Dünya İrana bin tabut döndü

İran’a bin tabut döndü

Suriye ve Irak'ta ölen İranlıların sayısı bini geçti. İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'de yer alan habere göre, İran'ın Gaziler Kurumu Başkanı Muhammed Ali Şehidi Mehlati, başkent Tahran'da Besiç Haftası münasebetiyle düzenlenen programda konuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Mahallati, “Şu an itibarıyla Suriye'de öldürülen İranlı sayısı bin kişiyi geçti” dedi. İran, Suriye başta olmak üzere ülke dışında savaşan vatandaşlarını 'Kutsal mekanların koruyucuları' olarak ifade ediyor. Tahran yönetimi, bu savaşçıların Suriye'de bulunan ve Şiiler için kutsal bir öneme sahip Hz. Zeynep'in türbesini korumak için gittiklerini savunuyor. Halep'teki çatışmaların alevlenmesiyle son dönemde Suriye'de ölen İranlıların sayısında artış olmuştu. Dört ay önce İranlı yetkililer Suriye'de ölenlerin 400 civarında olduğunu söylemişti. Öte yandan Tahran, İran'da sığınmacı olarak bulunan binlerce Şii Afganı Suriye'de savaşması için zorluyor. Açıklanan bin rakamına bu kişilerin dahil olmadığı belirtiliyor.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.