Dünya Irak işgal sırasında yağmalanan tarihi eserlerini ABDden geri istiyor

Irak işgal sırasında çalınan tarihi eserlerini ABD'den geri istiyor

Irak işgal sırasında yağmalanan tarihi eserlerini ABD'den geri istiyor

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, Saddam rejiminin devrilmesi ardından ABD askerlerinin Irak’tan çaldığı binlerce tarihi eserin ülkeye geri getirileceğini açıkladı.

Haber Merkezi IHA
Dünyanın en eski yaşam bölgelerine ev sahipliği yapan Irak'ın tarihi eserleri savaş sırasında ABD'ye götürülmüştü
Dünyanın en eski yaşam bölgelerine ev sahipliği yapan Irak'ın tarihi eserleri savaş sırasında ABD'ye götürülmüştü

Irak Ulusal Müzesi’ni gezen Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, Saddam rejiminin devrilmesi ardından ABD askerlerinin Irak’tan çaldığı binlerce tarihi eserin ülkeye geri getirileceğini belirtti.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada ise, Abdülmehdi’nin Irak’ın dünya medeniyeti için tarihi miras niteliği taşıdığını vurguladığı, ülkenin bugünü ve yarınını için bu tarihi mirasa sahip çıkılması gerektiğini aktardığı kaydedildi.

Açıklamada Abdülmehdi’nin Ürdün’den birçok sayıda tarihi eserin iade edildiğini hatırlattığı ve ABD’nin Irak’tan çalınmış 15 bin tarihi eserin yakın zamanda ülkeye iade edileceğini duyurduğu belirtildi.

  • Irak’ın ABD güçlerince Mart 2003’te işgal edilmesinin ardından ABD askerleri Bağdat’taki Irak Ulusal Müzesi’nin dünyanın gözü önünde yağmalamıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.