Dünya Hırvatistandan Sırbistan Devlet Başkanı Vuçiçe engel Ülkeye kabul etmediler

Hırvatistan'dan Sırbistan Devlet Başkanı Vuçiç’e engel: Ülkeye kabul etmediler

Hırvatistan hükümeti, İkinci Dünya Savaşı'nda binlerce Sırp'ın öldürüldüğü Jasenovac toplama kampını ziyaret etmek isteyen Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vuçiç'i ülkeye kabul etmedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Hırvatistandan Sırbistan Devlet Başkanı Vuçiç’e engel: Ülkeye kabul etmediler
Aleksandar Vuçiç

Hırvatistan hükümeti, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vuviç'in ülkeye girişine izin vermedi. İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce Sırp'ın öldürüldüğü Jasenovac toplama kampını ziyaret etmek isteyen Vuçiç'in bu ziyareti Hırvat yetkililer tarafından resmi olmayan kaynaklardan öğrenildi.

  • Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Sırbistan hükümetinin ziyaretin kabul edilemeyeceğine dair resmi olarak bilgilendirildiğini belirtti.

Radman ayrıca, “Dışişleri Bakanlığı, yabancı yetkililerin yapacağı ziyaretlerin plana, zamana, niteliğe ve programının her iki taraf için de resmi iletişim ve mutabakata tabi olması gerektiğini vurgulamak ister” ifadelerini kullandı.

Hırvatistan’ın kararına tepki

Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin, Vuçiç'in ülkeye kabul edilmemesi üzerine Hırvatistan'a sert tepki gösterdi.

Vulin, bundan sonra Hırvatistanlı tüm yetkililerin Sırbistan ziyaretlerinin özel bir kontrole tabi tutulacağını söyledi. Sırbistan Başbakanı Ana Branabic ise, “Bu, Avrupa ve medeniyet karşıtı bir karardır. Hareket özgürlüğünün acımasız bir ihlalidir. İki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte nasıl ilerleyeceğini bilmiyorum” dedi.

Türkiye'ye NATO içinden ilk destek Hırvatistan'dan geldi: Bu Türk onurunun bir örneği
DÜNYA
Türkiye'ye NATO içinden ilk destek Hırvatistan'dan geldi: Bu Türk onurunun bir örneği

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği süreci Hırvatistan'da tartışmaya neden oldu
DÜNYA
Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği süreci Hırvatistan'da tartışmaya neden oldu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.