Dünya İstenmeyen ülke İsrail

İstenmeyen ülke İsrail

Körfez bölgesindeki tanker gerilimini bölgeye yerleşme politikasında kullanmak isteyen İsrail’e tepki geldi. Irak Dışişleri Bakanı el-Hekim, işgalci güç İsrail’in bölgedeki herhangi bir askeri güce katılımını reddettiklerini belirtti. İran da geçen hafta İsrail’in planlarına dikkat çekerek, “yıkıcı sonuçları olur” uyarısında bulunmuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İsrail tarihinin en büyük deniz tatbikatını, geçtiğimiz hafta, ABD, Fransa, İngiltere dahil olmak üzere on ülkenin katıldığı Mighty Wa ves (Güçlü Dalgalar) adıyla kendi kıyı şeridinde gerçekleştirmişti.
İsrail tarihinin en büyük deniz tatbikatını, geçtiğimiz hafta, ABD, Fransa, İngiltere dahil olmak üzere on ülkenin katıldığı Mighty Wa ves (Güçlü Dalgalar) adıyla kendi kıyı şeridinde gerçekleştirmişti.

İsrail’in, ABD ve İran arasında yaşanan Hürmüz Boğazı merkezli tanker krizini fırsat bilerek, Körfez bölgesine yerleşme ve varlığını derinleştirme stratejisine bölge ülkelerinden itirazlar yükselmeye başladı. İşgalci İsrail yönetiminin, Körfez bölgesinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzerinden etkisini artırmak istediği artık bir sır değil. İki taraf arasında başta istihbarat paylaşaımı olmak üzere güvenlik ve teknoloji alanında derineleşen işbirliği mevcut. Tel-Aviv, BAE’yi kullanarak İran ile bölge ülkelerinin arasını açmayı diğer taraftan ise ABD üzerinden bölgedeki askeri gerilimi artırma çabasında. İsrail’in yürüttüğü iki ayaklı stratejinin hedefi ise bölgede askeri ve istihbari varlığını güçlendirmek. Bu hedefe en son Irak’tan itiraz geldi. Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığı mesajında, “Siyonist gücün (İsrail) Basra Körfezi’nden geçiş yapan gemilerin güvenliğini sağlayacak herhangi bir askeri güce katılımını reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

El Hekim

BATILI GÜÇLER GERİLİMİ YÜKSELTİYOR

Dünya petrol ticaretinin yüzde 20’sinin geçtiği su yolunda güvenliğin Körfez ülkelerince sağlanabileceğini savunan Irak Dışişleri Bakanı, “Batılı güçlerin bölgedeki varlığının gerilimi yükselttiğini” ve “Irak’ın müzakereler yoluyla gerilimi düşürmek için çaba sarfedeceğini” belirtti.

YIKICI SONUÇLARI OLUR

Irak’ın İsrail’i hedef almasından günler önce, Tahran’dan da Tel-Aviv’i hedef alan sert bir açıklama gelmişti. İran Savunma Bakanı Amir Hatemi, ABD öncülüğünde Körfez bölgesinde oluşturulacak bir askeri filonun “güvensizliği artıracağını” ve bu filoya herhangi bir İsrail katılımının bölgede “yıkıcı sonuçları” olacağı uyarısında bulunmuştu.

REKLAM

KATZ’TAN İTİRAF

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz’ın geçen hafta İsrail medyasına yansıyan sözleri, Tel-Aviv’in Körfez’deki mevcudiyetine ilişkin ipuçları vermişti. Katz, ülkesinin Hürmüz’de tankerlerin İran tehdidine karşı korunmasında “ABD planının bir parçası olduğunu, ABD’de ve bölgede yürütülen müzakerelere ve istihbaratla ilgili konulara dahil olduklarını” itiraf etmişti.

  • İngiltere gemiyi serbest bırakabilir
  • İran Denizcilik ve Limanlar Kurumu Başkan Yardımcısı Celil İslami, İngiltere tarafından Cebelitarık Özerk Yönetimi’nde alıkonulan İran’a ait Grace 1 adlı petrol tankerinin yakın zamanda serbest bırakılabileceğini söyledi. İran’ın kendi gücünü göstermesinin ardından İngiltere’nin Grace 1 adlı petrol tankerinin serbest bırakılmasında yapıcı rol almaya başladığını kaydeden İslami, Hürmüz Boğaz’ında kurulması planlanan askeri koalisyonun başarılı olamayacağını belirtti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ise dün yaptığı açıklamada, ABD ve müttefiklerinin bölgede gerginliğe neden olduklarını söyleyerek, Tahran yönetiminin savaş peşinde olmadığını ifade etti. Öte yandan İngiltere’ye ait bir başka savaş gemisi HMS Kent’in de, Hürmüz bölgesinde bulunan donanma güçlerine katılmak amacıyla Portsmouth’tan yola çıktığı bildirildi.

İsrailli milyarder Gine'deki rüşvet iddiasından yargılanacak
DÜNYA
İsrailli milyarder Gine'deki rüşvet iddiasından yargılanacak
HDPli 3 büyükşehire kayyum

HDP'li 3 büyükşehire kayyum

​İçişleri Bakanlığı Diyarbakır, Van ve Mardin'e kayyum atadı.
Şovunu yapıp Bodruma uçtu

Şovunu yapıp Bodrum'a uçtu

Selin vurduğu şehre yarım gün ayırıp tatiline devam etti.
İdlibe bir günde 1400 bomba

İdlib'e bir günde 1400 bomba

Son 4 aydaki saldırılarda 916 sivil öldü 2 bin 303 kişi ise yaralandı.
Memura yeni teklif

Memura yeni teklif

2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam ve bunlara ek olarak yıllık enflasyon farkı.
Eş zamanlı<br>yangın şüpheli

Eş zamanlı
yangın şüpheli

​Son dönemde artan yangınlar için uzmanlardan kritik uyarı.
Kaz Dağları<br>'puzzle'ın parçası

Kaz Dağları
'puzzle'ın parçası

Türkiye'nin 'milli enerji ve maden politikaları hedef alınıyor.
Trabzonspor 1 puanla başladı

Trabzonspor 1 puanla başladı

Trabzonspor deplasmanda Kasımpaşa ile 1-1 berabere kaldı
Gazze<br>3 şehidini uğurladı

Gazze
3 şehidini uğurladı

İsrail askerleri, 20'li yaşlardaki 3 genci hedef aldı.
Tuzu kuru olanların<br>ne dediği önemli değil

Tuzu kuru olanların
ne dediği önemli değil

Metin Feyzioğlu'ndan kararına tepki gösterenlere sert sözler.
'Havalı' temizlik

'Havalı' temizlik

​Hem ekonomi hem de zaman tasarrufu sağlıyor.
Herhalde Yunan gemisi sanıyor

Herhalde Yunan gemisi sanıyor

Bakan ​Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na Doğu Akdeniz tepkisi.
'Kademeli<br> olarak azalmalı'

'Kademeli
olarak azalmalı'

Şenol Güneş'ten yabancı sınırı yorumu.
Dönüş trafiği başladı

Dönüş trafiği başladı

Tatilciler saatlerdir araç kuyruğunda bekliyorlar.
Hong Kong yok olacak

Hong Kong yok olacak

Gösteriler, askeri müdahale ihtimaline rağmen sürüyor.
Felaketin izleri

Felaketin izleri

Eminönü'nde esnaf selin enkazını kaldırıyor.
Okulda<br>zehirli gaz paniği

Okulda
zehirli gaz paniği

Ölçümler sonucu ortamda gaz tespit edildi.
Salıncak kazası

Salıncak kazası

Salıncakların kaldırılması için yazı gönderilmişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.