|

Japon bilim adamı Yoshiki Sasai öldü

Kök hücre araştırması skandalıyla gündeme gelen Japon bilim adamı Yoshiki Sasai'nin Kobe'deki bilim enstitüsü RIKEN'de öldüğü öğrenildi.

Aa
00:00 - 5/08/2014 Salı
Güncelleme: 14:47 - 5/08/2014 Salı
Yeni Şafak
Japon bilim adamı Yoshiki Sasai öldü
Japon bilim adamı Yoshiki Sasai öldü

Yerel polis, RIKEN Gelişimsel Biyoloji Merkezi Başkan Yardımcısı Sasai'nin (52) boynunda bir iple bulunduğunu, bir güvenlik görevlisi tarafından apar topar hastaneye kaldırılan bilim adamının kalp krizi geçirerek öldüğünün anlaşıldığını bildirdi.

RIKEN Sözcüsü Satoru Kagaya, düzenlediği basın toplantısında, intihar ettiği sanılan Sasai'nin çalışma arkadaşlarına mektuplar bıraktığını söyledi ancak mektupların içeriklerine ilişkin bilgi vermedi.

Mektuplardan birinin muhatabının, skandala neden olan araştırmada Sasai ile çalışan Haruko Obokata olduğunu bildiren Kagaya, Sasai'nin sağlık ve moral durumumun son aylarda kötüleştiğinin farkında olduklarını belirtti.

Sasai denetimindeki araştırma ekibinin kök hücre çalışmasının, yanlış bilgiler içerdiği ortaya çıkmış, bu yılın başında Nature dergisinde yayımlanan araştırma, geri çekilmişti. RIKEN, araştırmada çarpıtılan verilerden Obokata'yı sorumlu tutarken, Sasai bu durumdan "derin utanç" duyduğunu bildirmişti.

10 yıl önce