Dünya Meksikada çeteler arası çatışmada 10 kişi hayatını kaybetti

Meksika'da çeteler arası çatışmada 10 kişi hayatını kaybetti

Meksika'da çeteler birbirine girdi. Michoacan eyaletinde uyuşturucu çeteleri arasındaki silahlı çatışmalarda 10 kişi öldü.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Meksikada çeteler arası çatışmada 10 kişi hayatını kaybetti
Fotoğraf: Arşiv

Meksika'da çeteler arasındaki şiddet olaylarında son 24 saatte 10 kişi yaşamını yitirdi. Ulusal basında çıkan haberlere göre, Michoacan eyaletinde uyuşturucu çeteleri arasındaki silahlı çatışmalarda 10 kişi öldü.

Eyalet savcılığından yapılan açıklamada da olayların, uyuşturucu çetelerinin, kaçakçılık yaptıkları bölgelerde kontrolü ele geçirmek istemelerinden kaynaklandığı belirtildi. Saldırganların yakalanması için operasyon başlatıldı.

Bölgede, "Yeni Nesil Jalisco Karteli" (CJNG) ve "Los Viagras" isimli uyuşturucu kartellerinin hakimiyet kurmaya çalıştığı biliniyor.

  • 300 binden fazla can kaybı
  • Meksika'da 2006'da dönemin Devlet Başkanı Felipe Calderon'un kartellere karşı başlattığı ve halefi Enrique Pena Nieto'nun sürdürdüğü mücadeleyle içinden çıkılmaz hale gelen şiddet dalgasında hayatını kaybedenlerin sayısının 300 bini aştığı, 340 binden fazla Meksikalının da yerinden edildiği belirtilmişti.

120 milyon nüfuslu ülkede, 2018'de önemli bir bölümü uyuşturucu kartelleriyle bağlantılı 35 bin 964 cinayet işlendiği kaydedilmişti.

Meksika'da dizi çekimlerinde köprüden düşen iki aktör öldü
HAYAT
Meksika'da dizi çekimlerinde köprüden düşen iki aktör öldü

Trump'ın duvar planına Pentagon'dan finansal destek: 2 milyar isteyecek
DÜNYA
Trump'ın duvar planına Pentagon'dan finansal destek: 2 milyar isteyecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.