Dünya Nükleer savaş riski artıyor

Nükleer savaş riski artıyor

ABD ve Rusya’nın karşılıklı suçlamalarla Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilmesinin ardında, “nükleer savaş ve güç kullanımı” daha kolay telaffuz edilir hale geldi. ABD Başkanı Trump, Taliban’ı tehdit ederken, “ABD’nin daha önce hiç kullanmadığı kadar güç kullanırız. Nükleer güçten bahsetmiyorum bile” dedi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da, dünyada nükleer savaş riski olduğunu söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Rusya Ağustos ayı sonunda, ABD ise Eylül ayı başında karşılıklı nükleer başlık taşıma kabiliyetine sahip füze denemeleri gerçekleştirmişti.
Rusya Ağustos ayı sonunda, ABD ise Eylül ayı başında karşılıklı nükleer başlık taşıma kabiliyetine sahip füze denemeleri gerçekleştirmişti.

ABD ve Rusya’nın karşılıklı suçlamalar yönelterek Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilmesinin ardında, nükleer savaş ve güç kullanımının iki ülke yetkilileri tarafından daha kolay telaffuz edilmesi pamuk ipliğine bağlı küresel barışı tehdit ediyor. Hem Washington hem de Moskova, INF’nin iptal edilmesinden sonra ardı ardına gerçekleştirdikleri füze denemeleri ve açıklamaları ile nükleer gerilimi tırmandırıyor. Dün Moskova’da konuşan Rusya Dışilleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da, nükleer savaş tehdidinin her zamankinden yakın olduğu doğruladı. Ryabkov, uluslararası stratejik istikrarın bozulduğunu belirterek, “Mevcut durumda, nükleer savaş yaşanma riski var. Ne yazık ki, bu bir gerçek” dedi. ABD ile Rusya arasında 2010’da imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (New START) sona ereceğini hatırlatan Ryabkov, “Batı ortaklarımızın hareketleri daha da sert oldu. ABD, New START anlaşması konusunda müzakerelere hazır olmadığını belirtiyor.” şeklinde konuştu.

TRUMP’TAN TALİBAN’A GÖZDAĞI

Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump ise müzakere masasını devirdiği Taliban’ı dolaylı yoldan nükleer güç kullanmakla tehdit etti. 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde konuşan Trump, “(Taliban) Her ne sebeple olursa olsun eğer ülkemize geri gelirlerse, onların olduğu yere gider ve ABD’nin daha önce hiç kullanmadığı kadar güç kullanırız. Nükleer güçten bahsetmiyorum bile. Onlara olacakları daha önce hiç görmemiş olurlar” sözleriyle tehdit etti. Taliban ile hafta sonu yapılması planlanan barış görüşmelerini, Taliban’ın Afganistan’daki saldırılarının ardından iptal ettiğini anımsatan Trump, “Bu saldırıyı güç gösterisi olarak kullanacaklarını düşündüler ama aslında gösterdikleri tek şey merhametsiz bir zayıflıktı” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Sözcüsü 'Diyarbakır anneleri' sorusunu geçiştirdi
DÜNYA
ABD Dışişleri Sözcüsü 'Diyarbakır anneleri' sorusunu geçiştirdi
‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi
Gündem

‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi

‘İsraf’ iddiasıyla Yenikapı’ya hizmet araçlarını çektirip şov yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önce İstanbul’da yaşanan depremi bahane edip, ihale duyurusuna bile çıkmadan ‘acil ihtiyaç’ kapsamında adrese teslim 1 milyon liralık araç alımı yaptı. Ardından da 140 adet araç için yeni bir ihale yayımladı.
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’dan polise tehdit: ‘Farklı eylemlerimiz olur’
Gündem

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’dan polise tehdit: ‘Farklı eylemlerimiz olur’

Barış Pınarı Harekatı’nı protesto etmek ve terör örgütü PYD propagandası yapmak için bir araya gelen HDP’li gruba emniyet güçleri geçit vermedi. HDP Diyabakır Milletvekili Dersim Dağ, “Burada konuşmamızı engellemeniz farklı eylemlere neden olur” diyerek polis ekiplerini tehdit etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.