|

'NATO, Türkiye ile güçlü ilişkileri öncelikli tutuyor'

NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Pavel, NATO'nun Türkiye ile ilişkilerine önem verdiğini söyledi. Pavel, "NATO, Türkiye ile güçlü ilişkileri öncelikli tutuyor. Türkiye, NATO'nun karşı karşıya kaldığı sınamalara birebir maruz kalıyor." dedi.

Yeni Şafak
13:27 - 27/06/2017 Salı
Güncelleme: 13:30 - 27/06/2017 Salı
AA
NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Petr Pavel
NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Petr Pavel

NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Petr Pavel, Politico dergisine yaptığı açıklamada, Rusya tehdidi ve Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Pavel, Türkiye'deki gelişmeleri ülkenin bulunduğu şartlar bağlamında ele almak gerektiğini, güvenlik anlamında Türkiye'nin diğer ülkelere nazaran daha fazla tehdit altında olduğunu göz ardı etmemek gerektiğini kaydetti.

Türkiye ile iyi ilişkiler yürütmenin NATO için önemli olduğunu kaydeden Pavel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"NATO, Türkiye ile güçlü ilişkileri öncelikli tutuyor. Türkiye, NATO'nun karşı karşıya kaldığı sınamalara birebir maruz kalıyor. Bir taraftan Rusya tehdidi, diğer taraftan da terörizm, aşırıcılık ve göç gibi devlet dışı aktörlerden kaynaklanan tehditlerden Türkiye ciddi anlamda ve doğrudan etkileniyor. Türkiye'yi desteklenmesi gereken önemli bir NATO müttefiki olarak görüyoruz."

"Rusya tehdidi büyüyor"

Orgeneral Pavel, Rusya'nın askeri varlığının giderek artığını bildirdi.

NATO'nun Kırım'ın ilhakı gibi bir durumun tekrarına izin vermemek için Rusya'nın her askeri adımını takip ettiğini belirten Pavel, "Rusya'nın ne niyetle askeri gücünü artırdığını tam olarak bilmiyoruz." dedi.

Rusya'nın Kaliningrad ve Kırım bölgelerinde nükleer kapasiteli kıtalar arası balistik füze yerleştirdiğine dair raporlar bulunduğunu ifade eden Pavel, "Bizi kaygılandıran bazı hususlar var ve hazırlıklı olmamız gerekiyor." açıklamasında bulundu.

#NATO
#Türkiye
#Rus tehdidi
#Orgeneral Pavel
7 yıl önce