Dünya Gazze Şeridinin en büyük camisini 300 yıldır Osmanlı motiflerini taşıyor

Gazze Şeridi’nin en büyük camisini 300 yıldır Osmanlı motiflerini taşıyor

Mescid-i Aksa’dan sonra bölgedeki ikinci en büyük Gazze Şeridi’nin ise en büyük camisi olan 300 yıllık Büyük Ömer Camii'ni Osmanlı motifleri süslüyor.

Haber Merkezi İHA
Osmanlı motifleri, bugüne kadar özenle korundu.
Osmanlı motifleri, bugüne kadar özenle korundu.

Filistin’de işgal altındaki Gazze Şeridi’nin en büyük camisi Büyük Ömer Camii’ni Osmanlı motifleri süslüyor.
İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin merkezi Gazze kentinde Büyük Ömer Camii (Ulu Cami), Osmanlı motifleri ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyor.

Gazze Şeridi’nin en büyük ve en eski camisi olarak bilinen Büyük Ömer Camii, Filistinliler için özel bir önem taşıyor. Filistinliler Büyük Ömer Camii’ne sadece namazlarını kılmak için değil, Osmanlı eserlerini görmek için de geliyor.

İHA

Cami hakkında bilgi veren tur rehberi Tarık Haniye, “Yaklaşık 300 yıl önce Osmanlı Gazze’deki Büyük Ömer Camii’nde bin 800 metrekarelik alanı inşa etmiş, caminin kütüphane ve abdesthanesi alana eklenmiş. Gazze Şeridi tarihi ve arkeolojik bakımdan büyük bir öneme sahiptir. Büyük Ömer Camii, Gazze Şeridi’ndeki en büyük camidir. Cami, Mescid-i Aksa’dan sonra bölgedeki ikinci en büyük cami olmasıyla biliniyor” dedi.

İHA

Osmanlı döneminde camiye eklenen alanlardan bir diğerinin de Kur’an öğrenme salonları olduğunu söyleyen Haniye, camideki mihrap ve kapıların, Osmanlı motiflerinin bugüne kadar korunduğunu ifade etti.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.