marie'nin Gazze'ye gelişini protesto eden tutuklu yakınlarının, Fransız bakana "hoş gelmedin" diye bağırdıkları, aracına ayakkabı fırlattıkları, bazı göstericilerin yola yatarak bakanın konvoyunun geçişine enaz 10 dakika süreyle engel oldukları kaydedildi.

Daha sonra Hamaslı güvenlik kuvvetlerinin tutuklu yakınlarını dağıtarak, konvoya yolu açtığı belirtiliyor.

Fransa Dışişleri Bakanı, dün İsrail ziyareti sırasında, Haziran 2006'da Filistinli militan gruplar tarafından ve o günden bu yana Gazze'de tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in ailesini, Kudüs'te kurdukları çadırda ziyaret etmişti.

İsrail radyosu, Alliot-Marie'nin, Şalit'in anne-babası Aviva ve Noam Şalit'e destek verip, "Avrupa Birliği'nin görevi, Hamas'ın savaş suçlarını kınamaktır" dediğini belirtmişti.

Radyo, hem İsrail hem Fransız vatandaşlığı taşıyan Gilad Şalit'in serbest bırakılması amacıyla Almanya ile işbirliğine gideceklerini belirten bakanın, Şalit konusunu AB Yüksek temsilcisi Catherine Ashton ile yapacakları gelecek toplantıda gündeme getireceğini söylediğini de kaydetmişti. 

Alliot-Marie, Gazze'de BM'nin Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı ile Fransız Kültür merkezini ziyaret edecek, ancak Hamas yetkilileriyle görüşmeyecek.

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri ise Fransız Dışişleri Bakanı'nın Şalit'le ilgili sözlerinin, kendisinin "işgal rejiminden yana olduğunu gösterdiğini" ileri sürdü.

Hamas sözcüsu, Fransız bakanın açıklamalarını kabul etmediklerini, bu açıklamaların Fransa'nın Ortadoğu'daki rolüne hizmet etmediğini ifade etti ve bakanı açıklamalarını gözden geçirmeye çağırdı.

İsrail'e dün gelen Fransa Dışişleri Bakanı, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüşmüş, Yad Vaşem soykırım müzesini ziyaret etmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de görüşecek olan bakan, Filistin Yönetimi liderleriyle de bir araya gelecek.

13 yıl önce