|

Obama'nın eski havası yok!

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da bugün birinci yılını doldurdu. Ancak yapılan anketler seçmenler arasında Obama'nın popülaritesinin düştüğünü gösteriyor. Bunun nedenlerini DW'den Christina Bergmann araştırdı.

00:00 - 20/01/2010 Çarşamba
Güncelleme: 17:57 - 20/01/2010 Çarşamba
Yeni Şafak
Obama'nın eski havası yok!
Obama'nın eski havası yok!

D Başkanı Barack Obama'nın başkanlık göreve gelişinin birinci yılı doldu. Ancak Obama'ya oy veren seçmenlerin bir kısmı, bugün biraz hayal kırıklığına uğramış durumda. Yapılan kamuoyu araştırmaları ülkede Obama'ya olan desteğin yüzde 68'den yüzde 50'ler seviyesine düştüğünü ortaya koyuyor.


İnsan haklarıObama'nın hayal kırıklığına uğrattığı kişilerden biri de hukuk bilimci Richard Wetzell. Almanya doğumlu Wetzell 1981'den beri Alman Tarih Enstitüsü'nde görev yapıyor. Sol - liberal eğilimli Wetzell, Barack Obama'nın başkanlığında Bush yönetimindeki hukuk ihlâllerinin düzeltileceği beklentisini taşıdığını aktarıyor:
Wetzell şunları söylüyor: “Obama'nın, Güney Afrika'daki 'Gerçeklik Komisyonu' gibi şeffaf bir komisyon kuracağını ümit ettim. Partilerüstü kurulacak bu komisyonla kimin hangi kararın arkasında olduğu ortaya çıkarılabilirdi. Yani işkenceye kim yeşil ışık yaktı, Guantanamo için kim ilk olumlu sinyalleri verdi, telefon görüşmelerinin dinlenmesinin ve elektronik postaların dışardan takip edilebilmesinin ardında ne vardı? İşte bu ve buna benzer, son sekiz yılda gün yüzüne çıkmamış ihlaller için bir komisyon kurulmalıydı.”
Ama böyle bir komisyon kurulmadı. Wetzell, Obama'nın, Bush yönetimi sırasında kısıtlanan temel kişilik haklarını iyileştireceği yönündeki beklentileri de yerine getirmediğini savunuyor. Wetzell, “Obama'nın söylediklerine kulak verirseniz, hukuk devleti temeline geri dönüş söz konusu. Ama Obama'nın söylediklerine değil yaptıklarına baktığımda, bunun doğru olup olmadığından şüpheliyim” diyor.
Guantanamo henüz kapatılmadı. Ancak Obama, göreve geldiğinde Guantanamo'nun kapatılacağı vaadinde bulunduysa da üsteki bazı tutsakların orada kalmaya devam edeceği sinyalini verdi. Wetzell, hukuk devleti esaslarına bağlılıkla bu yönde bir uygulamanın birbiriyle örtüşmediği kanısında.
“Çok farklı değiller”Kimi seçmense Obama ve Bush'un aslında birbirinden çok da farklı olmadığı görüşünde. Böyle düşünenlerden biri de Washington'daki Çağdaş Alman Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Jack Janes. Janes, “Karakter yapıları ve tarzlarında büyük farklılık var. Bu yüzden insanlar Obama'nın başkanlığının çok farklı olacağını düşünmüştü. Ama bu malesef böyle olmadı" diyor.
Ancak diğer yandan Jack Janes, Başkan Barack Obama'nın, selefi Bush'tan zor bir miras devraldığını ve Obama'nın hareket etme alanının tahmin edilenden daha dar olduğunu belirtiyor. Janes, bu nedenle Obama'nın başkanlığı konusunda bir bilanço çıkarmak için henüz erken olduğu kanısında.
Desteğini sürdürenler de varSeçmenler arasında, daha göreve gelir gelmez son yılların en zor ekonomik krizlerinden biriyle mücadele etmek zorunda kalan Obama'nın, krizle mücadelede iyi bir sınav verdiğini düşünenler de var.
Ingried MacKenzie bu seçmenlerden biri: “İnsanlar şikayet edip duruyor. Obama'nın başka türlü hareket etmesi, batmanın eşiğindeki firmaları vergi gelirleriyle desteklememesi gerektiğini söylüyorlar. Ben bu konuda bir şey söyleyemem. Bence kimse de bu konuda yorum yapmamalı. Zira Obama başka şekilde hareket edip ve planı işe yaramamış olsaydı da yine bu kadar eleştirilecekti. Obama'nın her şeyi bir kaç ay içinde çözmesini bekleyemeyiz bence."
Ülkede bir türlü hayata geçirilemeyen sağlık reformuyla Irak'tan asker çekip Afganistan'daki birliklerin sayısının artırılması, Obama seçmenlerini en çok hayal kırıklığına uğratan konulardan. Ancak Demokrat seçmenin büyük bölümü Beyaz Saray'a Cumhuriyetçi bir adayın gelmesindense yeniden Obama'ya oy vereceklerini belirtiyor. (Deutsche Welle)

14 yıl önce