|

İtalya'da banyolar Türk hamamına dönüşecek

İtalya'da bir banyo tasarımcısı evlere özel Fin ve Türk hamamı tasarladı. Dermatologların da önerdiği Fin ve Türk hamamlarının stres, soğuk algınlığı, bronşit ve anksiyete gibi hastalıklara karşı önemli koruma sağladığı ifade ediliyor.

Cihan
00:00 - 19/01/2013 Cumartesi
Güncelleme: 16:14 - 19/01/2013 Cumartesi
Yeni Şafak
İtalya'da banyolar Türk hamamına dönüşecek
İtalya'da banyolar Türk hamamına dönüşecek

İtalyan tasarımcı Giovanna Talocci, Fin ve Türk hamamlarını evlerdeki banyolara uyarlayarak müşterilerinin ayağına getirdi. Corriere Della Sera gazetesindeki haberde Talocci'nin, günlük çalışma stresini üzerinden atmak isteyenlere, herhangi bir terapi merkezine gitmeye gerek kalmadan, ev ortamında iki ayrı banyo tasarladığı belirtildi. Su buharının yeterli olduğu, dolayısıyla su ve su giderine gerek olmayan Fin hamamı, evin herhangi bir bölümüne kolaylıkla monte edilebiliyor. Türk Hamamı için ise suya ihtiyaç duyulduğundan sadece banyolara tasarım yapılabiliyor. Ayrıca Fin hamamının basit bir elektrikli ısıtıcı ile suyun buharlaşmasını sağlayan mekanizmayı içinde barındıran, küçük bir kulübe şeklinde tasarlandığı kaydedildi.

Dermatolog Antonio Di Pietro'nun da görüşlerine yer verilen haberde sauna ve hamamın birçok faydasının olduğunun altı çizildi. Türk hamamının kan dolaşımını hızlandırmasının yanı sıra pek çok rahatsızlığa iyi geldiği belirtildi. Buharın aknelere ve cilde faydalı olduğuna dikkat çekilirken, Fin hamamının ayrıca selülitlere iyi geldiğine değinildi.

Birçok olanağın bir arada sunulduğu hamamların fiyatlarının 5 bin Euro ile 30 bin Euro arasında değiştiği belirtildi.

11 yıl önce