|

Polis şiddeti ABD sokaklarını yeniden karıştırdı

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde siyahi bir genç daha polis tarafından öldürüldü. 18 yaşındaki siyahi gencin öldürülmesini protesto eden göstericiler, ABD polisinin sert müdahalesiyle karşılaştı. Binlerce kişiye biber gazıyla müdahale eden polisler, bazı göstericileri de gözaltına aldı.

Yeni Şafak
07:50 - 21/08/2015 Cuma
Güncelleme: 12:03 - 21/08/2015 Cuma
AA

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde bir siyahi gencin polis tarafından öldürülmesiniprotesto eden göstericilere güvenlik güçlerinin biber gazıyla müdahale ettiği bildirildi.Polis 18 yaşındaki siyahiyi öldürdü


Amerikan basınında çıkan haberlere göre, 18 yaşındaki siyahi genç Mansur Ball-Bey'in çarşamba günü polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından gece boyunca protesto gösterileri yapıldı. Polisin biber gazıyla müdahale ettiği göstericilerden 9'u gözaltına alındı. St. Louis Belediye Başkanı Francis Slay ve Polis Şefi Sam Dotson, perşembe günü düzenlediği ortak basın toplantısında, protestoculara sükunet çağrısında bulundu.
Öte yandan, polisin yaptığı açıklamada öldürülen gencin silahlı olduğu iddia edildi.İki polis memurunun bir eve arama yapmak için geldikleri sırada Ball-Bey'in kaçmaya başladığını ifade eden Dotson, siyahi gencin daha sonra silahını memurlara doğrulttuğunu, bunun üzerine iki memurun da ateş ettiğini belirtti.St. Louis'te siyahiler bir yıldır sokakta


Olayın yaşandığı yer, 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'ın beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından 9 Ağustos 2014'te vurularak öldürüldüğü Ferguson kasabasına 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor.Michael Brown cinayeti, ülke genelinde son yılların en şiddetli protesto gösterilerine neden olmuştu. Polis memuru Wilson'ın, Kasım 2014'te yerel makamlarca açılan soruşturmada büyük jüri tarafından suçsuz bulunması ve başka eyaletlerde de benzer olayların yaşanması üzerine protestolar ülke geneline yayılmıştı.Çarşamba günkü olayın yaşandığı St. Louis kenti, bu protestoların en yoğun şekilde yaşandığı kentlerden biriydi.


#ABD
#polis şiddeti
#gösteri
9 yıl önce