Dünya Suriyeli doktorlardan ABDli senatörlere İnsanlık Halepte öldü

Suriye'li doktorlardan ABD'li senatörlere: İnsanlık Halep'te öldü

Dış İlişkiler Komitesi üyeleri, Suriye’de 6. yılına giren iç savaşa ilişkin düzenlediği oturumda Suriye’de görev yapan üç doktoru dinledi. Suriye'de görev yapan doktorlar, Amerikalı senatörlere seslenerek “İnsanlık Halep'te öldü." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Suriyeli doktorlardan ABDli senatörlere: İnsanlık Halepte öldü
Fotoğraf: Arşiv
Suriye'de görev yapan doktorlar, Amerikalı senatörlere seslenerek “İnsanlık Halep'te öldü." dedi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyeleri, Suriye'de 6. yılına giren iç savaşa ilişkin düzenlediği oturumda Suriye'de görev yapan üç doktoru dinledi.

İsimleri güvenlik gerekçesiyle açıklanmayan doktorlar, Suriyeli Amerikan Medikal Topluluğu (SAMS) adına konuştu.

Beşşar Esed rejimi ve Rusya'ya ait uçakların sistematik olarak hastaneleri hedef aldığını belirten doktorlar, Rusya'nın Suriye iç savaşına dahil olmasının ardından kendilerine yönelik hava saldırılarının arttığını söyledi.

Halep'te sivillere yönelik saldırıları anlatan ve kendisini Farida olarak tanıtan bir doktor, “Parçalanmış vücut görmek gündelik hayatımızın normallerinden biri haline gelmişti. Parçaları toplayarak birleştirmeye çalışıyorduk ve her yer kan gölü haline gelmişti." dedi.

Rejim'in saldırılarına karşı uluslararası toplumun sessiz kaldığını belirten doktor, “Benim çalıştığım hastane 22 defa hava saldırısına maruz kaldı. Bu defalarca dile getirilmesine rağmen herhangi bir önlem alınamadı. İnsanlık Halep'te öldü." ifadesini kullandı.

Esed rejiminin Mart 2011'de yönetimde reform talepleriyle başlayan halk hareketlerine şiddet kullanarak müdahale etmesiyle patlak veren krizde 6 yıl geride kaldı.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.