Dünya Terör kurbanları 3 yaşındaki Mucad 71 yaşındaki Davud

Yeni Zelanda kurbanları

Terör kurbanları: 3 yaşındaki Mucad 71 yaşındaki Davud

Yeni Zelanda'da cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler ve henüz haber alınmayanlar arasında çok sayıda eğitimli, meslek sahibi kişi ile yeni bir gelecek kurmak umuduyla ülkeye gelen göçmenler bulunuyor.

Haber Merkezi AA
Her biri ayrı meslek ve yaştaki masumlar sadece Müslüman oldukları için katledildi.
Her biri ayrı meslek ve yaştaki masumlar sadece Müslüman oldukları için katledildi.

Yerel basında yer alan haberlerde, 1970'lerin sonunda Afganistan'dan göçen 71 yaşındaki Davud Nabi'nin terör saldırısında yaşamını yitiren 49 kişi arasında olduğu bildirildi.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde dün cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler arasında akademisyenler, mühendisler, bilişim uzmanları gibi eğitimli insanlar ve yeni bir gelecek kurmak umuduyla ülkeye gelen göçmenler bulunuyor.

Nur ve Linewood camilerine düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının kurbanlarının hikayeleri yürekleri burkuyor.

Yerel basındaki haberlere göre, terör saldırısında hayatını kaybedenler veya kendilerinden henüz haber alınmayanlar arasında akademisyenler, mühendisler, bilişim uzmanları gibi çok sayıda eğitimli, meslek sahibi kişi ve yeni bir gelecek kurmak umuduyla ülkeye gelen göçmenler yer alıyor.

İç savaştan kaçtılar, terörün kurbanı oldular

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Yeni Zelanda'ya sığınan mültecilerden Halid Mustafa ve 16 yaşındaki oğlu Hamza da dünkü terör saldırısında hayatını kaybetti.

3 oğluyla cuma namazına gelen Mustafa'nın oğullardan 1'inin yaralı kurtulduğu, 1 oğulunun ise halen kayıp olduğu ifade edildi.

Hindistan göçmeni 25 yaşındaki Ansi Karippakulam Alibava'nın kayıplar arasında bulunduğu bildirildi. Bir diğer Hindistan göçmeni Müslüman Vora Ramiz'in de kayıp olduğu duyuruldu.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde bulunan Al Noor ve Linwood camilerinde gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından Linwood'daki cami yakınlarında toplanan vatandaşlar, saldırıda hayatını kaybeden Müslümanların anısına çiçek bıraktı. Christchurch kentinde cuma namazı sırasında on dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırısında, 49 kişi yaşamını yitirmişti. #NewZealand #YeniZelanda #İslam #Müslümanlar

Yeni Şafak Gazetesi (@yenisafak)'in paylaştığı bir gönderi ()

30 yaşındaki Ferhac İhsan

Camideki saldırının ardından kendisinden haber alınamayan Hindistan göçmeni 30 yaşındaki Ferhac İhsan'ın da terör saldırısında hayatını kaybedenler arasında olduğu tahmin ediliyor.

İhsan'ın Hindistan'ın Haydarabad kentinde yaşayan babası, saldırının ardından Ferhac'tan haber alamadıklarını bildirdi.

2010 yılında yüksek lisans yapmak için Yeni Zelanda'ya gelen mühendislik öğrencisi Ferhac, mesleğini bu ülkede sürdürüyordu.

Ferhac'ın 3 yaşındaki bir kızı ve 7 aylık bir erkek çocuğu bulunuyor.

İki yıldır Chirstchurch'ta yaşıyordu

Bangladeşli 30 yaşındaki Muhammed Hak'ın da camide hayatını kaybedenler arasında olduğu sanılıyor.

Dişçilik eğitimi alan Hak'ın 2 yıldır Chirstchurch'te yaşadığını ifade eden bir arkadaşı, saldırının ardından ondan haber alamadığını belirtti.

Kuveytli girişimci

Bilişim sektöründe faaliyet gösteren Kuveytli girişimci Atta Elayan'ın da kurbanlar arasında olduğu bildirildi.

  • LWA Solutions adında yemek şirketleri için mobil iş çözümleri geliştiren bir şirketin kurucu ve sahibi olan Elayan'ın aynı zamanda Yeni Zelanda'nın salon futbolu milli takımının kalecisi olduğu kaydedildi.

34 yaşındaki Seyid Cihandad Ali

Christchruch'te çalışan 34 yaşındaki Pakistanlı Seyid Cihandad Ali de saldırı sonrasında kendisinden haber alınamayan isimler arasında. Ali'nin Pakistan'da yaşayan eşi Amna Ali, yerel basına yaptığı açıklamada, iş arkadaşlarının, Ali'nin öğlen Nur Camisi'nde namaz kılmak üzere iş yerinden ayrıldığını, saldırıdan sonra kendisine ulaşılamadığını aktardıklarını ifade etti.

  • 36 yaşındaki Hüseyin Umari
  • 1997 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nden Yeni Zelanda'ya göç eden Hazım Umari ve Cenna Azad çifti, Newshub'a yaptıkları açıklamada, oğulları Hüseyin'den perşembe akşamından bu yana haber alamadıklarını ve terör saldırısında hayatını kaybettiklerinden şüphelendiklerini ifade etti.
  • Umari'nin turizm sektöründe çalıştığı kaydedildi.

Usame Adnan kayıplar arasında

Mısır göçmeni 37 yaşındaki Usame Adnan'ın da kayıplar arasında olduğu kaydedildi.

Züheyr Derviş, yerel televizyon TVNZ'ye yaptığı açıklamada, 39 yaşındaki ağabeyi Kemal Derviş'te haber alamadıkları belirtti.

Canturbury Üniversitesinde görev yapan Öğretim Üyesi Harun Mahmud'un da kayıplar arasında olduğu bildirildi. Pakistan'da finans alanında eğitim alan Mahmud, doktorasını Yeni Zelanda'da Lincon Üniversitesinde işletme alanında yapmıştı.

71 yaşındaki Nabi dede

Yerel basında yer alan haberlerde, 1970'lerin sonunda Afganistan'dan göçen 71 yaşındaki Davud Nabi'nin terör saldırısında yaşamını yitiren 49 kişi arasında olduğu bildirildi.

Yama, olayı duymasının ardından camiye koştuğunu, içeriden çıkan bir kişinin "Baban hayatımı kurtardı." dediğini aktardı.

Davud Nabi'nin diğer oğlu Ömer de teröristin Facebook'ta paylaştığı videodaki görüntülerden babalarının hayatını kaybettiğini doğruladıklarını belirtti.

Yeni Zelanda'daki terör saldırısında, 3 yaşındaki çocuktan 71 yaşındaki dedeye kadar farklı yaş gruplarından kurbanlar bulunuyor.

"Mucad hayat dolu bir çocuktu"

Nur Camisi'nde hayatını kaybedenler arasında 3 yaşındaki Somali göçmeni Mucad İbrahim de bulunuyor.

Ağabeyi Abdi İbrahim, Mucad'ın saldırı sırasında kendisi ve babasıyla olduğunu ancak saldırı sonrası yaşanan arbedede kaybolduğunu ve o zamandan bu yana kendisinden haber alınamadığını ifade etti. Olayın ardından yaralıların bulunduğu Christchurch Hastanesine giden aile burada da Mucad'ın ismine rastlayamadı.

  • Abdi, "Bizim için gerçekten çok zor. Herkes arayıp ne olduğunu soruyor. Şu an bunla yüzleşmek bizim için çok zor. Mucad oyun oynamayı seven, hayat dolu bir çocuktu. Daima neşeli, güler yüzlüydü." ifadelerini kullandı.

Daha sonra Mucad'ın saldırıda hayatını kaybettiği açıklandı.

Somali'den göç etmişlerdi

Öte yandan ABD'nin Minneapolis eyaletindeki cami imamı Abdülrahman Haşi, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda'da yaşayan kayınbiraderi Adnan İbrahim Diriye'nin saldırıdan kurşun yaralarıyla kurtulduğunu, camide babalarının yanında bulunan yeğenlerinden 4'ünün kaçarak kurtulduğunu, ancak 4 yaşındaki en küçük yeğeni Abdullah'in hayatını kaybettiğini aktardı.

Haşi, ailenin 1990'lı yılların ortasında Somali'den Yeni Zelanda'ya göç ettiğini aktardı.

John Milne ise saldırı sırasında annesi ve arkadaşlarıyla camide olan 14 yaşındaki oğlu Seyid'in hayatını kaybettiğini bildirdi. Seyid'in saldırının ardından cami içinde ağır yaralı halde görüldüğü belirtildi.

Teröristi engellemeye çalışırken kurşunların hedefi oldu

Saldırı sırasında Nur Camisi'nde bulunan Pakistan göçmeni Naim Raşid ve 21 yaşındaki oğlu Talha'nın da hayatını kaybettiği bildirildi.

Raşid'in kayınbiraderi Dr. Hurşit Alam, yerel basına yaptığı açıklamada, Christchurch'te öğretmenlik yapan Raşid'in teröristi engellemeye çalışırken hayatını kaybettiğini ifade etti. Raşid'in 21 yaşındaki oğlu Talha da saldırıda yaşamını yitirdi.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde dün cuma namazı sırasında on dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırısında 49 kişi yaşamını yitirmişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.