Dünya Kanada Başbakanı Trudeau ırkçı fotoğrafı için Aptalca bir şeydi

Kanada Başbakanı Trudeau ırkçı fotoğrafı için: Aptalca bir şeydi

Kanada Başbakanı Trudeau ırkçı fotoğrafı için: Aptalca bir şeydi

Kanada Başbakanı Trudeau'nın, seçimlere bir ay kala eski bir fotoğrafı ortaya çıktı. 2001 yılına ait fotoğrafta Trudeau'nun başı türbanlı, yüzünü ise boyayla esmerleştirdiği görülüyor. Trudeau, tepki çeken fotoğraf için özür diledi ve "Aptalca bir şeydi. Bu durum için kendime çok kızgınım" ifadesini kullandı. Çok sayıda kişi, bu tutumundan dolayı Trudeau'yu ırkçılıkla suçladı.

Haber Merkezi Diğer
Kanada Başbakanı Justin Trudeau.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau.

Seçimler öncesi Justin Trudeau'nun 2001 yılına ait bir fotoğrafının TIME'da yer almasının ardından ise Kanada Başbakanı özür dilemek zorunda kaldı.

  • TIME'ın paylaştığı fotoğrafta Trudeau, Alaaddin kostümü giydiği, başına türban taktığı ve yüzünü boyayla 'esmerleştirdiği' görülüyor.

2001 yılına ait görüntülerin, o dönem 29 yaşında olan Trudeau'nun öğretmen olduğu okulun yıllığından alındığı belirtildi.

Seçim öncesi döneme denk gelmesi ile muhalefetin sert tepkisiyle karşılaşan Trudeau, olay sonrası uçakta basına açıklamalarda bulundu.

Trudeau "Kanada halkından beni affetmelerini istiyorum. Yaptığım şey tamamen aptalcaydı. Bu durum için kendime çok kızgınım" dedi.

Irkçı bir yaklaşım

Söz konusu fotoğraf için bir çok kişi Kanada Başbakanı Trudeau'yu ırkçılıkla suçladı.

Trudeau, "O yıllarda bu durumun ırkçılık anlamına geleceğini düşünmüyordum. Son derece pişmanım ve çok üzgünüm" açıklamasında bulundu.

Muhalifleri eleştiri yağmuruna tuttu

Trudeau'nun seçimlerdeki en büyük rakibi olan muhafazakar lider Andrew Scheer fotoğrafın kendisini şoke ettiğini ve hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

  • Scheer "Yüzünüze esmerleştiren makyaj yapmak bir toplumla açıktan dalga geçmek ve ırkçılık yapmaktır. Kanadalılar bu akşam ülkeyi yönetmeye layık olmayan birinin ikiyüzlülüğüne şahit olmuştur." ifadelerini kullandı.

İstifa çağrılarını önemsemeyen Trudeau "Kanadalılardan yaptığım şey için beni affetmelerini isteyeceğim... Aptalca bir şeydi. Kendi kendimi hayal kırıklığına uğrattım ve yaptığım şey için kendime çok kızgınım." sözlerini kullandı.

Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi
Gündem

Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi

Eskişehir'de Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar (75) ve eşi Zehra Sarar (65) çiftini bağladıktan sonra dövüp, evdeki kasayı soyan Moldova uyruklu eski hizmetçileri Lulia Dragusan (34) ve sevgilisi Alexandr Aricov (33) ile firari 4 sanık hakkındaki iddianame tamamlandı. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüpheliler hakkında 'nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve mala zarar verme’ suçlarından 47’şer yıl hapis cezası istendi. İddianamede Sarar çiftinin kasalarından çalınan para ve ziynet eşyalarının 10 milyon TL değerinde olduğunu bildirdiği de yer aldı.
KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim
Gündem

KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim

2019-2020 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora) öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs/kredi başvuruları başladı. 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak.
Bakan Çavuşoğlu ABD'li heyet ile Barış Pınarı'nı görüştü
Gündem

Bakan Çavuşoğlu ABD'li heyet ile Barış Pınarı'nı görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.