|

PYD''ye ortak ültimatom

PKK''nın Suriye''deki kolu PYD''ye karşı birleşen Nusra, Liva Tevhid, Irak-Şam İslam Devleti, Liva Yermuk ve Ahrar Şam örgütleri, PYD''nin karargahı Kobani''ye saldıracaklarını açıkladı.

Cihan
00:00 - 5/08/2013 Pazartesi
Güncelleme: 23:31 - 4/08/2013 Pazar
Yeni Şafak
PYD''ye ortak ültimatom
PYD''ye ortak ültimatom

Suriye''nin kuzeyinde PYD ile El Kaide bağlantılı olduğu ileri sürülen Nusra Cephesi güçleri arasındaki çatışmalar yer yer tüm şiddeti ile sürerken Beşar Esed rejimine karşı savaşan diğer muhalif örgütler yayınladıkları ortak bir bildiriyle PYD ve PKK''nın ana karargâhı olarak bilinen Kobani''yi kuşatarak yeni bir şiddetli saldırı başlatacaklarını duyurdu.

Suriye''de Esed''e karşı savaşan Liva Tevhid, Liva Cundurrahman, Irak-Şam İslam Devleti, Ahraruş Şam, Ashabulyemin, Liva Yermuk, Ahrar Şam savaşçıları ve diğer muhalif örgütler yayınladıkları ortak bir bildiriyle PYD''nin Kürt halkının değil, rejimin hizmetinde bir örgüt olduğunu ve Kobani''ye yapılacak saldırı ve kuşatmada Nusra Cephesi''nin yanında yer alacaklarını duyurdu.

PKK/PYD''ye karşı birleşen örgütler, amaçlarının Kobani kentine yönelik olarak tam bir kuşatmayı başlatma ve işbirlikçi örgütün her türlü ihanetini engellemek ve Suriye''nin kuzeyinde yer alan Manbij, Haseke, Jerablus, askeri güzergâhındaki tüm PKK/PYD kontrol noktalarını temizlemek olduğunu belirtti.

3 BİN SİLAHLI ARAÇ

Duyurunun ardından başta Suriye''nin Haseke kenti olmak üzere Rakka, Manbij, Jerablus ve Halep''ten yaklaşık 3 bin ağır silahlı araç konvoyunun Türkiye sınırında bulunan Kobani''ye hareket ettiği öğrenildi.

ÖSO'''dan daha etkin mücadele

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Halep Askeri Konsey Başkanı Abdulcebbar Akidi, PKK''nın Suriye kolu olan PYD''ye karşı etkin bir mücadele başlatacaklarını açıkladı. Akidi, ''Birliklerimiz rejimle savaşırken PYD bizi arkadan vurdu. Artık sessiz kalmayacağız, onlara merhamet etmeyeceğiz. Problemimiz PYD ile. Kürt halkıyla herjhangi bir sorunumuz yok'' dedi.

Doçkalarla mevzilendiler

Ceylanpınar''ın Resulayn ile Akçakale''nin TelAbyad sınırı karşısında yaşanan şiddetli çatışmaların Şanlıurfa''nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar sınırının sıfır noktasında bulunan Kobani''ye sıçraması ihtimaline karşılık PKK''nın Kobani çevresi köylerde ağır silah ve doçkalarla mevzilendiği ve buradaki Kürt köylerini boşalttığı iddia ediliyor.


11 yıl önce