|

Suçu Türkleri sevmek

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris''in Türk turistleri şehre çağırması Yunan kamuoyunda yankılanmaya devam ederken muhalif kesimler onu neredeyse vatan haini ilan ettiler. Kriz dünya basınından Wall Street Jounal'a konu oldu.

.
00:00 - 4/11/2012 Pazar
Güncelleme: 00:01 - 4/11/2012 Pazar
Yeni Şafak
Suçu Türkleri sevmek
Suçu Türkleri sevmek

Yunanistan''ın Selanik şehrinin belediye başkanı Yannis Butaris''in Türk turistleri şehre çağırmasının ardından hedef olduğu yoğun tepkiler o kadar büyüdü ki sonunda dünya basınına haber oldu. Wall Street Journal'ın James Angelos imzalı haberinde, Yunanların Helen, Roma ve Bizans miraslarını seve seve taşıdıkları ancak Osmanlı hakimiyeti altında geçirdikleri dönemi bir ''baskı dönemi'' olarak gördükleri belirtildi.

"SELANİK ÇOCUĞU" TARTIŞMASI

Bununla birlikte Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris''in şehre milliyeti ne olursa olsun turist çekmek istediği ve şehrin geçmişindeki çeşitliliğin üzerini örtmemesi gerektiğini savunduğu da vurgulanan haberde, ''Bazı Yunanlar, Belediye Başkanı''nın çabalarının arkasında dururken diğerleri Butaris''in ulusal onura zarar verdiğini öne sürerek ülke genelinde duygusal bir tartışma başlatıyor'' denildi.

Butaris, kısa bir süre önce İstanbul''a yaptığı ziyaret sırasında, Türkleri Selanik''e davet ederek, ''Selanik, Osmanlı İmparatorluğu''nun patlama yapan şehirlerinden biriydi'' derken Atatürk''ün de ''Selanik çocuğu'' olduğunu söylemişti. Bu sözleri nedeniyle Butaris, ''Selanik''in Yunan kimliğine ihanet etmekle'' suçlandı. Gerginlik Selanik''in Yunan ordusunun kontrolüne geçişinin 100''üncü yıldönümünde yapılan kutlamalarda ayyuka çıktı. Tanınmış iki din adamı törenlere müdahale ederek Butaris''e, ''Beş para etmez adam'', ''Lanet olsun sana'' ve ''Türk sevici'' diye bağırdı. Kalabalıktakilerden bazıları da din adamlarına destek vererek, ''Butaris defol'' diye slogan attı. Butaris ise şimdilik bu protestolara kulak tıkamayı tercih ediyor.

Onlar benim kardeşlerim

Yunanistan Makedonya ve Trakya Bakanlığı''nın 100''üncü yıl törenlerini ''etnik popülizmi besliyor'' gerekçesiyle boykot eden "Türk dostu" Yannis Butaris, Yunanistan''ın ekonomik krizle mücadele ettiği bu günlerde milliyetçiliğine gem vurması ve en yakın komşularıyla güçlü ilişkiler kurması gerektiğini belirtti. Butaris, Wall Street Journal'a, ''Kendimi Türklere İsveçlilere olduğumdan daha yakın hissediyorum. Avrupa Birliği benim için bir ortak, Türkler ise kardeşlerim'' dedi. Bununla birlikte Butaris sadece Türk sevgisi nedeniyle eleştirilere hedef olmu-yor. Aynı çevreler Butaris''i şehrin Yahudi geçmişine sahip çıktığı için de eleştiriyor.


12 yıl önce