|

İspanya'daki tren kazasında ölü sayısı 80'e ulaştı

İspanya'nın Galisya bölgesindeki tren istasyonunun girişine yakın yerde vagonların raydan çıkması sonucu meydana gelen tren kazasında ölü sayısı 80'e ulaştı.

Aa
00:00 - 25/07/2013 Perşembe
Güncelleme: 21:33 - 25/07/2013 Perşembe
Yeni Şafak
İspanya'daki tren kazasında ölü sayısı 80'e ulaştı
İspanya'daki tren kazasında ölü sayısı 80'e ulaştı

İspanya'da Madrid-O Ferrol seferini yapan trenin, dün akşam saatlerinde Santiago Compostela istasyonunun girişine yakın bir yerde, virajı alırken vagonlarının raydan çıkmsıyla meydana gelen kazada ölenlerinin sayısının 80'e ulaştığı belirtildi.

Galisya özerk yönetimi, şu ana kadar kazada hayatını kaybedenlerin sayısının 80 olduğunu ve bunlardan 53'ünün kimliğinin tespit edildiğini açıkladı. Özerk yönetimin Alfonso Rueda ve sağlıktan sorumlu yetkilisi Rocio Mosquera, bu kişilerden 73'ünün olay yerinde, 7'sinin ise hastanede hayatlarını kaybettiklerini duyurdu. Ölenlerin arasında yabancıların da olma ihtimalinin bulunduğu kaydedildi.

Son bilgilere göre 94 kazazedenin hastanede tedavi gördüğü ve bunlardan 4'ü çocuk 35'inin durumunun kritik olduğu ifade edildi. Yaralılar arasında ABD ve AB üyesi ülke vatandaşlarının da olduğu ifade edildi.

Bu arada, kazayı soruşturan yargıç, sanık olarak ifadesi alınmak üzere trenin makinistini mahkemeye çağırdı. İspanyol basını, normalde hız sınırının saatte 80 kilometre olduğu viraja trenin 190 kilometreyle girdiği yönünde iddiada bulunmuştu.

Makinistin, 2012 yılında sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabına koyduğu, 200'de olan hız göstergesinin olduğu bir fotoğrafın altına ''Daha hızlı gidemem yoksa beni cezalandırırlar'' diye yazması da İspanyol basınına yansıdı.

Öte yandan, İspanya Kralı Juan Carlos ve Kraliçe Sofia, Santiago Compostela'ya giderek, yaralıları ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı.

11 yıl önce