DünyaYemenli vatandaşların hizmet şartları iyileştirilecek

'Yemenli vatandaşların hizmet şartları iyileştirilecek'

Aden ve kurtarılmış illere ilişkin tüm başarısız tahminlerin kaybettiğini söyleyen Yemen Başbakanı Ahmed Ubeyd bin Dağr, iyi ve kötü günlerinde yanlarında olan vatandaşlarının çabaları sayesinde hükümetin, kindarların tahminlerini boşa çıkarmada başarılı olduğunu dile getirdi.

Haber MerkeziAA
Yemen Başbakanı Ahmed Ubeyd bin Dağr
Yemen Başbakanı Ahmed Ubeyd bin Dağr

Yemen Başbakanı Ahmed Ubeyd bin Dağr, Yemen'deki şiddet olayları nedeniyle yaşanan sıkıntılara işaret ederek, Aden ve kurtarılmış bölgelerdeki sorunlara verimli çözümler ortaya konulduğunu belirtti.

Yemen resmi ajansı SABA'da yer alan habere göre Bin Dağr, bakanlardan oluşan heyetle yaptığı Suudi Arabistan ziyaretinin ardından ülkeye döndü.

Bin Dağr, geçici başkent Aden'e dönüşü akabinde yaptığı açıklamada Aden ve kurtarılmış bölgelerdeki hizmet sorunlarına kalıcı ve verimli çözümler bulunduğunu ifade ederek, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle Yemenli vatandaşların hizmet şartlarının iyileştirileceğini kaydetti.

Geçen çarşamba Suudi Arabistan'da Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Suudi Arabistan Veliahtı Prens Muhammed bin Selman'la bir araya geldiğini hatırlatan Bin Dağr, "Görüşmenin neticeleri, en kısa zamanda kalkınma ve ekonomi çarklarının dönmesine, hizmet sektörünün iyileştirilmesine ve ulusal para biriminde istikrar sağlanmasına katkıda bulunacak." ifadelerini kullandı.

'Gelecek daha güzel olacak'

Bin Dağr, Cumhurbaşkanı Hadi ile Aden'in yaşadığı tüm sorun ve sıkıntıları ele aldıkları ve bu sorunlara çözüm yolları aradıklarını belirterek, "Gelecek daha güzel olacak." ifadelerine yer verdi.

Aden ve kurtarılmış illere ilişkin tüm başarısız tahminlerin kaybettiğini söyleyen Bin Dağr, iyi ve kötü günlerinde yanlarında olan vatandaşlarının çabaları sayesinde hükümetin, kindarların tahminlerini boşa çıkarmada başarılı olduğunu dile getirdi.

Yemen'de yaklaşık iki buçuk yıldır Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından desteklenen hükümet güçleri ile muhalif silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalar, ülkede çeşitli alanlarda çöküşe neden olurken, Başbakan Bin Dağr, Ekim ayı sonunda Suudi Arabistan'a gitmişti.

Aden kenti 5 Kasım'da terör örgütü DEAŞ tarafından düzenlediği belirtilen kanlı bir saldırıya sahne olmuştu.

Hükümet güçleri saldırının ardından dün yaptığı açıklamada, ordu ve emniyet birimlerinin tamamının yanı sıra koalisyon güçlerinin de katılacağı bir "ortak güvenlik planı"nı duyurmuştu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler ve onlara destek olan devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı
Gündem

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin 'Cumhur İttifakı'nda yer alacağını açıkladı.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'
Gündem

'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi hayatta tutabilmek için çalışan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaptı. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...