|

Polonya 60 gün içinde seçime gidiyor

Cihan
00:00 - 10/04/2010 Cumartesi
Güncelleme: 16:06 - 10/04/2010 Cumartesi
Yeni Şafak
Polonya 60 gün içinde seçime gidiyor
Polonya 60 gün içinde seçime gidiyor

Varşova'dan Moskova'ya doğru hareket eden Tu-154 model Polonya Cumhurbaşkanlığına ait uçak Rusya'nın başkenti Moskova'nın 375 kilometre batısında bulunan Smolensk kenti askeri havalimanına inmeye çalışırken düştü. TSİ 09:50'de meydana gelen feci kazada aralarında Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve eşinin de bulunduğu 96 yolcunun tamamı hayatını kaybetti.
Rusya Başsavcılığı Soruşturma komisyonu sözcüsü Vladimir Markin basına verdiği bilgide uçakta 96 yolcunun olduğunu ve tamamının öldüğünü duyurdu. Uçağın Smolensk kentinde bulunan askeri havalimanına iniş yaparken 400-500 metre mesafeden düştüğü belirtiliyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı ise 88'i Polonyalı heyet olmak üzere uçakta 96 kişinin bulunduğunu duyurdu.


Rossiya-24 devlet televizyonuna konuşan Smolensk bölgesi valisi Sergey Anufriyev, "Polonya Cumhurbaşkanlığı uçağı iniş esnasında düştü. İlk bilgilere göre uçağın ağaçlara çarptığı anlaşılıyor. Uçakta bulunan yolculardan hayatta kalan olmadı." dedi. Olay yerinden geçilen görüntülerde uçağın enkazının ormanlık alana yayıldığı ve kısmi yangınların oluştuğu görülüyor.


Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Polonya Cumhurbaşkanı'nın da hayatını kaybettiği uçak kazasının Polonyalı yetkililerle birlikte araştırılacağını söyledi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de oluşturulan araştırma komisyonu ile birlikte bölgeye hareket etti. Heyette Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şaygu ve Ulaştırma Bakanı İgor Levitin de yer alıyor. Bölgede incelemelerde bulunmak üzere gelecek Polonyalı araştırma grubunun başta vize işlemleri olmak üzere her türlü kolaylığın gösterilmesi istendi.


DÜŞÜŞ NEDENİ KÖTÜ HAVA KOŞULLARI OLABİLİR

Askeri alandan 1.5 kilometre uzağa düşen uçağın yoğun sis nedeni ile düşmüş olabileceği üzerinde duruluyor. Rus Tu-154 model uçakların sıklıkla arıza yaptıkları bilinirken, pilotaj hatası üzerinde de duruluyor. Belarus havalimanı yetkililerinin kötü hava koşulları ile ilgili Polonya uçağını uyardığı da gelen bilgiler arasında.


Polonya Cumhurbaşkanlığına ait uçağın Sovyet yapımı Tu-154 model ve 20 yaşında olduğu açıklandı. Polonyalı yetkililerin uçağı değiştirmek için girişimde bulundukları, ancak fon eksikliği nedeni ile kararın ertelendiği belirtiliyor.


Altısı son beş yılda olmak üzere bugüne kadar Tu-154 model uçaklar 66 kez kaza yaptı. Rusya havayolu şirketi son dönemde Tu-154 model uçakları servisten kaldırmıştı.


KATİN KATLİAMI ANMA TÖRENLERİNE GELİYORLARDI

Polonya Cumhurbaşkanı ve Polonyalı heyetin İkinci Dünya Savaşı sırasında 20 bin Polonyalı askerin hayatını kaybetmesine neden olan Katın katliamının 70. yıl anma törenleri için geldikleri belirtiliyor. Rusya Başbakanı Putin, Polonyalı meslektaşı Donald Tusk'la birlikte 7 Nisan'da Katın katliamının gerçekleştiği ormanlık bölgede bir anıt açılışı yapmıştı.


Uçakta Polonya Cumhurbaşkanı ve eşinin yanısıra, Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor, Merkez Bankası Başkanı Slawomir Skrzypek ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrzej Kremoer, çok sayıda milletvekili, üniversite görevlisi ve din adamı yolcular arasında bulunuyordu.


Vorşavo'da Başbakan Donald Tusk hükümeti olağanüstü toplantıya çağırdı. Polonya'da bayraklar yarıya indirilirken, insanların ellerinde mumlar ve karanfillerle toplandıkları belirtiliyor.


POLONYA 60 GÜN İÇİNDE SEÇİME GİDİYOR

Polonya Cumhurbaşkanı Kaczynski mevcut başbakan Tusk'u 2005'de yenilgiye uğratarak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu. Muhafazakâr kimliği ile öne çıkan Kaczynski'nin ikizi eski başbakan Jaroslaw Kaczynkski de muhalefet liderliği görevini sürdürüyor. Polonya anayasasına göre parlamento başkanı Bronislaw Komorowski cumhurbaşkanlığı görevini devr alacak. Anayasaya göre devlet başkanının ölmesi durumunda iki hafta aranın ardınan en geç 60 gün içinde seçimlere gidilmesi gerekiyor. Sonbaharda yapılması planlanan seçimlerin 20 Haziran öncesine alınması bekleniyor.


38 milyon nüfusun yaşadığı Polonya son ekonomik krizden çıkış sinyalleri veren ilk Avrupa ülkesi oldu ve 2009'da yüzde 1,7'lik büyüme gerçekleştirdi. ABD'nin bölgeye yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ile gündeme gelen Polonya, Irak ve Afganistan'a da 2 bin 600 asker göndererek batı ittifakında yer aldı.


Polonya Cumhurbaşkanı Kaczynski'nin (60) bir kızı ve iki torunu bulunuyordu.


14 yıl önce