Ekonomi 2008in yaralarınısaramadılar

2008’in yaralarını saramadılar

Kamu yatırımlarıyla 2008 krizinin yaralarını sarmaya çalışan küresel güçler, borç batağı içinde. IMF verilerine göre, kamu borcunun GSMH’ye oranınında Japonya %238 ile ilk sırada yer alırken, küresel borç 70 trilyon dolar oldu. Türkiye ise, yüzde 28 ile sürdürülebilir borç seviyesi klasmanda yer aldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
IMF’nin Ekim 2018 verilerine göre oluşturulan grafikte, ülkeler kamu borç oranlarına göre dıştan içe doğru sıralandı. Kamu borcu en fazla olanlar içeride bordo renkle yer aldı.
IMF’nin Ekim 2018 verilerine göre oluşturulan grafikte, ülkeler kamu borç oranlarına göre dıştan içe doğru sıralandı. Kamu borcu en fazla olanlar içeride bordo renkle yer aldı.

ABD, Japonya ve birçok Avrupa ülkesi, 2008 küresel krizinin yaralarını hala saramadı. Krizi kamu yatırımları ile aşmaya çalışan birçok ülkenin kamu borcundaki yüzde 100’leri geçen artış dikkat çekti. Ülkelerin kamu borcunun Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) oranını araştıran IMF verilerine göre, Türkiye yüzde 28 gibi düşük bir oranla birçok ülkeyi geride bırakmayı başardı. Uluslararası Para Fonu (IMF) ‘nin yüzde 50 ve altı seviyedeki kamu borcunu sürdürebilir gördüğü değerlendirmede 2008 krizinin etkilerine sarmaya çalışan dünya devlerinin yüzde 100’leri aşan borçları dikkat çekti.

JAPONYA %238 İLE BİRİNCİ

  • Sıralamada Japonya yüzde 238, batmaktan son anda kurtulan Yunanistan yüzde 182, ve AB’nin yeni krizi İtalya yüzde 132 borçla ilk üçü paylaştı. ABD’nin ise yüzde 105’lik kamu borcunun olduğu görüldü. IMF’nin ekim 2018 verilene dayandırdığı tahminlerine göre Türkiye kamu borcunun GSMH’ye oranı ile 26’ıncı sırada yer alarak iyi bir performans göstermiş oldu.

KÜRESEL KAMU BORCU 71 TRİLYON DOLAR

IMF verilerine göre, 2008 tarihli küresel ekonomik krizin olduğu dönemde 40,6 trilyon dolar düzeyinde bulunan küresel kamu borcunun, 2018 sonunda 30,7 trilyon dolarlık artışla 71 trilyon dolar olması tahmin ediliyor. Özellikle gelişmiş Batı ülkeleri, kamu yatırım ve teşvikleriyle büyüme sorununa çözüm bulmaya çalıştı. Bu durum ülke borçlarında artışı beraberinde getirirken, gelişmiş ülkelerin kamu borçlarında hızlı bir artış görüldü.

  • EN ÇOK ARTIŞ ABD’DE
  • Kamu borcu milli gelirini aşması beklenen diğer ülkeler arasında Venezuela, Lübnan, İtalya, Eritre, Barbados, Yemen, Yeşil Burun Adaları, Portekiz, Gambiya, Kongo Cumhuriyeti, Singapur, Mozambik, ABD, Belçika ve Butan bulunuyor. Böylece yıl sonunda 18 ülkenin kamu borcunun milli gelirinden fazla olacağı belirtiliyor. Kamu borcunda, son 10 senede en fazla artış yaşanan ülke 11,2 trilyon dolarla ABD oldu. ABD’de 2008’de 10,9 trilyon dolar düzeyinde bulunan kamu borç miktarının, 2018 sonunda 22,1 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

31 şirkete 349 milyon lira ceza
EKONOMİ
31 şirkete 349 milyon lira ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.