|

Wilson: PKK muhatap alınmayacak

Türkiye Müteahhitler Birliği'nin düzenlediği "Gündem 2006" toplantısına katılan ABD Ankara Büyükelçisi Wilson Kuzey Irak'ın gelecekte PKK'nın bir üssü olmayacağını söyledi.

00:00 - 20/09/2006 Çarşamba
Güncelleme: 10:08 - 20/09/2006 Çarşamba
Yeni Şafak
Wilson: PKK muhatap alınmayacak
Wilson: PKK muhatap alınmayacak

ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson Kuzey Irak'ın gelecekte PKK'nın bir üssü olmayacağını söyledi. Wilson, Amerika'da yayınlanan bir askeri dergideki Türkiye haritasında Doğu Anadolu bölgesinin bir kısmının Ermenistan diğer kısmının ise Kürdistan olarak gösterilmesinin hiçbir şekilde ABD'nin resmi politikasını yansıtmadığını da vurguladı.


Wilson Türkiye Müteahhitler Birliği'nin düzenlediği "Gündem 2006" toplantısına katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Wilson, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le ABD Dışişleri Bakanı Condaleezza Rice arasında önemli bir işbirliği olduğunu belirterek, terör örgütü PKK konusunda da Türkiye ve ABD'nin geçmişte de birlikte çalıştığını söyledi.


Wilson buna örnek olarak Abdullah Öcalan'ın yakalanması ve yargı önüne çıkarılmasını gösterdi. Bu işbirliğinin güzel ancak yeterli olmadığın belirten Wilson, PKK'nın son dönemde şiddeti iyice arttırdığını ve buna hiçbir şekilde tolerans gösterilemeyeceğini kaydetti.


PKK MUHATAP ALINMAYACAK

ABD'nin terörle mücadele temsilcisi atadığını hatırlatan Wilson, bu temsilcinin asla terör örgütünü muhatap almayacağını ifade etti.


Wilson PKK'nın ciddi bir tehlike olduğunu, Türkiye'nin son 20 yılda teröre karşı büyük bir direnç gösterdiğini belirten Wilson her ülkenin kendini koruma hakkı ve sorumluluğu olduğunu kaydetti.


Irak'taki gelişmeler ışığında kendilerine göre en önemli katkının oradaki terör problemiyle başa çıkmak olduğunu kaydeden Wilson, PKK problemini ortadan kaldırmak izin kararlı olduklarını belirtti. Wilson "Kuzey Irak gelecekte PKK'nın üssü olmayacaktır" dedi.


Kendilerinin bir taahhütte bulunduklarını ifade eden Wilson, ABD'nin Türkiye'yi desteklediğini ve kendilerinin terörle mücadeleye adadıklarını ifade etti.(ANKA)


18 yıl önce