Ekonomi Bakan Varank Yerli otomobile şu anda en az 10 ülkeden bayilikle ilgili benimle irtibata geçtiler

Bakan Varank: Yerli otomobile şu anda en az 10 ülkeden bayilikle ilgili benimle irtibata geçtiler

Bakan Varank: Yerli otomobile şu anda en az 10 ülkeden bayilikle ilgili benimle irtibata geçtiler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM'de parlamento muhabirlerinin sorularını cevapladı. Yerli otomobil için şu anda en az 10 ülkeden bayilikle ilgili kendisiyle irtibata geçildiğini dile getiren Bakan Varank, "Gerçekten büyük bir teveccüh var" dedi.

Haber Merkezi AA
TOGG
TOGG

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, nöbetçi bakan olduğu Meclis'te parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Bakan Varank, yerli otomobille ilgili olarak, “Arabada çalışmak isteyenler, bayisi olmak isteyenler, şu anda en az 10 ülkeden bayilikle ilgili benimle irtibata geçtiler. Körfez ülkelerinden, Orta Asya ve Almanya’dan bu araca bayilik yapmak isteyenler var” şeklinde konuştu.

Bakan Varank, sanayi üretimine ilişkin, “Beklentiler sanayi üretiminin Aralık aylında yüzde 6.8 büyümesi yönündeydi. Bu beklentilerin üstünde sanayi üretimi 21 ay sonunda bir rekorla 8.6 büyümüş oldu, aylıkta da artış eğilimini görüyoruz. Aralık’ta sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,6 arttı, 21 ayın rekoruna ulaştı. Alt başlıklarına baktığımızda özellikle ara malı ve sermaye mallarında çift haneli artış görüyoruz” ifadelerini kullandı.

DHA
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

“Türkiye açısından virüsün pozitif etkilerinin Türkiye’de görebiliriz diye düşünüyoruz”

Korona virüsünün ticarete etkisine ilişkin soruya Varank, “Türkiye açısından virüsün pozitif etkilerinin Türkiye’de görebiliriz diye düşünüyoruz. Çin’e alternatif şekilde yurt dışındaki firmalar tedarikçi olarak Türkiye’deki üreticilerle iletişime geçmeye başlamışlar. Biz ülkelerin bu tip sıkıntılar yaşamasını istemeyiz. Burada bize bir görev düşerse, üstümüze yük yüklenirse Türkiye de bunun altından kalkabilecek durumdadır. Her türlü sektör açısından. Dün tekstilcilerle beraberdim. Tekstilciler şu anda sipariş kaydırmak için kendileriyle iletişime geçildiğinden bahsettiler. Bu açıdan diğer ülkelere alternatif olabilecek şekilde kapasitemizi artırabilecek durumdayız” dedi.

“CHP Genel Başkanı’nın açıklamaları hezeyandan ibarettir”

FETÖ‘nün siyasi ayağına ilişkin olarak Varank, “CHP Genel Başkanı’nın açıklamaları hezeyandan ibarettir. FETÖ’nün siyasi ayağı varmış, bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımızı suçlamak tam bir saçmalıktır. Sayın Cumhurbaşkanımızı suçlayacak şekilde bu hezeyanları sıralamak hem haksızlık Türkiye’nin enerjisini boşa harcamaktır. Kontrollü darbe girişimi söylemi şehit yakınlarını da üzen bir hadisedir. Şahsen abisini kaybetmiş biriyim, 251 şehidimiz var. Benim ismim özel kuvvetler komutanlığından albayların arabasından çıkmış, biz FETÖ’nün siyasi olacağız ama bunlarla aynı dili kullanan CHP FETÖ’nün siyasi ayağı olmayacak” dedi.

“10 ülkeden bayilikle ilgili benimle irtibata geçtiler”

Yerli otomobil konusunda Varank, “Türkiye’ye ait yüzde 100 elektrikli, bağlantılı, yüzde 100 otomobil etrafındaki teknolojileri de geliştirecek şekilde bir yola çıkmış olduk. Şu anda Gemlik’te kendilerine vermiş olduğumuz araziyle ilgili çalışmalarını yapıyorlar. 2022’nin sonunda piyasada Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız. Buna sadece otomobil projesi olarak bakmıyoruz. Firma biraz daha marka lansmanını beklemek istiyor. Bize de onlarca binlerce talep var. Arabada çalışmak isteyenler, bayisi olmak isteyenler, şu anda en az 10 ülkeden bayilikle ilgili benimle irtibata geçtiler. Körfez ülkelerinden, Orta Asya ve Almanya’dan bu araca bayilik yapmak isteyenler var” şeklinde konuştu.

Erdoğan: FETÖ'nün en önemli siyasi ayağı Kılıçdaroğlu'nun kendisi ve ekibidir
GÜNDEM
Erdoğan: FETÖ'nün en önemli siyasi ayağı Kılıçdaroğlu'nun kendisi ve ekibidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin Otomobili'ni test etti
FOTOĞRAF 32
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze'de Bilişim Vadisi’nin resmi açılış töreni ile yerli otomobilin tanıtılacağı Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması programı sonrası yerli otomobili test etti.
Title
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun, 2022 yılında üretimine başlayacağı yerli otomobil Gebze'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle tanıtıldı. Erdoğan, programı sonrası yerli otomobili test etti.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin Otomobili'ni test etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması programı sonrası yerli otomobili test etti.

Ve yerli otomobilin direksiyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan
OYNAT 02:46
Ve yerli otomobilin direksiyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan tanıtımı yapılan Türkiye'nin yerli otomobilinin direksiyon koltuğuna geçerek araçta incelemelerde bulundu.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.