Dünya Rusya Bizim kaynaklarımız olmazsa küresel enerji piyasası çöker

Rusya: Bizim kaynaklarımız olmazsa küresel enerji piyasası çöker

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya'nın, dünyanın en büyük enerji kaynakları ihracatçısı olduğunu belirtti. Ayrıca Novak, "Rus enerji kaynakları olmadan küresel doğal gaz ve petrol piyasaları çöker." ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Rusya: Bizim kaynaklarımız olmazsa küresel enerji piyasası çöker, Rusyanın enerji piyasasına müdahalesi, Rusyanın petrol arzı ne durumda, petrol fiyatları son durum, enerji piyasası son durum, savaş son durum
Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak

Novak, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yaptığı konuşmada, ülkesinin enerji sektörüne yönelik yaptırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rus petrolüne yönelik ambargosu nedeniyle ABD'de benzin fiyatlarının yüzde 19 arttığını ifade eden Novak, "Artan fiyatlarla ilgili sorunlarını Rusya'ya yönlendirmeye çalışıyorlar ancak ülkemizin bu krizle hiçbir ilgisi olmadığı açıktır." diye konuştu.

'Avrupa'ya gaz tedarik etmeye devam ediyoruz'

Novak, Avrupa'nın da enerji konusunda sorunlar yaşadığını dile getirerek, "Rusya hiçbir zaman enerji kaynaklarını silah olarak kullanmamıştır. Şu anda bile zorlu jeopolitik duruma rağmen sözleşmeler uyarınca Avrupalı tüketicilere gaz tedarik etmeye devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattına yönelik yasaklar için "saçma" değerlendirmesinde bulunan Novak, "Fiyatların yükseldiği ve enerji kaynaklarının kıt olduğu Avrupa Birliği, ABD'nin baskısıyla halihazırda inşa edilmiş olan Kuzey Akım 2'yi işletmeye almayı reddetti. Sonuç olarak Avrupa'da elektriğin fiyatı geçen yıl 10 kat, doğal gazın fiyatı beş kat arttı." dedi.

Novak, Rusya'nın, dünyanın en büyük enerji kaynakları ihracatçısı olduğuna işaret ederek, "Rus enerji kaynakları olmadan küresel doğal gaz ve petrol piyasaları çöker. Rus hidrokarbon kaynakları olmazsa enerji fiyatlarındaki yükseliş tahmin edilemez düzeyde olur." diye konuştu.

Ukrayna Rus ordusunun kaybını açıkladı
FOTOĞRAF 17
Title
Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 24 Şubat-23 Mart dönemindeki kayıplarıyla ilgili bilgileri açıkladı.
Title
Buna göre, Ukrayna'ya saldıran Rus ordusundan 15 bin 600 asker öldürüldü.
Title
Ruslara ait 101 uçak, 124 helikopter, 517 tank, 1578 zırhlı araç, 267 top, 80 roketatar sistemi ve 47 hava savunma sistemi imha edildi.
Title
Rus güçleri 1008 araç, 4 hafif sürat teknesi, 70 yakıt aracı ve 42 insansız hava aracını da kaybetti.​​​​
Title
İşte Rusya Ukrayna savaşında Rusya'nın kaybı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Ukrayna Rus ordusunun kaybını açıkladı
Ukrayna'ya saldıran Rus ordusunun 15 bin 600 askerini, 101 uçağını, 124 helikopterini ve 517 tankını kaybettiği bildirildi.

Rusya 67 Ukrayna askerinin teslim olduğunu duyurdu
OYNAT 00:31
Rusya 67 Ukrayna askerinin teslim olduğunu duyurdu
Rusya Savunma Bakanlığı 67 Ukrayna askerinin teslim olduğu görüntüleri yayınladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.