Dünya Zelenskiyden kritik hamle Putin ile müzakereyi reddeden kararnameyi imzaladı

Zelenskiy'den kritik hamle: Putin ile müzakereyi reddeden kararnameyi imzaladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş konusunda Rusya Devlet Başkanı Putin ile müzakere edilmesinin mümkün olmadığına dair Ukrayna Milli Güvenlik Konseyinin hazırladığı kararnameye imza attı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Zelenskiyden kritik hamle: Putin ile müzakereyi reddeden kararnameyi imzaladı
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile savaşı müzakere etmenin imkansız olduğuna dair bir kararname imzaladı.

Ukrayna Devlet Başkanlığının internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Zelenskiy'nin ilgili kararı imzaladığı ve Rusya'nın, Ukrayna'nın topraklarını ilhak etmesine karşı alınacak tedbir maddelerini içeren; Ukrayna Milli Güvenlik Konseyinin 30 Eylül'de hazırladığı kararnamenin yürürlüğe girdiği bildirildi.

Kararnamenin ilk paragrafında, "Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakere yapılamaz." ifadesine yer verildi.

Zelenski zaferini dünyaya duyurdu: İki yerleşim yerinde kontrolü ele geçirdik
FOTOĞRAF 15
Title
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna güçlerinin Herson bölgesinde 2 yerleşim yerinin kontrolünü yeniden ele geçirdiklerini belirterek, Başarımız Liman kenti ile sınırlı kalmadı. Arkhanhelske ve Myrolyubivkayı da kurtardık dedi.
Title
Daha önce Donetsk bölgesindeki Liman kentini geri aldıklarını, kentte Ukrayna bayrağının dalgalandığını hatırlatan Zelenskiy Donetskte Rus güçlerini püskürtmeye devam ediyoruz ifadesini kullandı.
Title
Ukrayna Devlet Başkanı, Zaporijya Nükleer Santrali Genel Direktörünün kaçırılmasını da Rus terörü olarak niteledi.
Title
Rusya’nın Ukrayna’da 4 bölgeyi ilhak etmesinin ardından 9 NATO üyesi, Kiev yönetimine askeri yardım çağrısında bulundu.
Title
Çekya, Estonya, Letonya, Litvanya, Kuzey Makedonya, Karadağ, Polonya, Romanya ve Slovakyanın hazırladığı ortak bildiride, bütün NATO üyesi ülkelerin Ukrayna’ya askeri yardımları artırması istendi.
Title
Bu arada İsrail, Rusya ve Ukraynadan büyük bir göç dalgasını kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu.
Title
Savaşta son derece stratejik öneme sahip Lymanın düşmesi sonrası Rusyadan beklenen hamle geldi.
Title
Rusya, Zelenskinin memleketi Krivyi Rihi hedef aldı. Bölge valisi Rusyanın kamikaze dronelar ile bölgeyi hedef aldığını duyurdu.
Title
Söz konusu saldırıda İran yapımı droneların kullanıldığı düşünülüyor.
Title
Ukrayna çatışmalarda öldürülen Rus askerlerinin 60 bini aştığını açıkladı.
Title
Ukrayna tarafından yapılan açıklamada savaşın başından beri 2 bin 300ün üzerinde tankın imha edildiği bilgisine de yer verildi.
Title
Aynı açıklamaya göre, son 24 saatte 500 Rus askeri hayatını kaybetti.
Title
Rusya, Mayıs ayı sonlarında Lyman şehrini ele geçirdikten sonra şehri asker konuşlandırma ve mühimmat tedariki için önemli bir lojistik merkezine dönüştürmüştü.
Title
Şehir aynı zamanda Ukraynanın doğu ve kuzeydoğusundaki Donetsk, Luhansk ve Harkov bölgelerini birbirine bağlayan önemli bir demiryolu merkezi olarak stratejik öneme sahip.
Title
Ukraynanın, Lymanda yeniden kontrol sağlaması, 24 Şubattaki işgalin başlamasından bu yana Rusyanın en kötü askeri yenilgilerinden biri olarak belirtiliyor.
Zelenski zaferini dünyaya duyurdu: İki yerleşim yerinde kontrolü ele geçirdik
Rusya'nın ilhak adımının ardından Ukrayna ordusu ilerlemeye devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Herson bölgesinde iki yerleşim yerinin kontrolünü yeniden ele geçirdiklerini dünyaya duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna topraklarından geri çekilmesi için gereken adımların atılması, Rus askeri saldırılarının püskürtülmesi, Ukrayna ordusunun güçlendirilmesi, ordunun daha fazla eğitim alması, savunma sanayisinin güçlendirilmesi ve savunma imkanlarının artması için uluslararası desteğin sağlanması gibi alınacak tedbirleri içeren kararnamede, şunlar kaydedildi:

"Ukrayna Devlet Başkanı, Ukrayna Verkhovna Rada (Meclis) Başkanı ve Ukrayna Başbakanı'nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüne (NATO) ortak başvuru metni onaylanmalıdır."

Putin'den yeni meydan okuma: Rusya 4 bölgeyi ilhak etti
DÜNYA
Putin'den yeni meydan okuma: Rusya 4 bölgeyi ilhak etti

Elon Musk'ın twitter anketi gündem oldu: Zelenskiy de anketle yanıt verdi
FOTOĞRAF 9
Title
Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, Twitter hesabından Ukraynanın Rusya tarafından ilhak edilen bölgeleri hakkında anket yaptı.
Title
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de Muska anket yoluyla yanıt verdi.
Title
Rusyanın Ukraynaya yönelik 24 Şubatta başlattığı saldırılar devam ederken, 30 Eylülde Ukraynanın dört bölgesi Rusya tarafından ilhak edildi. Musk, Twitter hesabından Ukrayna-Rusya barışına ilişkin şu anketi düzenledi ve kullanıcılardan evet ya da hayır yanıtı vermelerini istedi;
Title
“Ukrayna-Rusya Barışı: BM gözetiminde ilhak edilen bölgelerin seçimlerini yeniden yapın. Rusya, eğer halkın iradesi buysa gider. Kırım, 1783ten beri olduğu gibi (Kruşçevin hatasına kadar) resmen Rusyanın bir parçası. Kırıma su temini güvence altına alındı. Ukrayna tarafsız kalır” ifadelerini kullandı. Musk, takipçilerine barış için bu maddelere katılıp katılmadıklarını sordu.
Title
Elon Musk ayrıca barışın sonucunda bu maddelerin kabul edilmesinin muhtemel olduğunu belirterek sorunun, bu sonuca ulaşana kadar kaç askerin öleceği ve barış olmazsa nükleer savaş ihtimali olduğunu vurguladı. Takipçiler, yaklaşık 2.5 milyon oy kullanıldı ve yüzde 60 ‘Hayır’ cevabı verildi.
Title
‘UKRAYNA HALKINI ÖNEMSİYORSANIZ BARIŞ ARAYIN’Musk, ikinci anketini yayınlayarak “O zaman şöyle deneyelim: Rusyanın mı yoksa Ukraynanın mı parçası olduklarına Donbas ve Kırımda yaşayanların iradesi karar vermeli” sorusunu sordu ve 2 milyon 54 bin kişi yüzde 58 oranında ‘Evet’ cevabını verdi. Musk ayrıca “Rusya’nın Ukraynanın 3 katı nüfusu var, bu nedenle Ukraynanın toplam savaşta zafer kazanması pek mümkün değil. Ukrayna halkını önemsiyorsanız, barış arayın” dedi.
Title
Muskın anketleri sosyal medyada tartışma yaratırken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de sorduğu soruyla Muska yanıt verdi.
Title
HANGİ ELON MUSK? Zelenskiy, sosyal medya hesabından kullanıcılara Hangi Elon Musk daha çok seviyorsunuz? Ukraynayı destekleyen ya da Rusyayı destekleyen? sorusunu sordu.
Title
Gelen tepkileri umursamadığını dile getiren Musk, Rusya, Ukraynanın 3 katından fazla nüfusa sahip, bu yüzden Ukraynanın tamamen bir zafer kazanması pek olası değil. Milyonlarca insanın ölme ihtimalini umursuyorum. Eğer Ukraynada insanları önemsiyorsanız barışı arayın. dedi.
Elon Musk'ın twitter anketi gündem oldu: Zelenskiy de anketle yanıt verdi
Tesla CEO'su Elon Musk, Twitter hesabından Rusya'nın Ukrayna işgalinin sona ermesi için fikirlerini belirttiği bir anket paylaştı. Twitter anketi Ukrayna'da büyük tepki çekti. Musk'a bir tepki de Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den geldi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.