Dünya Ukraynalı askerlerin eş ve annelerinden Türkiyeye teşekkür

Ukraynalı askerlerin eş ve annelerinden Türkiye'ye teşekkür

Ukrayna savaşında Rus güçlerince kuşatılan Mariupol'deki Azovstal Metalürji Fabrikası'ndaki askerlerin eşleri ve anneleri, insani ve diplomatik girişimleri için Türkiye'ye teşekkür etti. Yenibosna'da bir otelde basın toplantısı düzenleyen Ukraynalı askerlerin eşleri ve anneleri, Mariupol'deki son durumu ve Türkiye'deki girişimlerini göz yaşları içinde anlattı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Ukraynalı askerlerin eş ve annelerinden Türkiyeye teşekkür
Bazı askerlerin eşleri ve anneleri.

Azovstal Metalürji Fabrikası'ndaki savunmanın, direnişin sembolü haline geldiğini söyleyen kadınlar, askerlerle gurur duyduklarını belirtti.

Eşi Azovstal Metalürji Fabrikası'ndaki savunmada yer alan Natalia Zaryska, "Bizler askerlerimizle gurur duyuyoruz. Aynı zamanda şunu söylemek istiyorum. Türkiye liderlerine ve Türkiye halkına çok teşekkür ediyoruz. Çünkü Türkiye Ukrayna halkını destekliyor." ifadesini kullandı.

Zaryska, Türkiye'de birçok siyasetçiyle görüşme fırsatı bulduklarını belirterek şöyle devam etti:

"Türkiye'de çok önemli görüşmeler yaptık. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu'ya teşekkür ediyoruz bizimle görüştüğü için. Ayrıca AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'a minnettarız. TBMM'de faaliyet yürüten Türkiye-Ukrayna Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Yıldırım Tuğrul Türkeş'e de minnettarız. Türkiye'de yaşayan Ukrayna diasporasına da minnettarız. Bizi her zaman destekledikleri için."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup göndermek istiyorlar

Telefonla görüştüğü eşinin, ekibindeki 32 kişiden sadece 8'inin sağ kaldığını söylediğini anlatan Zaryska, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da mektup iletmek istediklerini aktardı.

Eşi fabrikada olan Olga Kerod da ağlayarak şöyle konuştu:

"Türkiye gerçekten önemli bir destek veriyor. Azovstal'taki savaşçılarının sağ kalması için Türkiye büyük destek veriyor. Kocamla konuştum. Bana, 'Yarın oradan çıkacağız. Seni seviyorum her şey iyi olacak." yazmış. Çocuklarımız kahramanca savaşan babalarını bekliyorlar. Onlar da bizim gibi risk içinde yaşamayı öğrendiler."

Rusya'nın Mariupol'deki saldırılarında tamamen kuşatılan Azovstal Metalürji Fabrikası'nda birçok asker Rus güçlerine teslim olurken sığınaklarda henüz teslim olmayan çok sayıda askerin olduğu tahmin ediliyor.

Rusya-Ukrayna krizini fırsata çevirdiler: Türkiye'yi giydiren ilçe
FOTOĞRAF 9
Title
Türkiye’nin en büyük deri üretim merkezlerinden birisi olan 33 bin nüfuslu Bolu’nun Gerede ilçesinde faaliyet gösteren Gerede Deri Sanayi’deki 120 işletme, Rusya-Ukrayna savaşı krizini en az zararla atlatıyor.
Title
Faaliyet gösterdiği yıllar içerisinde dünyanın farklı bölgelerinde pazar oluşturmayı başaran ve daha önceki yaşadığı krizlerden ders çıkararak iç pazar dinamiklerini kullanmayı öğrenen Gerede Deri Sanayi, yeni yatırımlarla günlük 500 ton kapasiteyle Türkiye’de büyükbaş hayvan derisinden ayakkabılık deri üretiminin merkezi haline gelmeyi hedefliyor.<br>
Title
Gerede Deri Sanayi’de 120 işletmenin faaliyet gösterdiğini söyleyen Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Ersin Kaşka, \"Pandemiye rağmen bugünkü yerinden 54 firmamız Deri OSB’ye taşındı. Avrupa Birliği standartlarında deri fabrikalarımızı yaptık.
Title
Şuan deri sektöründe ciddi anlamda pay sahibiyiz. Türkiye’deki diğer bölgelerle kıyasladığımızda ayakkabı deri üretiminin yüzde 40’ı Gerede’de gerçekleştirilmekte. Diğer bölgelere baktığımız zaman ham deriden bitmiş deriye kadar günlük yaklaşık 350 deri imalatı yapılmakta.
Title
Yeni organizede yapılan fabrikalarla beraber bir iki yıl içerisinde Gerede, 500 ton kapasiteyle Türkiye’de büyükbaş hayvan derisinden ayakkabılık deri üretiminin en fazla olduğu derinin merkezi haline gelecek\" dedi.
Title
Deri sektörünün 1990’lı yıllardan bu yana iç ve dış koşullar sebebiyle birçok krizle karşılaştığını belirten Kaşka, dünyayı etkileyen Rusya-Ukrayna savaşının Geredeli dericileri kısmen etkilediğini ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:
Title
\"Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş sebebiyle yaşananlar bizim için yeni değil. Sektör, yaşadığı onlarca krizle birlikte sürekli öğrenerek yoluna devam etti. İlla ki etkilendik. Çünkü Gerede Deri Sanayi’nin dinamiklerinde dolaylı ve dolaysız ihracat var. Direkt ihracat yapan firmalarımız kısmen etkilendi. Kısmen etkilenmesinin sebebi de, dünyanın en büyük deri fuarlarına stant açarak, pazar çeşitliliğini sağlamışlardı.
Title
Çok fazla etkilenmediğimiz rakamlardan da ortaya çıkıyor. 2022 yılı ocak ve mart ayında toplam 69 milyon dolar değerinde yarı işlenmiş ve bitmiş deri ihracatı gerçekleştirildi. 2021 yılının aynı dönemine oranla yüzde 37,3’lük bir artış oldu. 24 Şubat’ta başlayan savaşa rağmen mart ayında 27,8 milyon dolar değerinde yarı işlenmiş ve bitmiş deri ihracatı gerçekleştirdik.
Title
Dolayısıyla 2021 mart ayına kıyasla yüzde 22,5 oranında artış oldu. Rusya-Ukrayna savaşı üretimimizde gerilemeye yol açmamış gibi gözüküyor. Tabii ki çok etkilenmedik değil. Sadece biz değil, dünyadaki deri sektörü, Rusya ve Ukrayna büyük bir pazar olduğu için etkilendiler. Ama deri sektörü 80 milyonluk ülke nüfusuna baktığımız zaman iç pazarın dinamiklerini ciddi anlamda kullanabiliyor\"
Rusya-Ukrayna krizini fırsata çevirdiler: Türkiye'yi giydiren ilçe
Bolu'nun dünyaya deri ihracatı yapan önemli merkezlerinden birisi olan Gerede ilçesi, günlük 500 ton kapasiteyle, Türkiye'de ayakkabılık deri üretiminin merkezi haline gelmeyi hedefliyor.

Ukrayna tahliye için Türkiye’den yardım istedi
DÜNYA
Ukrayna tahliye için Türkiye’den yardım istedi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.