Ekonomi Alsan da biralmasan da

Alsan da bir almasan da

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İsrail Tarım Bakanı Ariel’in Türkiye’den tarım ithalatını dondurma talimatının Türkiye’ye hiçbir etkisinin olmayacağını dile getirdi. Fakıbaba, “Küçük bir devletin bu tehditlerle Türkiye’yi sindirmeye çalışmasının beyhude olduğunu ve bu tehditlere pabuç bırakmayacağımızı İsrail bilmelidir” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Tarımsal ticarette net ihracatçı olan Türkiye’nin İsrail’e tarımsal ihracatı geçen sene 270 milyon dolar olurken, tarım ithalatı 38 milyon dolarda kaldı. Türkiye’nin toplam tarımsal ihracatında İsrail’in payı da sadece yüzde 1,6 oldu.
Tarımsal ticarette net ihracatçı olan Türkiye’nin İsrail’e tarımsal ihracatı geçen sene 270 milyon dolar olurken, tarım ithalatı 38 milyon dolarda kaldı. Türkiye’nin toplam tarımsal ihracatında İsrail’in payı da sadece yüzde 1,6 oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’in Türkiye’den tarım ürünleri ithalatını dondurma talimatı verdiği açıklamasını eleştirerek, bu kararın Türkiye nezdinde hiçbir etkisinin olmayacağını dile getirdi. Konuya ilişkin Fakıbaba, “Filistin halkına zulmetmeyi politika edinmiş ve bu konuda her türlü pervasızlığı sergileyebilecek bir devletin bakanının, Türkiye’yi, tarım konusu üzerinden tehdit etmeye kalkışması kabul edilebilir bir şey değildir.” diye konuştu.

KINANMAYI HAK EDİYOR

Bakan Fakıbaba, İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’in, önceki gün Twitter hesabından, “İsrail ve Filistin’e yönelik tutumu nedeniyle Türkiye’den gerçekleştirdikleri tarım ürünleri ithalatını durdurma talimatı verdiğine” ilişkin sözlerini değerlendirdi. Ariel’in açıklamasının ve akabinde sarf ettiği sözlerin talihsiz olmasının yanında tehditkar ifadeler içerdiğine dikkati çeken Fakıbaba, “Bu yönüyle de kınanmayı hak ediyor.” diye konuştu. Filistin halkına zulmetmeyi politika edinmiş ve bu konuda her tür pervasızlığı sergileyebilecek bir devletin bakanının, Türkiye’yi, tarım konusu üzerinden tehdit etmeye kalkışmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Fakıbaba, Türkiye’nin, güçlü ekonomisi, tarımı dahil güçlü ve dinamik sektörleriyle büyük bir ülke olduğunu vurguladı.

Ahmet Eşref Fakıbaba

KUDÜS’E SEVDAMIZ BİTMEZ

Türkiye’nin tarımsal ticaretteki gücüne dikkat çeken Fakıbaba, şunları kaydetti: “Dünyanın çeşitli ülkeleriyle tarımsal ticari ilişkileri bulunan ve tarımda net ihracatçı olan ülkemizin İsrail gibi küçük bir ülkenin ‘ithalatı dondurması’ndan çekinmesi asla düşünülemez. Ülkemizin tarımı, artık dünya piyasasında alternatif pazarlar bulma noktasında sıkıntı yaşamayan dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Türkiye’yi, küçük bir devletin bu tür tehditlerle sindirmeye çalışmasının beyhude bir çaba olduğunu ve bu tür tehditlere pabuç bırakmayacağımızı İsrail’in bilmesi gerekiyor. Halkımız, mazlumların gür sesi olan Sayın Cumhurbaşkanımızın Filistin konusunda da yanındadır. Bizler Filistin davasını Türkiye’nin davası görüyor ve Kudüs’ü kırmızı çizgimiz olarak değerlendiriyoruz. Hiçbir ekonomik kaygı, bizim Kudüs sevdamızın ve Filistinlilerin haklı davasını savunmamızın önüne geçemez.”

REKLAM

Enerji Bakanlığı’ndan İsrail açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından İsrail ile enerji alanında anlaşma imzaladığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu iddiaların tamamıyla asılsız olduğu vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi: “Köklerinden koparak, Türkiye aleyhtarı her söylem ve eylemin arkasına takılan bazı siyasi isimler, bir kez daha hiçbir mesnet bilgiye dayanmadan, tamamen manipülatif amaçlarla bakanlığımızın İsrail ile enerjide anlaşma imzaladığını iddia etmiştir. Ortaya atılan iddialar, muhatap alınmayacak seviyede ciddiyetten uzak, gerçek dışı ve tamamen iftira niteliğindedir.”

  • Savunma ve havacılıkta yeni projeler olacak
  • Seçimlerden sonra piyasaların biraz daha rahatlayacağını belirten TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, şu bilgileri verdi: "Her fırsatta söylüyoruz. Üretmeye devam diyoruz. Üreticinin ve üyelerimiz içerisin de de girşimcilerimizin harekete geçmeleri önümüzdeki 50 günden sonra başlayacak. Milli ve yerli üretimle alakalı devletin açmış olduğu, çeşitli programlar, savunma sanayisinde, havacılık, otomotiv, güneş enerjisinde ve güneş panelleriyle alakalı üretim bandında yeni birtakım çalışmaları olan üyelerimiz var. Savunma sanayisi içerisinde farklı alanlarda onun üretimini, yan sanayisini oluşturacak. Adapazarı, Sakarya, Sivas, gibi illerde arkadaşlarımız projeler geliştiriyorlar. Çünkü büyük bir sektör. Büyük bir kaleme hitap ediyor."

Yeni yönetimde görevler dağıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) gerçekleştirilen 74. Genel Kurulu’nun ardından görev dağılımı yapıldı. TOBB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 74. Genel Kurul’un ardından ilk yönetim kurulu toplantısı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda yeni yönetimin başkan yardımcılığı görev dağılımı şu şekilde oluştu: “İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran.)

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.