DünyaGözaltı merkezini terk etmeyen mültecilere operasyon

Gözaltı merkezini terk etmeyen mültecilere operasyon

Avustralya'ya teknelerle ulaşan mültecilerin gönderildiği, 31 Ekim'de resmi olarak kapatılan Manus Adası gözaltı merkezini güvenlik endişesiyle terk etmeyen mültecilere Papua Yeni Gine güvenlik güçleri tarafından operasyon düzenlendi.

AA
Avustralya'da Manus Adası'ndaki sığınmacılara operasyon düzenlendi.
Avustralya'da Manus Adası'ndaki sığınmacılara operasyon düzenlendi.

Avustralya'ya teknelerle ulaşan mültecilerin gönderildiği, 31 Ekim'de resmi olarak kapatılan Manus Adası gözaltı merkezinden yeni yapılan barınaklara güvenlik endişesi ile taşınmayı reddeden mültecilere Papua Yeni Gine (PNG) güvenlik güçlerinin operasyon düzenlediği açıklandı.

Mülteci Eylem Birliği (RAC) tarafından yapılan açıklamaya göre, sabah saatlerinde gözaltı merkezine giren PNG güvenlik güçleri, 24 gün önce kapatılan merkezi terk etmeyi reddeden yaklaşık 370 kişiye yeni barınaklara taşınmaları için bir saat süre verdi.

Merkezden ayrılmayan İranlı mülteci Behrouz Boochani, sosyal medya hesabından, "polisin ve özel kuvvetlerin" merkeze girerek odalarda arama yaptığını, cep telefonlarını topladığını duyurdu.

"Korkunç"

Gözaltı merkezini kuşatıp içeri giren güvenlik güçlerinin su depolarını yıkmaya başladığını ve saldırı altında olduklarını öne süren Boochani, "Çok fazla gerginlik var ve çok korkunç." ifadesini kullandı.

Merkezdeki mültecilerden Abdul Aziz Adam ise Twitter hesabından, İranlı Boochani'nin polis tarafından gözaltına alındığını gösteren bir fotoğraf paylaştı. Polisin kendisini de aradığını ancak bulamayacağını iddia eden Adam, "Behrouz'u aldılar." notunu yazdı.

  • Bakan Dutton mültecileri "evden çıkmayan kiracılara" benzetti
  • Operasyonu doğrulayan Avustralya Göç Bakanı Peter Dutton, Sydney'den yayın yapan 2GB radyosuna verdiği beyanatta, merkezi terk etmeyen mültecileri yeni inşaat yapılacağı zaman "evden çıkmayan kiracılara" benzetti.
  • Bazı kişilerin merkezi gönüllü terk ederek yeni barınaklara yerleştiğini aktaran Dutton, "Avustralyalı vergi mükellefleri yeni tesisler için 10 milyon dolar ödedi ve insanların oraya taşınmasını istiyoruz." dedi.

Hiçbir zaman kabul edilmeyecekler

Dutton, merkezdeki mülteci veya sığınmacı statüsünde olanların hiçbir zaman Avustralya'ya alınmayacağını da tekrarladı.

PNG Yüksek Mahkemesi, sığınmacıların kalmasına uygun olmadığına hükmederek Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinin kapatılmasını istemişti. Bunun üzerine merkez 31 Ekim'de resmen kapatılmıştı. Merkezdeki sığınmacılar, yerli halkın daha önce kendilerine saldırıda bulunduğunu gerekçe göstererek, yeni tesislerin korunaksız ve can güvenliğinden yoksun olduğunu ileri sürmüştü. Mülteciler, bu nedenle Lorengau kentinde üç yerde kurulan yeni barınaklara taşınmayı reddetmişti.

Adadaki gözaltı merkezinde yaklaşık 4 yıldır tutulan sığınmacılara elektrik, su, gaz, yiyecek ve tıbbi malzeme hizmeti 31 Ekim'den bu yana verilmiyor.

Erdoğan: Adil Öksüz'ün izini sürüyoruz, bazı bağlantılar kurulmuş vaziyette
Gündem

Erdoğan: Adil Öksüz'ün izini sürüyoruz, bazı bağlantılar kurulmuş vaziyette

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yakalanmasına ilişkin "Takipteyiz. Son bilgiler, kendisinin burada hangi ülkede filan söylemem belki uygun olmaz ama iz sürüyoruz, bazı bağlantılar kurulmuş vaziyette." dedi.
Yayıncı kuruluşa göre ofsayt yok
Spor

Yayıncı kuruluşa göre ofsayt yok

Alanyaspor-Galatasaray maçında ev sahibi ekibin oyuncusu Douglas'ın Muslera ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda kalkan ofsayt bayrağı tartışma çıkardı. Yayıncı kuruluşun ofsayt çizgisine göre pozisyonda kalkan bayrağın hatalı olduğu görüldü.
Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu
Gündem

Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu

Manisa'da nikah memurunun sorusuna damat 'Hayır demek ne mümkün' cevabını vermesi üzerine nikah memuru nikahı iptal etti. Gelin ve damadın nikah memurunu ikna çabaları yetersiz kalınca gerginlik çıktı. Olay yerine polis ekipleri gelerek müdahalede bulundu.
FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım
Spor

FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım

FETÖ'cü Enes Kanter, Amerika'daki bir havalimanından çekildiği tahmin edilen fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in manevi oğlu Kanter paylaşımında, "Hazır mısınız Türkiye?" ifadesini kullandı. Hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması bulunan Kanter'in bu paylaşımı provokatif bir paylaşım olarak değerlendirildi.
AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın
Dünya

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.