|

Medvedev resmen Başbakan

Rusya'nın yeni Başbakanı Medvedev oldu. Eski Devlet Başkanı Medvedev, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yapılan oylama sonucunda Başbakan olarak seçildi

Aa
00:00 - 8/05/2012 Salı
Güncelleme: 23:20 - 8/05/2012 Salı
Yeni Şafak
Medvedev resmen Başbakan
Medvedev resmen Başbakan

Rusya'nın eski Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yapılan oylama sonucunda Başbakan olarak seçildi.

Rusya'da dün yemin ederek Kremlin'e geçen Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önerisi üzerine bugün Duma'da yapılan oylamada, Medvedev, 299 milletvekilinin oyunu alarak Başbakan oldu. Duma'daki oylamada 144 milletvekili Medvedev'e karşı oy kullandı.

Putin, oylama öncesi parlamentoda yaptığı konuşmada, milletvekillerinden 'ana vatanını seven ve deneyimli biri olan' Medvedev için oy kullanmalarını istedi.

Medvedev'in Rusya'da hayati reformları hayata geçiren deneyimli bir politikacı olduğunu ifade eden Putin, 'Medvedev'in, sivil toplumla açık diyalog yoluyla ciddi üretkenliği, hükümetin etkinliğini geliştirmeyi amaçlayan reformları başlattı' diye konuştu.

Bu arada, polis, dün geceden itibaren Kremlin Sarayı yakınında Putin'in Devlet Başkanlığı'na seçilmesine karşı sessiz protesto gösterisi yaparak sabahlayan göstericileri dağıttı, bazı göstericileri gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan muhalefetin önde gelen liderlerinden Sergey Udaltsov ve Aleksiy Navalniy, kısa süre sonra serbest bırakıldı.

Serbest bırakılmasının ardından başka bir meydanda bekleyen göstericilere katılan Udaltsov, yaptığı açıklamada, 'Eğer buradan da kovulursak, başka meydanlara gideceğiz. Amacımız özgürlük ve değişim için mücadele eden insanların her gün meydanlarda bulunması. Son derece basit bir taktik. Başarılı bir sonuç alınma şansı var' diye konuştu.

Muhaliflerin 6 Mayıs'ta yaptığı gösterilerde yaklaşık 400, dünkü eylemlerde de yaklaşık 300 kişi gözaltına alınmıştı.


12 yıl önce