|

IŞİD bir rehineyi daha öldürdü

"Hilafetin Askerleri" örgütü tarafından kaçırılan Fransız vatandaşı dağcı Herve Pierre Gourdel'in infaz görüntülerini yayınlandı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da rehinenin öldürüldüğünü teyit etti.

Aa
00:00 - 24/09/2014 Wednesday
Güncelleme: 19:08 - 24/09/2014 Wednesday
Yeni Şafak
IŞİD bir rehineyi daha öldürdü
IŞİD bir rehineyi daha öldürdü

"Fransız hükümetine kanlı mesaj" başlığıyla yayınlanan video kaydında, Gourdel'in kafası kesilerek öldürüldüğü yer aldı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, bir Fransız vatandaşının Cezayir'in doğusunda kaçırıldığını duyurmuş, eylemi, IŞİD'e bağlılığını açıklayan ve kendilerine "Hilafetin Askerleri" adını veren bir grup üstlenmişti.

Söz konusu grup, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a, "24 saat içinde IŞİD'e karşı operasyonları durdurması, aksi halde kaçırdıkları Herve Pierre Gourdel isimli Fransa vatandaşını öldürecekleri" tehdidinde bulunmuştu.

"Hilafetin Askerleri" adlı örgüt tarafından eylem sonrası kaydedilen görüntüde, Gourdel'in konuşmasına da yer vermişti. Kayıtta kendini 1959 Nice doğumlu, 'Herve Pierre Gourdel' olarak tanıtan kişi, 20 Eylül 2014'te Cezayir'e geldiğini ve pazar gününden bu yana söz konusu grubun elinde olduğunu söylemişti.

Hollande teyit etti

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Pazar günü Cezayir'in doğusunda kaçırılan Herve Gourdel isimli Fransız rehinenin öldürüldüğünü teyit etti.

Ülkesinin terörle mücadeledeki kararlılığının süreceğini belirten Hollande, Fransa'nın IŞİD terör örgütüne yönelik hava operasyonlarının da süreceğini ifade etti.

Hollande basına yaptığı açıklamada, yarın Elysee Sarayı'nda milli savunma konseyini toplayacağını duyurdu. François Hollande, ülkesinin terörizme boyun eğmeyeceğini söyledi.

Fransa İslam Konseyi'nden açıklama

Fransa İslam Konseyi, Cezayir'in doğusunda kaçırılan Fransız rehine Herve Gourdel'in öldürülmesini sert bir şekilde kınadı.

Konseyden yapılan yazılı açıklamada, "Bu barbarlık suçunun sorumluları örnek olacak şekilde cezalandırılsın" denildi.

Fransa İslam Konseyi'nin Fransız rehinenin öldürülmesinden "dehşete düştüğü" kaydedilen açıklamada, rehinenin ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilendi.

10 years ago