DünyaNATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Toplantısı sona erdi

NATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Toplantısı sona erdi

Arnavutluk'ta düzenlenen ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da katıldığı NATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Toplantısı sona erdi.

Haber MerkeziAA
NATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Toplantısı sona erdi
NATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Toplantısı sona erdi

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da düzenlenen ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da katıldığı NATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Toplantısı sona erdi.

Başkent Tiran'da toplanan NATO üyesi ülkelerin genelkurmay başkanları, gün boyunca basına kapalı oturumlara katıldı.

NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Petr Pavel ve Arnavutluk Genelkurmay Başkanı Bardhyl Kollcaku, toplantıların ardından basın toplantısı düzenledi.

Pavel, NATO ittifakının ele alması gerektiği bir dizi zorluklarla karşı karşıya geldiğine dikkati çekerek, oturumlar esnasında çeşitli zor konuların görüşüldüğünü vurguladı.

Genelkurmay başkanlarının, Batı Balkanlar'ın entegrasyonunu desteklediklerini aktaran Pavel, "Batı Balkanlar'ın güvenliğine ve Kosova'nın güvenlik ortamına ilişkin derin görüşmeler yapıldı. Genelkurmay başkanları NATO-Avrupa Birliği (AB) iş birliğinin önemine de değindi. Kosova ordusu konusunda gerçek bir anlaşmazlık mevcut değil ancak bu, anayasaya uygun, doğru zamanda ve gerekli prosedürlere uygun bir şekilde yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Bölgedeki diğer ülkelerin NATO üyeliğine de değinen Pavel, "NATO, 'açık kapı politikasını' belirtti ve bu politikada değişiklik yok ancak sürecin içerdiği bazı koşullar mevcut." dedi.

"Rusya'daki gelişmeleri takip ediyoruz"

ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerginlik konusunda Pavel, siyasi bir çözümün elde edilmesi için beklenmesi gerektiğini kaydetti.

Afganistan desteğinin devam edeceğini yineleyen Pavel, Rusya'nın Belarus'ta yürüttüğü tatbikata ilişkin bir soru üzerine, "Son yaptıkları tatbikatlar ile ilgili Rusya'daki gelişmeleri takip ediyoruz ancak doğrudan tehdit oluşturacak herhangi bir gösterge mevcut değil." şeklinde konuştu.

Arnavutluk Genelkurmay Başkanı Kollcaku da Arnavutluk'un Kosova'daki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti.

Kosova görev gücü misyonunu, NATO ittifakının bir başarı öyküsü olarak nitelendiren Kollcaku, Batı Balkan bölgesinde, bölgeyi istikrarsızlaştırmak ve burada "suları bulandırmak" isteyen kötü niyetli aktörlerin nüfuz etmesini önlemek amacıyla müttefiklerin ilgisine daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Kollcaku, Arnavutluk'un, NATO'nun Afganistan'daki Kararlı Destek Misyonunda ihtiyaç duyulduğu sürece görev almaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan toplantıda, İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir Stuart Peach, 2018 yılı yaz döneminde göreve başlayacak NATO Askeri Komitesinin yeni başkanı seçildi.

Çiftlik Bank'tan sonra Sütbank
Ekonomi

Çiftlik Bank'tan sonra Sütbank

2007 yılında kurulan ve bin 300 üyeden 120 milyon lira toplayıp düzenli süt parası ödemeyi vaat eden Sütbank’ta işler yürümedi. İki yıldır süt parası alamayan üyeler Emekli Albay Kılıç liderliğinde yönetimi devraldı ama 4500 hayvandan geriye 900 kaldı. Kalan hayvanlar ve tesisin de icra yolu ile satışı gündemde.
Gelin adayı vekilin davetiyesinde Afrin notu
Gündem

Gelin adayı vekilin davetiyesinde Afrin notu

Meclis’te tanıştığı bürokrat Uğur Yalçın ile gelecek hafta dünya evine girmeye hazırlanan AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, davetlilerin çiçek göndermek yerine Mehmetçik Vakfı’na bağış yapmasını istedi.
Dudak uçuklatan boşanma protokolü Meclis gündeminde
Gündem

Dudak uçuklatan boşanma protokolü Meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Genç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Genç’in oğlu Murat Genç ile eşi Nazan Genç’in milyonluk boşanma protokolüyle ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Emir, Murat Genç’in eşine boşanma yoluyla bir servet ödemesinin, mal kaçırma amacıyla yapıldığı iddialarını sordu.
Bin polis geliyor
Dünya

Bin polis geliyor

Afrin merkezinde güvenliği yakında yerli polisler sağlayacak. Gaziantep’teki Afrin kongresinde belirlenen 30 kişilik yerel mecliste yer alan Abdülaziz Temo, Türkiye’nin ilk etapta bin kişiyi polis olarak eğiteceğini açıkladı.
Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi
Teknoloji

Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi

NASA'nın Mars'ta bulunan keşif aracı Curiosity, Dünya'ya yeni bir görüntü yolladı. Fakat görüntü öyle tuhaf bir şekli içinde barındırıyordu ki 'Mars'ta yaşam' tartışmaları yeniden alevlendi.