Dünya Taylandlı çocukların hikayesi film oluyor

Taylandlı çocukların hikayesi film oluyor

Tayland'da mağarada mahsur kalan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerinin kurtarılış hikayesi beyaz perdeye taşınacak. ABD merkezli film şirketi çocukların kurtarılış hikayesini film yapmaya hazırlanıyor.

Haber Merkezi AA
Tayland'da 12 futbolcu çocuk ve antrenörleri, mağarada mahsur kaldı...
Tayland'da 12 futbolcu çocuk ve antrenörleri, mağarada mahsur kaldı...

Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde, takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinin girişinin sel sularıyla kapanmasının ardından içerde mahsur kalan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerinin kurtarılış hikayesi beyaz perdeye taşınacak.

BBC'de yer alan habere göre, 12 gün mağarada mahsur kaldıktan sonra kurtarılan 12 çocuk ve antrenörlerinin hikayesinin film yapılacağı bildirildi.

Mağarada mahsur kalan çocukların 12. günü
FOTOĞRAF 36
Title
Kurtarma çalışmalarını yürüten Tayland deniz komandolarının komutanı Arpakorn Yookongkaew, çalışmalara gönüllü olarak katılan eski deniz komandosu Saman Gunan'ın yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Title
Yookongkaew, dalgıcın gece görevi sırasında kayıp gurubun bulunduğu bölgeye oksijen tüpleri taşırken, dönüşte kendi oksijen tüpü bittiği için, su altında nefessiz kalarak bilincini kaybettiği, dalgıcı hayata döndürme çabalarının sonuç vermediğini belirtti.
Title
Aparkon, Buna rağmen görevimizi yerine getirmek için çalışmayı sürdürüyoruz. dedi.
Title
Değişen koşullar nedeniyle çocukların mağaradan çıkarmak için öngördükleri planın yeniden ele almak zorunda kaldıklarını belirten Aparkon, Başta çocukların bir süre mağarada güvenle kalabileceğini öngörmüştük, fakat koşullar değişti. Artık zamanımız kısıtlı. ifadelerini kullandı.
Title
Kurtarma ekipleri hafta sonu beklenen yoğun yağış öncesinde mağaradaki su seviyesini düşürmek için zamana karşı yarışıyor.
Title
Ekipler, sel sularını drenaj pompalarıyla tahliye ederek mağaradaki su seviyesini grubun güvenle geçebileceği seviyede tutmaya çalışıyor.
Title
Grubun mahsur kaldığı nokta ile mağara girişi arasında birbirine bağlı yaklaşık üçer kilometrelik iki ayrı tünel sistemi bulunuyor.
Title
Bu tünellerde sel sularıyla kaplı çok sayıda dar geçit ve galeriler yer alıyor. Çocukların buralardan dalarak çıkarılması tek seçenek olarak ortaya çıkıyor.
Title
Kurtarma ekibinden deneyimli dalgıcın hayatını kaybetmesi, operasyonun ne kadar tehlikeli olabileceğinin işareti.
Title
Dalış eğitimi olmayan çocukların, profesyonel dalgıçların dahi birkaç saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı bu geçit ve galerilerden çıkarılması büyük risk taşıyor.
Title
Çiang Rai Eyaleti Valisi Narongsak Osatanakorn, önceki gün yaptığı açıklamada, hafta sonu beklenen yağışın mağara içindeki su seviyesini yeniden yükseltmesinden endişe ettikleri ifade etmişti.
Title
Narongsak, çocukların acilen tahliye edilmesi ihtimaline karşı 13 takım dalgıç kıyafeti ve ekipmanının mağaranın içinde hazır bulundurulması talimatını verdiğini belirtmişti.
Title
Yaşları 11 ile 16 arasında değişen 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı. Kayıp grup mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuştu.
Title
Bütün dünyada geniş yankı uyandıran konuyla ilgili sosyal medya kullanıcılarından farklı teoriler geldi. Bir Twitter kullanıcısı içerideki çocukların ailelerine yazdığı mektubu paylaşarak, öğrencilerim oradan kurtulabileceğine dair bir teori paylaştı.
Title
Çıkmak için suların çekilmesini beklerlerse 4 ay geçeceğini, eğer beklemeyip dalış yapacaklarsa neler olabileceğini anlattı.
Title
Yüzme bilmeyen çocukların profesyonel dalgıçların dahi zorlandığı, sarkıtlarla dolu bu mağaradan çıkışının daha da zor olacağını belirtti.
Title
Kullanıcı, yakın zamanda beklenen muson yağmurlarının suları yükselteceğini ve bunun çıkışı çok zorlaştıracağını dile getirdi.
Title
Çocukların bulunduğu yere yaşam malzemesi götüren profesyonel dalgıcın hayatını kaybettiğini hatırlatan kullanıcı, dünyanın bir çok yerinden gelen kurtarma opsiyonları olduğunu söyledi.
Title
Öğrencilerin ailesine göndermeyi başardığı notu paylaştı. Notta, Bizim için endişelenmeyin, iyiyiz. Dışarı çıkınca bir sürü yemek yiyeceğiz. Öğretmenim çok ödev verme. yazdığını belirtti.
Title
Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX firmasının kurucusu ve elektrikli araç üreticisi Tesla'nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 futbolcu çocuk ve antrenörleri için yardımda bulunacaklarını duyurdu.
Title
Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, SpaceX mühendislerinin yarın Tayland'a gitmek için yola çıkacağını ve kurtarma çalışmalarında Tayland hükümetine yardım edeceklerini açıkladı.
Title
Kurtarma çalışmaları hakkında bazı Twitter kullanıcılarıyla teknik detayları da paylaşan Musk, mağaranın içine hava pompası ve borular sokarak mahsur kalanların kurtarılabileceği fikrini öne sürdü.
Title
Musk, paylaşımında, Orada şahsen bulunmadan değerlendirilmesi güç birçok zorluk var. Ancak ileriye bakarak sıkı çalışmalı ve elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız. ifadelerini kullandı.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Mağarada mahsur kalan çocukların 12. günü
Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinde kaybolduktan 9 gün sonra bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerini mağaradan çıkarmak için çalışmalar 12. gününde halen devam ediyor.

"Senaryo üzerinde çalışacağız"

Tayland'da yaşayan ABD merkezli Pure Flix Entertainment adlı film şirketinin ortaklarından Michael Scott olayın çok dokunaklı olduğunu belirterek, film için senaryo üzerinde çalışacaklarını söyledi.

  • Yapım şirketinin kurtarma çalışmalarını yakından takip ettiği, süreçte yer alan herkesi dinlediği ve bu bilgileri film için kullanacağı ifade edildi.

Ayrıca mağaranın müze haline getirileceği ve ziyaretçilere açılacağı bilgisi de verildi.

  • Çocukları kurtarma operasyonu sırasında, yardım götüren eski Taylandlı profesyonel dalgıç Saman Gunan'ın oksijen tüpü bitmiş, mağara içinde hayatını kaybetmişti.

Öte yandan içeride mahsur kalan çocukların sağlık kontrollerini yapan ve mağaradan çıkan son kişi olan Avustralyalı doktor Richard Harris, babası vefat ettiği sırada ülkesinde olamamıştı.

Yaşları 11 ila 16 olan 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tham Luang Nang Non Mağarası'na yaptıkları gezide mağara girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı.

REKLAM

Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle bulunduktan hemen sonra dışarı çıkarılamamıştı. 5 gün süren bekleyişin ardından kurtarma operasyonu başlamış, ilk gün 4, ikinci gün 4 ve üçüncü gün ise 4 çocuk ve antrenör mağaradan çıkarılmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.