|

İşkenceci psikolog

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkitalı CIA'nın dünyanın bir çok yerinde 'terör zanlısı' ilan ettiği sivillere yıllardır uyguladığı işkence yöntemlerinin arkasındaki isim James Mitchell, sonunda konuştu. İşkencelerin mimarı olarak bilinen ABD Hava Kuvvetleri personeli olan psikolog Mitchell, 'Yaptıklarımız insan haklarına aykırı değil. ABD yasalarını ihlal etmedik' dedi.

.
00:00 - 21/04/2014 Pazartesi
Güncelleme: 22:43 - 20/04/2014 Pazar
Yeni Şafak
İşkenceci psikolog
İşkenceci psikolog

11 Eylül 2001 saldırılarından sonra dünya genelinde ABD'nin gayrı resmi politikası haline gelen işkence yöntemlerinin mimarı konumundaki psikolog James Mitchel, bu insanlık dışı uyulamaları savundu.

ABD Senatosunun soruşturmayı derinleştirme kararı almasının ardından konuşan ABD Hava Kuvvetleri personeli olan Psikolog James Mitchell, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'nın dünyanın farklı ülkelerinde ve çoğunlukla Müslüman sivillere yaptığı işkencelerin insan haklarına aykırı olmadığını ve Amerikan yasalarına uygun olduğunu iddia etti.

SONUÇ ODAKLI SORGU!

Mitchell, kullandıkları sorgu yöntemlerinin sonuç odaklı olduğunu ve bu yöntemlerle başarılı sorgular yaparak önemli bilgilere ulaştıklarını ileri sürerek kendisini savundu. Soruşturmayı başlatan Senato üyelerini de eleştiren Mitchell, 'Şimdiye kadar hepimiz, bütün CIA, sorgulara katılan herkes yanlış yapıyordu, birtek Senato üyeleri doğru yapıyor öyle mi? Bu bana inandırıcı gelmiyor' ifadelerini kullandı.

HALKTAN SAKLANIYOR

11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında başlatılan soruşturma çerçevesinde CIA işkenceyi bir sorgu yöntemi olarak kullanmış ve işkence altında aldığı ifadelerle soruşturmaarı yürütmüştü.

Son yıllarda yapılan detaylı araştırma sonucunda oluşturulan CIA işkence raporu, ABD Senatosuna sunuldu. CIA rapordan dolayı Senato ile de sorun yaşamıştı. 6 bin sayfadan uzun olan rapor hala kamuyoundan gizli tutuluyor ancak raporun kısa bir özeti kamoyuna sızdırıldı.

Rizzo'dan gelen itiraf

ABD'nin dış istihbarat örgütü CIA'in George W. Bush başkanlığı dönemindeki baş hukuk danışmanı olan John Rizzo, 11 Eylül saldırılarının hemen ardından gelen süreçte kendisinin CIA'in 'terörle mücadele' adına 11 Eylül şüphelilerine yaptığı işkencenin farkında olduğunu ve bu işkenceleri engelleyebilecek güçte olmasına rağmen kasten bunu yapmadığını itiraf etti. Rizzo, Nisan 2002'de Beyaz Saray Hukuk Konseyi Ofisi (OLC) üyelerinin kendisini ziyaret ederek CIA'in uyguladığı işkence yöntemlerini onaylayıp onaylamadığını sorduklarını anlattı.


10 yıl önce