Ekonomi2,1 daha az işsiz

%2,1 daha az işsiz

İşgücüne katılımı artırmaya yönelik hükümetin attığı adımlar meyvesini vermeye başladı. TÜİK'in Şubat 2017’de %12,6 olarak açıkladığı işsizlik oranı TOBB-ETÜ öncü verilerine göre, Mart döneminde yüzde 11,8'e gerileyecek. Bu dönemdeki işsiz sayısının da şubat ayına göre %2,1 azalacağı tahmin ediliyor.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
​%2,1 daha az işsiz
​%2,1 daha az işsiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu yılın başından beri işgücüne katılımı artırmaya yönelik çabaları sonuçlarını verdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 3 ay geriden açıkladığı işsizlik oranlarının Şubat 2017’de yüzde 12,6 olurken, Mart ayında yüzde 11,8’e gerilemesi bekleniyor. İşsiz sayısının da Şubat’a göre yüzde 2,1 oranında azalarak 3.9 milyon kişiye düşmesi öngörülüyor.

DÜŞÜŞ 1 PUANA YAKLAŞTI

TÜİK’in 15 Haziran tarihinde açıklayacağı mart ayına ilişkin işsizlik rakamları öncesinde TOBB-ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) kendi verilerini paylaştı. Buna göre, Mart dönemi işsizlik oranının ve de tarım dışı işsizlik oranının 0,8 puan azalarak sırasıyla yüzde 11,8 ve yüzde 14 seviyelerinde olması bekleniyor. Mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise 0,1 puan artarak yüzde 14,1 olacağı tahmin ediliyor.

5,2 MİLYONLUK İSTİHDAM

İstihdam oranının 1 puan artarak yüzde 46,3 düzeyinde gerçekleşmesi, sanayi istihdamının ise artarak 5 milyon 257 bin kişi seviyesine çıkması öngörülüyor. Gerek işsizlik, gerek tarım dışı işsizlik oranları Ocak ayına göre yüzde 0,4 azaldı ve işsizlik yüzde 12,6, tarım dışı işsizlik 14,8 oldu. İşsizlik oranları Ocak ayında son 7,5 yılın zirvesini görmüştü. Şubat ayında imalat sektöründe istihdam oranları Ocak ayına göre 42 bin kişi azalmış ve 4 milyon 864 bin kişi seviyesine gerilemişti. Madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektörlerinde toplam istihdam ise 20 bin kişi arttı. Sanayi sektöründe ocak ayına göre 23 bin kişilik bir azalma oluştu. Yıllık bazda imalat sektöründe 31 bin kişilik azalmaya karşılık madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektöründe 6 bin kişilik artışa ulaştı. Böylece sanayi istihdamı yıllık olarak toplam 25 bin kişi azaldı.

İŞGÜCÜ ARTIYOR

Şubat ayında işgücü, Ocak ayına göre yüzde 0,6 genişleyerek 30 milyon 855 bin kişiyi buldu. Bu oran geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9’luk bir artışı ortaya koydu. Böylece bu yılın Şubat ayında 1 milyon 175 kişi daha işe girmiş oldu. İşgücüne katılım oranı böylece 31 milyon 373 bin kişi seviyesi yükseldi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Trabzonspor'dan Fenerbahçe göndermeli duyuru
Spor

Trabzonspor'dan Fenerbahçe göndermeli duyuru

Trabzonspor Kulübü'nün Süper Lig'de Fenerbahçe'yi konuk edeceği maçın bilet fiyatları için yaptığı duyuruda bir detay dikkatlerden kaçmadı.
Türkiye'nin konuştuğu dayakçı anne için istenen ceza belli oldu
Gündem

Türkiye'nin konuştuğu dayakçı anne için istenen ceza belli oldu

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde, 2 yaşındaki kızına şiddet uyguladığı, Tuğba T. hakkında 'aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğü ihlali' ve 'alt soya karşı kasten yaralama' suçlarından 5,5 yıl hapis cezası isteğiyle dava açıldı.
Konkordato komiserinin ücreti dudak uçuklattı
Ekonomi

Konkordato komiserinin ücreti dudak uçuklattı

Şimdilerde dudak uçuklatan maaşı konkordato komiserleri alıyor. Ankaralı Makro Market’in konkordato davasında mahkemenin atadığı komiserler heyeti için belirlenen aylık ücret 50’şer bin TL oldu. Söz konusu ücrete alacaklı vekillerinden gelen itiraz sonrası mahkeme her bir konkordato komiseri içine belirlediği aylık ücreti 15’er bin liraya çekti.
Kutudan bu seferde DVD çıktı
Teknoloji

Kutudan bu seferde DVD çıktı

Türkiye’de yaşanan uygun fiyata telefon dolandırıcılığının bir benzeri İngiltere’de yaşandı. Genelde salatalık veya patlıcan yollayan dolandırıcılar bu sefer sipariş sahibine bir DVD yolladı.
Kısa dönem askerlik yerleri açıklandı
Gündem

Kısa dönem askerlik yerleri açıklandı

Kısa dönem askerlik ve yedek subay askerlik yerleri e-Devlet üzerinden erişime açıldı. Askerlik görevini kısa dönem olarak yerine getirecek olan binlerce vatandaşın beklediği kısa dönem askerlik yerleri için heyecanlı bekleyiş sona erdi. İlk olarak dağıtım yerlerini öğrenecek asker adayları e-Devlet üzerinden askerlik yeri sorgulamasını yapabiliyor. İşte e-Devlet askerlik ve yedek subay sorgulama ekranı.