Dünya Londra IŞİDe sarıldı

Londra IŞİD''e sarıldı

Gezi ve 17 Aralık''ta hedeflerine ulaşamayan çevreler, Erdoğan''ın 10 Ağustos zaferinden sonra yeniden IŞİD''in ipine sarıldı. Davutoğlu''nun Başbakan olmasıyla umutları suya düşenlerin saldırı üssü ise İngiliz basını.

The Guardian ve Daily Mail gazeteleri, istihbarat kaynaklı haberlerle Londra''nın Gatwick ve Heathrow havaalanlarından Suriye''ye giden IŞİD''çilerin görüntülerini yayınlayıp Antalya''dan gittiler! diye Türkiye''yi karalıyor.

Dış Haberler Yeni Şafak
Londra IŞİD''e sarıldı
Londra IŞİD''e sarıldı
ABD''nin Irak''ın ardından Suriye topraklarında da Irak-Şam İslam Devleti örgütü''ne (IŞİD) saldırıya hazırlandığı bir dönemde, Batı basınında Türkiye''yi ''teröre destek veren ülke'' gibi gösteren dezenformasyon furyası yeniden başladı. Belli başlı medya organlarında Batılı istihbarat örgütlerinden servis edildiği anlaşılan ve IŞİD üyelerinin Türkiye''den nasıl Suriye ve Irak''a geçtiğine dair uzun tefrikalar ve insan hikayeleri yayımlanıyor.

31 Mayıs 2013''teki Gazi kalkışması ve aynı yılın 17 Aralık tarihindeki hükümete yönelik düzenlenen darbe planlarında arzuladıkları hedefe ulaşamayan çevreler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden sonra yeniden IŞİD''in ipine sarıldı. Özellikle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu''nun Erdoğan sonrası dönemde Başbakanlığa aday gösterilmesiyle paniğe kapılan kesimlerin saldırı üssünün ise Amerikan ve İngiliz basını olduğu görülüyor.

ZAFERİNİ ÇEKEMEDİLER!

Geçen hafta ABD''nin The New York Times ve Washington Post gazeteleri, yayımladıkları başyazılarda seçim başarısına rağmen Erdoğan''ı eleştirme tuhaflığında bulunurken şimdi de İngiliz basını saldırıya geçti. The Guardian ve Daily Mail gibi medya organları, servis ettikleri istihbarat kaynaklı haberlerle Londra''nın Gatwick ve Heathrow havaalanlarından Suriye''ye giden IŞİD üyelerinin foroğraflarını yayınlayıp ''Antalya''dan gittiler!'' diye Türkiye''yi karalıyor. Örneğin Daily Mail gazetesi, IŞİD''e katılmak için İngiltere vatandaşı bir grubun Gatwick havalimanında çekilmiş görüntülerini yayınlayarak altına ''Antalya üzerinden Suriye ve Irak''altına gittiler'' diye yazdı.

ÇARPITILMIŞ GÖRÜNTÜLER

Daily Mail gazetesi, 8 Ekim 2013 tarihinde havalimanının güvenlik kameraları tarafından çekilen görüntülerde 25 yaşındaki Muhammad Hamidur Rahman, 31 yaşındaki Mashadur Choudhury, 25 yaşındaki Assad Uzzaman, 19 yaşındaki Mehdi Hassan ve Mamunur Roshid''in Thomas Cook havayollarına ait bir uçakla Londra''daki Gatwick Havalimanı''ndan ayrıldıklarını yazdı.

Gazete, kendilerine ''Britani Brigade Bangladeshi Bad Boys'' (Bangladeşli Kötü Çocukların İngiliz Tugayı) ismini veren kişilerin Antalya''dan sonra Hatay''a gittiği ve buradan Suriye''ye geçerek IŞİD militanları ile buluştuğunu ileri sürdü.

KENDİ HABERİNİ YALANLADI

Gazete haberini yalanlarcasına şu bilgiyi de verdi: Mashadur Choudhury IŞİD''e katılmaya ''hak kazanamadığı'' için İngiltere''ye dönünce tutuklanarak hapse atıldı. Haberde İngiliz yetkililerin görüntülerde yer alan diğer üç kişinin nerede olduğunu şu an için bilmedikleri ancak Bangladeş asıllı Müslüman İngilizlerin halen IŞİD için savaştığını tahmin ettikleri belirtildi. Haberde ayrıca İngiliz yetkililerin her ay yaklaşık 30 İngiltere vatandaşının IŞİD''e katılmak için Türkiye üzerinden Suriye ve Irak''a gittiğine inandığı da vurgulandı.

Aba altından sopa

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, IŞİD''in ABD ve Avrupa''dan çok Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi bölgedeki kilit ülkeler için tehdit olduğunu söylediği bir dönemde Washington Post gazetesi de 13 Ağustos tarihli haberinde ''IŞİD''e kırmızı halı seren Türkiye ektiğini biçiyor'' manşeti attı. IŞİD''in askeri gücünü artırmasında Türkiye sınırlarını kullanmasının büyük rol oynadığını iddia eden gazete, ''Türkiye''nin Suriye sınırından silah geçişlerine uzun bir süre göz yumduğunu ve IŞİD''in Reyhanlı''yı adeta bir ''alışveriş merkezi'' olarak kullandığını'' ileri sürdü.

Ahlaksız teklif

İngilizlerin haftasonu The Observer adıyla yayımlanan The Guardian gazetesi önceki günkü haberinde IŞİD üyelerinin Suriye sınırına doğru akışını önlemek için Türkiye''nin gittikçe artan bir baskı altında olduğunu yazdı. Gazeteye konuşan Iraklı IŞİD uzmanı Hişam el Haşimi''ye göre Türkiye sınırını ''açık tutamazsa'' militan örgüt, Lübnan üzerinden başka bir kapı açmaya çalışacak. Liberal Demokratların eski lideri, parlamento istihbarat komitesinin üyesi Sir Menzies Campbell Türkiye''nin AB''ye üyeliğinin kolaylaştırılması teklifiyle sınırda ''tam bir işbirliğine'' çekilebileceğini iddia etti.

Askeri havaalanı el değiştirdi

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) Suriye''nin Rakka kentindeki Tabka Askeri Havaalanı''nı ele geçirdi. IŞİD''in havaalanındaki 4 subay ile 250 kadar askeri esir aldığı kaydedildi. Örgüt ayrıca havalimanında bulunan askeri helikopter ve uçaklara da el koydu. Bazı kaynaklar ise Şam''ın havalimanını bilerek IŞİD''e bıraktığını iddia etti.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.