Dünya Ortadoğuda SİHA salgını

Ortadoğu'da SİHA salgını

Bölgede İsrail başta olmak üzere, İran ve BAE gibi ülkelerin, SİHA teknolojisini yoğun kullandığı biliniyor. Bu teknolojinin Libya’da ve Yemen’de, devlet dışı aktörler tarafından kullanılması ise bölgesel güvenlik ve istikrarı derinden tehdit ediyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
14 Eylül’de Suud enerji devi Saudi Aramco’yu hedef alan SİHA saldırısı, bu teknolojiyi gündemin üst sırasına taşıdı. En gelişmiş hava savunma sistemlerini dahi aşma kabiliyetine sahip SİHA/ İHA teknolojisi ortadoğudaki rakip ülkeler tarafından yoğun şekilde kullanılmakta.
14 Eylül’de Suud enerji devi Saudi Aramco’yu hedef alan SİHA saldırısı, bu teknolojiyi gündemin üst sırasına taşıdı. En gelişmiş hava savunma sistemlerini dahi aşma kabiliyetine sahip SİHA/ İHA teknolojisi ortadoğudaki rakip ülkeler tarafından yoğun şekilde kullanılmakta.

Suudi Arabistan ekonomisinin kalbi ve dünya enerji devi Saudi Aramco’nun, en son hava savunma sistemlerine rağmen, Yemen’de İran destekli Husi güçleri tarafından, silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile hedef alınması, söz konusu teknolojinin bölgedeki varlığı ve kullanımını gündeme getirdi. Son dönemde SİHA ve İHA kullanımının, Yemen’de Husiler ve Libya’da Hafter terör ögütü gibi devlet dışı örgütler tarafından da kullanılması ve küresel krize sebep olabilecek sonuçlara yol açma imkanının görülmesi SİHA teknolojisinin bölgedeki yoğun varlığını gündeme getirdi. ABD dışında bölgede başta İsrail olmak üzere, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerin bu teknolojiden azami ölçüde yararlandığı biliniyor.

İSRAİL’İN HAYALET SALDIRILARI

Ortadoğuda İsrail'in sahip olduğu SİHA/İHA teknolojisini sınır ötesi düzenlediği saldırı ve suikastlerde kullandığı biliniyor. İşgalci güç, Batı Şeria ve Gazze üzerinde İHA’lar ile 7/24 gözetleme faaliyetleri sürdürüyor. Ancak İsrail’in son dönemde Suriye ve Irak’taki İran destekli Şii milislere ve askeri üslere saldırılarını da envanterinde bulunan SİHA’lar ile gerçekleştirdiği değerlendiriliyor. İşgalci gücün saldırılarında İHA teknolojsinden faydalanması, sorumluluğu üstlenmediği hayalet saldırılar gerçekleştirme kabiliyeti de sunmakta. 2018 verilerine göre İsrail bu alanda küresel pazarın yüzde 60’ına da hakim durumda. İsrail’in filosunda Heron TP, Hermes 450 ve Hermes 900 tipi İHA’lar yer alıyor.

HUSİLERE İRAN TEKNOLOJİSİ

İran'a ait Şahid 129 isimli SİHA

Bölgede SİHA teknolojisine önemli yatırım yapan ülkelrden biri de, uzun zamandır ABD ambargosu ve tehdidi altında bulunan İran. İran’ın elindeki sınırlı imkan ve teknolojilerle geliştirdiği başta Ebabil ve Muhacir serileri olmak üzere, Karar ve Şahid 129 SİHA/İHA modelleri bulunuyor. İran'ın elindeki bu teknolojiyi Lübnan’da Hizbullah ve Yemen’de Husiler gibi vekil güçlerle de paylaştığı ileri sürülüyor. Birleşmiş Milletler (BM) ve bağımsız bazı uzmanların raporuna göre, Husiler’in elindeki sistemlerin büyük bir bölümü İran teknolojisi. Husiler son olarak envanterlerindeki roket motorlu SİHA’lar ile BAE’ye tehdit etmiş, Dubai ve Abu Dabi’nin hedefte olduğunu belirtmişti.

BAE’DEN LİBYA’DA TERÖRE DESTEK

Ortadoğu’nun çıbanbaşı ülkesi BAE de, Çin üzerinden elde ettiği SİHA/İHA teknolojisini bölgeyi istikrarsızlaştırmak amacıyla kullanıyor. 5 yıldır devam eden Yemen iç savaşına müdahil olan Abu Dabi yönetimi ülkede SİHA saldırıları ile yüzlerce sivili katletti. Ancak BAE’nin Libya’da Hafter terör örgütüne verdiği destek, SİHA teknolojisinin bir devleti istikrarsızlaştırmak amacıyla kullanılmasına en iyi örnek. Abu Dabi’nin Libya’da kurduğu askeri üslere Çin üretimi Wing Loong II’lerden oluşan bir filoyu konuşlandırdığı ve uluslararası tanınırlığa sahip Libya Ulusal Mutabakat Güçleri’ni hedef alan saldırılar düzenlediği biliniyor.

BAE’nin sanal çetesine darbe
DÜNYA
BAE’nin sanal çetesine darbe
Süre doldu!

Süre doldu!

Terör örgütü ​PYD'ye çekilmesi için verilen 120 saatlik süre 22.00 itibari ile son buldu.
Telekomda maç başladı

Telekom'da maç başladı

​Devler Ligi'ndeki temsilcimiz Galatasaray, Real Madrid'i konuk ediyor.
Tüm YPGli teröristler...

"Tüm YPG'li teröristler..."

Erdoğan ve Putin'in tarihi zirvesinin en çarpıcı cümlesi...
Güvenli<br>bölge mutabakatı

Güvenli
bölge mutabakatı

​​Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile varılan 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı.
150 saat süre!

150 saat süre!

Yarın öğleden itibaren PKK/YPG 30 kilometrelik hat dışına çıkarılacak.
Devletçik projesi<br>tarih olmuştur

Devletçik projesi
tarih olmuştur

​İletişim Başkanı Altun, Rusya ile varılan mutabakatı değerlendirdi.
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
Yunanistan'ın <br>çaresiz mücadelesi

Yunanistan'ın
çaresiz mücadelesi

Denizlerdeki denge mücadelesini Türk SİHA'ları boşa çıkardı.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.

Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.
Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.
Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Barış Pınarı Harekatı şehidi Ankara'da toprağa verildi.
Kandil'in 'SİHA' kabusu<br>devam ediyor

Kandil'in 'SİHA' kabusu
devam ediyor

MİT ve TSK'dan PKK'nın sözde yöneticilerine nokta atış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.