DünyaPutin ile görüştüm yalanını söyleyen bakan istifa etti

'Putin ile görüştüm' yalanını söyleyen bakan istifa etti

Partisinin 2016'daki kongresinde, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Moskova dışındaki bir kır evinde görüştüğünü iddia eden Hollandalı Bakan Halbe Zijlstra, özür dileyerek istifa etti.

Haber MerkeziDiğer
Halbe Zijlstra.
Halbe Zijlstra.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştüğü açıklaması yalan çıkan Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, kamuoyundan özür dileyerek istifa ettiğini açıkladı.

Aynı zamanda hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti'nin (VVD) genel başkanlığını da yapan Zijlstra, aktif politikayı da bırakma kararı aldı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, partisinin 2016'daki kongresinde, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Moskova dışındaki bir kır evinde görüştüğünü söyleyen Zijlstra, Pazartesi günü konuyu araştıran Volkskrant gazetesine yalan söylediğini itiraf etmişti.

REKLAM
  • Zijlstra, görüşmede Putin'in Ukrayna, Beyaz Rusya, Baltık ülkeleri ve Kazakistan'ı da içeren bir "Büyük Rusya'yı" hedeflediğini öne sürmüştü.

Böyle bir görüşmeye katılmadığını söyleyen Hollandalı bakan, görüşmenin içeriğini kendisine aktaran kaynağını korumak adına yalan söylediğini açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından muhalefet partileri Dışişleri Bakanı Zijlstra hakkında gensoru önergesi verdi.

Hollanda Meclisi'nde Salı akşamı yapılacak oturum öncesi bir açıklama yapan Halbe Zijlstra, "Putin'le görüşme yalanı, siyasi hayatımda yaptığım en büyük yanlıştı. Hollanda, bütün şüphelerden uzak bir dışişleri bakanını hak ediyor" dedi.

Zijlstra, bakanlıktan istifasını Kral Willem Alexander'e sunma dışında bir seçenek görmediğini vurgulayarak, politikayı da bıraktığını açıkladı.

"Halbe benim için hala 1 numara"

Zijlstra ile aynı partiye mensup olan Başbakan Mark Rutte ise üzgün. "Halbe, benim için hala 1 numara" diyen Rutte, VVD'yi muhteşem bir şekilde yönettiğini savundu.

Koalisyon ortağı partiler, genel görüşme öncesi açıkça görüş belirtmekten kaçınsa da, haber kaynağını koruma adına yalan söylemesini olumlu bir davranış olarak değerlendirdi.

REKLAM
Zijlstra, yalan söylediği için özür dilese de, bu hem muhalefet partilerini hem de medyayı ikna etmedi. Her iki kesim de, Hollandalı bakanın güvenilirliğini yitirdiğini düşünüyor.

Kamu yayıncılığı yapan Hollanda Televizyonu (NOS), Zijlstra'nın, "sahte haber" tartışmasında Hollanda'yı Rusya karşısında savunmasız duruma düşürdüğünü belirterek, dışişleri bakanının güvenilirliğinin sorgulandığını duyurmuştu.

Rutte'nin tavrı sorgulanıyor

Muhalefet partileri, Başbakan Rutte'nin bu yalanı ne zamandır bildiğini ve bu gerçeği bilmesine rağmen neden Zijlstra'ya müdahale etmediğini sorguluyor.

Zijlstra'nın, Putin'in Büyük Rusya hedefine ilişkin açıklamasını, daha önce çalıştığı Shell firmasının eski CEO'su Jeroen van der Veer'den duyduğu öne sürülmüştü.

Van der Veer, Salı günü yaptığı açıklamada bu iddiayı doğruladı. Putin ile kendisinin görüştüğünü ve bunu VVD liderine aktardığını söyleyen van der Veer, Zijlstra'nın sözlerini yanlış yorumladığını dile getirdi.

REKLAM

Göreve 100 gün önce başlayan Zijlstra'dan boşalan Hollanda Dışişleri Bakanlığı görevine Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Sigrid Kaag vekalet edecek.

Rüzgar Çetin'e tekrar cezaevi yolu göründü
Hayat

Rüzgar Çetin'e tekrar cezaevi yolu göründü

Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin’e bir kez daha cezaevi yolu göründü. 2011'de hakkında verilen 1 yıl 8 ay hapis cezası, 5 yıl içerisinde başka bir suç işlemezse kaldırılacaktı. Bu karardan 2 yıl sonra kavgaya karışan Rüzgar Çetin hakkında yeniden duruşma yapılmasına karar verildi. Önümüzdeki günlerde görülecek duruşmada hapis cezası Çetin'in yüzüne tekrar okunacak.

Zeytin Dalı Harekat Merkezi'nde dikkat çeken yazı
Gündem

Zeytin Dalı Harekat Merkezi'nde dikkat çeken yazı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kilis ve Hatay bölgelerinde bulunan Zeytin Dalı Harekatı'nda görevli çeşitli birlik ve tugay karargahlarında inceleme ve denetlemelerde bulundu. Harekat merkezlerinden birinin kapısındaki "Bu Takım Bu Maçı Alır" yazısı dikkat çekti.
Muslera'nın eşinden taraftara olay cevap
Spor

Muslera'nın eşinden taraftara olay cevap

Kasımpaşa maçı sonrası bir taraftar Muslera'ya sosyal medyada "Evine dön" diye yazdı. Bu mesaja Uruguaylı kalecinin eşinden gündem olan bir cevap geldi.
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
Gündem

Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı

İzmir'de görülen iğrenç davada, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, küçük yaştaki E.A’yı, kendisine gönderdiği fotoğraflarla tehdit edip, cinsel istismarda bulunan Cihan K’ye 132 yıl 6 ay, Yılmaz Ç’ye 39 yıl, Nazif S’ye de 52 yıl hapis cezası verdi. Nazif S. duruşma salonunda sinir krizi geçirip bayıldı.
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
Gündem

İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı

Öz oğlunu kaldığı yurda götürürken cinsel istismarda bulunan baba G.M.B, “Alt soya karşı çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.