DünyaGazzedeki yaptırımların bir an önce kaldırılması lazım

'Gazze'deki yaptırımların bir an önce kaldırılması lazım'

Ablukayı Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari, Gazze Şeridi'ne yönelik yaptırımların kaldırılmamasının bölgedeki insani durumu giderek kötüleştirdiğini söyledi. Hudari: "Gazze'nin hâli felaket. Bu durum, yaptırımların kaldırılmasının geciktirilmesini değil, Filistin uzlaşı anlaşmasının bir an önce uygulanmasını gerektirir"dedi.

Haber MerkeziAA
Gazze Ablukayı Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari
Gazze Ablukayı Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari

Gazze'deki Ablukayı Kırma Halk Komitesi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Gazze Şeridi'ne yönelik yaptırımları kaldırmaması nedeniyle bölgedeki insani durumun giderek kötüleştiğini bildirdi.

Komite Başkanı Cemal el-Hudari, yaptığı yazılı açıklamada, "Gazze'nin hâli felaket. Bu durum, yaptırımların kaldırılmasının geciktirilmesini değil, Filistin uzlaşı anlaşmasının bir an önce uygulanmasını gerektirir." ifadesini kullandı.

Hudari, bölünmüşlüğün devam etme tehlikesinin "tarif edilemez" olduğunu ve uzlaşının önündeki engelleri aşmaktan başka bir seçenek bulunmadığını dile getirdi.

Filistin halkının, hizmetlerin iyileştirilmesi, elektrik krizinin çözülmesi gibi uzlaşı anlaşmasının olumlu yansımalarını görmeyi umduğunu kaydeden Hudari, Filistin hükümetine, yıllardır süren İsrail ablukasının etkilerini aşmak, iç bölünmüşlük ve ablukadan kaynaklanan krizleri sonlandırmak için Gazze Şeridi'ne "özel bütçe" tahsis edilmesi çağrısında bulundu.

REKLAM

Filistin Devlet Başkanı Abbas bir dizi uygulama başlatmıştı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Hamas'ın bakanlıkları denetleme amaçlı "İdari Komite" kurmasına karşılık nisan ayında Gazze Şeridi'ne yönelik bir dizi uygulama başlatmıştı. Gazze'deki memurların maaşından yüzde 30 kesinti yapılması, bazılarının emekliye sevk edilmesi ve Gazze'ye verilen elektriğin azaltılması bu uygulamalar arasında yer alıyordu.

Abbas, söz konusu uygulamaların Hamas'ı mevcut ayrılığı sonlandırmaya, İdari Komite'yi lağvetmeye ve Gazze Şeridi'nin yönetimini Ulusal Uzlaşı Hükümeti'ne teslim etmeye zorlamayı amaçladığını savunmuştu.

Hamas ve Fetih heyetleri Mısır'ın başkenti Kahire'deki müzakereler kapsamında 12 Ekim'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitiren "uzlaşı anlaşmasını" imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Hamas, Gazze'deki sınır kapılarını 1 Kasım'da Filistin yönetimine devretmişti.

REKLAM

Anlaşmayla Filistin Uzlaşı Hükümeti'nin en geç 1 Aralık'a kadar Gazze'deki tüm görevlerini Batı Şeria'da olduğu gibi yerine getirmesi planlanıyor.

Hiç suçu yokmuş!
Gündem

Hiç suçu yokmuş!

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, teröristbaşı Gülen’le doğrudan bağlantıları tespit edilen eski Dicle Üniversitesi Rektörü Jale Saraç hakkında skandal bir karara imza attı. Mahkeme, Saraç ile örgütün üniversite imamı Aytekin Sır’ı tahliye etti.
Afrin mafyası
Gündem

Afrin mafyası

PKK’nın Afrin sorumlusu Abdo Hayr, kentteki süper lüks villasında, uyuşturucudan elde ettiği gelirle görkemli bir hayat sürüyor. Uyuşturucu tarlaları, zehir imalathaneleri ve kendisine bağlı yüzlerce teröristi bulunan Hayr’ın en büyük tutkusu ise klasik otomobiller. Hayr, infazları da cins atlarının da bulunduğu çiftliğinde yapıyor.
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.